Reklama

Opłatek w rodzinie misyjnej

Niedziela podlaska 9/2004

17 stycznia 2004 r. w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie odbyło się spotkanie opłatkowe rodzin misjonarzy pochodzących z naszej diecezji oraz animatorów parafialnych kół misyjnych. Organizatorem był ks. Zbigniew Grabowski - diecezjalny dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych oraz Koło Misyjne WSD z alumnem Krzysztofem Grzybowskim na czele.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Już od południa zaczęły przybywać do Drohiczyna rodziny misjonarzy oraz osoby prowadzące animację misyjną w parafiach. Od samego początku wytworzyła się ciepła, rodzinna atmosfera. Spotykaliśmy się nie po raz pierwszy. Od kilku lat tradycja takich spotkań jest na stałe wpisana w nasz kalendarz i dlatego rodziny misyjne dobrze się znają. Oficjalnie spotkanie rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem bp. Antoniego Dydycza. Na początku Eucharystii ks. Zbigniew Grabowski podziękował za przybycie i przekazał pozdrowienia od nieobecnych osób. Zapewnił o duchowej łączności wszystkich misjonarzy. Ksiądz Biskup podczas homilii wyraził radość z możliwości spotkania. Na Komunię św. Kasia Juźwik z Sadownego, bratanica ks. Kazimierza Juźwika, od 12 lat pracującego na Syberii, zaśpiewała w języku rosyjskim kolędę Gdy śliczna Panna.
Dalsza część spotkania odbyła się w auli domu biskupiego specjalnie na tą okazję przygotowaną. Stoły, na których przygotowany był poczęstunek, udekorowaliśmy w kolorach misyjnych symbolizujących pięć kontynentów: biały, czerwony, zielony, niebieski i żółty. W ten sposób byliśmy bardziej świadomi łączności z naszymi misjonarzami na całym świecie. Dzielenie się opłatkiem, życzenia, śpiewanie kolęd - to następna część wspólnego spotkania. Temu wszystkiemu towarzyszyła radość i wzruszenie. W niejednym oku zakręciła się łza. Świąteczny nastrój podtrzymywały kolędy. Niewątpliwie jedną z najlepiej śpiewających była Zuzanna Król - mama ks. Zbigniewa Króla pracującego w Rosji. Spotkanie zakończyła kolęda Bóg się rodzi.
Takie spotkania i pewnego rodzaju wspólnota z rodzinami misyjnymi jest możliwa tylko dzięki tym, którzy decydują się opuścić swoje rodziny, diecezję i kraj, aby nieść Radosną Nowinę o Chrystusie innym. Słowo Boże poza granicami Polski głosi naszych 17 księży i 12 sióstr w różnych krajach, m.in. w: Kongo, Zambii, Brazylii, Japonii, Ukrainie, Rosji, Białorusi, w tym 8 księży pomaga w pracy duszpasterskiej we Włoszech, USA i Kanadzie. Jest to dla nas wielkie bogactwo doświadczeń - niejako naszych wspólnych. My, klerycy, doznajemy tego szczególniej poprzez korespondencję, świąteczne życzenia i - co najważniejsze - przez modlitwę. Koło kleryckie organizuje również modlitwę różańcową dla rodzin misjonarzy w intencji ich bliskich - każda rodzina modli się za inną osobę. Co 3 miesiące intencje się zmieniają. Swoją chęć pomocy misjonarzom realizujemy w sposób bardzo konkretny poprzez wakacyjne wyjazdy na Wschód. Odwiedzając i pomagając księżom i siostrom tam pracującym możemy na własnej skórze doświadczyć ciężkiej i odpowiedzialnej posługi duszpasterskiej poza własną diecezją. Trochę otwiera nam to oczy na Kościół powszechny, pozwala bardziej całościowo przygotować się do przyszłych zadań.
Każdy z nas jest w jakiejś mierze misjonarzem. Odpowiadamy za całe dzieło ewangelizacji Kościoła. Dlatego powinniśmy otaczać swoją troską i pamięcią modlitewną misjonarzy na całym świecie. Również my jesteśmy odpowiedzialni za głoszenie Chrystusa wszystkim ludziom, choć nie każdy może to czynić w sposób bezpośredni, to jednak możemy ofiarować nasze cierpienia i modlitwy w intencji tych, którzy głoszą Dobrą Nowinę o zbawieniu oraz prosić Pana, aby powoływał coraz więcej osób do pracy w krajach misyjnych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę: Jak rozpoznać oszusta?

2024-04-19 08:48

Mat.prasowy

Zaczęło się dość zwyczajnie – od zakupu żelazka w jednym z domów handlowych. Piękne, błyszczące, z obietnicą trwałości i gwarancji. Niestety, rzeczywistość szybko zweryfikowała te obietnice. To moje doświadczenie stało się punktem wyjścia do głębszej refleksji o tym, jak w naszym świecie pełnym najemników i chwilowych obietnic trudno jest znaleźć prawdziwą odpowiedzialność i wsparcie.

Więcej ...

Radio TOK FM odpowie finansowo za język nienawiści

2024-04-19 13:50

Tomasz Zajda/fotolia.com

Urząd skarbowy ściągnie z kont należącego do Agory radia Tok FM 88 tys. złotych. To kara, jaką na stację nałożył przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za używanie języka nienawiści.

Więcej ...

Rzymskie obchody setnej rocznicy narodzin dla nieba św. Józefa Sebastiana Pelczara

2024-04-19 16:24
Św. Józef Sebastian Pelczar

Archiwum Kurii

Św. Józef Sebastian Pelczar

Mszą św. w kaplicy Polskiego Papieskiego Instytutu Kościelnego w Rzymie wieczorem 18 kwietnia zainaugurowano jubileuszowe spotkanie poświęcone św. Józefowi Sebastianowi Pelczarowi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza

Kościół

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza