Reklama

Watykan

Watykan: w tym roku choinka i szopka na Placu św. Piotra przybędą z Trydentu i z Malty

Włodzimierz Rędzioch

W piątek 9 grudnia na Placu św. Piotra w Watykanie o godz. 16.30 zostanie oficjalnie odsłonięta szopka i zapalą się światełka na wielkiej choince. W tym roku szopka jest darem archidiecezji Malty i rządu tego kraju, podczas gdy 25-metrowy świerk przybędzie do Rzymu z komuny Scurelle z Autonomicznej Prowincji Trydentu. Zarówno szopka, jak i choinka pozostaną oświetlone do nocy z 7 na 8 stycznia 2017, a więc do Niedzieli Chrztu Pańskiego, kończącego okres Bożego Narodzenia.

Świerk wysokości 25 metrów i którego najdłuższe gałęzie mają 75 cm długości (ale do celów transportowych zostaną one skrócone do 65 cm) ma zostać ścięty 13 listopada. Jednocześnie dzieci z miejscowej szkoły podstawowej zasadzą 40 nowych świerków i modrzewi na pobliskim terenie, w którym jesienią ub.r. wiele drzew padło z powodu pasożytów. Następnie śmigłowiec włoskiego lotnictwa wojskowego z Viterbo wywiezie wielkie drzewo z lasu, po czym we współpracy z trydenckim oddziałem obrony cywilnej zostanie ono załadowane na ciężarówkę, która w nocy z 23 na 24 bm. dostarczy je do stolicy Włoch. Tutaj przy pomocy pracowników watykańskich zostanie ustawione na Placu św. Piotra.

Szopka natomiast przybędzie z Malty jako dar tamtejszej archidiecezji i rządu, które jeszcze w ub.r. rozpisały konkurs wśród miejscowych artystów na jej projekt. Wygrał go Manwel Grech z wyspy Gozo. Jego wizja nawiązuje do typowego krajobrazu maltańskiego, uwzględniającego tamtejszą architekturę, roślinność i zwierzęta. Dzieło mierzy 17 m długości, 12 szerokości i w najwyższym punkcie jest wysokie na 8 metrów. Artysta zaprojektował w nim 17 postaci, ubranych w stroje oraz wyposażonych w narzędzia i instrumenty muzyczne charakterystyczne dla wyspy. Wśród elementów szopki znajdzie się oczywiście także krzyż maltański i szereg odniesień do rzeczywistości, ale też bieżących trudnych problemów tego małego państewka: rybołówstwa, codziennego życia i imigrantów, dla których Malta jest etapem na drodze do Włoch.

Reklama

Po ustawieniu w Watykanie choinka zostanie ozdobiona glinianymi kulami z rysunkami wykonanymi przez chore dzieci z kilku włoskich szpitali onkologicznych. Mali autorzy wraz ze swymi rodzicami uczestniczyli w programie „ceramikoterapii” prowadzonej w placówkach szpitalnych, zaplanowanych, koordynowanych i kierowanych przez Fundację Księżnej Lene Thun Onlus. Pewną nowością, głównie ze względu na ochronę środowiska, będzie też oświetlenie, na które złoży się 18 tys. żarówek energooszczędnych typu led, z których 1,4 tys. ma formę świeczek – łączni ważą one 140 kg i pobierają 1,7 kW.

Rano 9 grudnia delegacje z Trydentu i Malty wraz z kilkoma dziećmi – wykonawcami kul – przyjmie na audiencji papież Franciszek i wtedy przedstawią one oficjalnie swe dary.

Zwyczaj ustawiania choinki na Placu św. Piotra wprowadził św. Jan Paweł II w 1982. Co roku wysokie drzewo, zwykle świerk, pochodzi z różnych rejonów Włoch i krajów europejskich. W 1997 choinka watykańska była darem Zakopanego.

2016-11-09 17:09

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

X Jubileuszowy Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych Ziemi Łódzkiej 2016

Archiwum autora

Polskie Stowarzyszenie Ludzi Cierpiących na Padaczkę – Oddział Łódzki już po raz dziesiąty zorganizowało Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych Ziemi Łódzkiej. Tegoroczna edycja odbyła się 7 grudnia 2016 roku w Kościele p.w. Św. Józefa Oblubieńca NMP w Ozorkowie.

Więcej ...

USA: Policja: strzelanina w placówce FedEx w Indianapolis, jest wiele ofiar

2021-04-16 07:38

Adobe Stock

Policja w Indianapolis poinformowała w czwartek przed północą czasu lokalnego, że została wezwana na miejsce strzelaniny w jednej z placówek firmy FedEx niedaleko lotniska. Pierwsze doniesienia mówią o wielu ofiarach.

Więcej ...

Przegląd "Niedzieli Wrocławskiej" na 18 kwietnia 2021 roku

2021-04-16 17:49

Niedziela

Co znajdziemy w najnowszym numerze "Niedzieli Wrocławskiej"? Zapraszamy do obejrzenia przeglądu prasy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous

77. rocznica święceń kapłańskich najbardziej znanego...

Kościół

77. rocznica święceń kapłańskich najbardziej znanego...

Argentyna: Działaczka proaborcyjna zmarła podczas zabiegu...

Wiadomości

Argentyna: Działaczka proaborcyjna zmarła podczas zabiegu...

Dziś papież senior Benedykt XVI kończy 94 lata

Kościół

Dziś papież senior Benedykt XVI kończy 94 lata

Krzysztof Krawczyk o Janie Pawle II

Wiara

Krzysztof Krawczyk o Janie Pawle II

Bp Wróbel: technologia produkcji szczepionek AstraZeneca i...

Kościół

Bp Wróbel: technologia produkcji szczepionek AstraZeneca i...

YouTube zablokował transmisję Wieczystej Adoracji...

Kościół

YouTube zablokował transmisję Wieczystej Adoracji...

Życia mała garść...

Wiara

Życia mała garść...

Odblokowano Adorację Najświętszego Sakramentu z...

Kościół

Odblokowano Adorację Najświętszego Sakramentu z...