Reklama

Steve Cadman / Foter / CC BY-SA

Maroko: Stolica Apostolska wobec konferencji klimatycznej ONZ

2016-11-08 18:21

RV / Rabat / KAI

W Marrakeszu w Maroku rozpoczęła się 22. Konferencja Narodów Zjednoczonych dotycząca zmian klimatycznych. Jej zadaniem jest uszczegółowienie zeszłorocznego porozumienia z Paryża. Jego celem było ograniczenie wzrostu światowych temperatur maksymalnie do poziomu nieprzekraczającego dwóch stopni w stosunku do temperatury z czasach przedindustrialnych.

W obecnym spotkaniu biorą udział przedstawiciele 196 krajów, w tym 30 głów państw, a także ministrowie odpowiedzialni za ochronę środowiska oraz pracownicy rządowych i pozarządowych organizacji zajmujących się tymi kwestiami. Planowany sposób działania opiera się na tzw. własnych projektach klimatycznych, które każdy kraj może zaprezentować i zrealizować.

O roli Stolicy Apostolskiej na konferencji mówił w rozmowie z Radiem Watykańskim Tebaldo Vinciguerra z Papieskiej Rady „Iustitia et Pax”. „Stolica Apostolska towarzyszy z zainteresowaniem oraz życzliwością tym pracom. Jej wkład podczas 21. konferencji w Paryżu został oparty bardzo wyraźnie na wskazaniach zawartych w encyklice «Laudato si’». Nie tyle chodzi nam o kwestie techniczne – ile stopni Celsjusza, skąd wziąć środki finansowe – co raczej o wymiar etyczny, wymiar sprawiedliwości społecznej. Chodzi o zaangażowania, które leżą na sercu Stolicy Apostolskiej, a które konkretyzują się na przykład w uczciwym przekwalifikowaniu pracowników. Na przykład, by nie było to po prostu zamykanie miejsc pracy w miejscach najbardziej zanieczyszczonych, ale także tworzenie nowych gdzie indziej. Jeśli chodzi o skupienie się na solidarności i sprawiedliwości międzypokoleniowej, to również tutaj chodzi o to jaki świat pozostawimy przyszłym pokoleniom. «Laudato si’» bez wątpienia ciągle stanowi element bardzo mocno wpływający na rządy, społeczeństwa, a także osoby prywatne. Widać, jak wiele firm, także tych wielkich międzynarodowych, poczuło się zainspirowanych przez «Laudato si’». Dlatego z pewnością wpływ tej encykliki będzie trwał jeszcze przez długi czas” – powiedział Vinciguerra.

Tagi:
konferencja ONZ klimat

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Nauka jest dla ciebie!

Nauka jest dla ciebie!

Proobronni

Proobronni

Rycerze Kolumba w obronie rodziny

Rycerze Kolumba w obronie rodziny

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Moc słowa

Moc słowa

Prezentacja nr 42/2019

Prezentacja nr 42/2019

Premiera Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

Premiera Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

Pogrzeb prof. Jana Szyszko

Pogrzeb prof. Jana Szyszko

Dzień Papieski na Jasnej Górze

Dzień Papieski na Jasnej Górze

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem