Reklama

Ks. Waldemar Wesołowski

„Bądźcie synami Niepokalanej”. Obłóczyny kleryków III roku

2016-12-09 10:46

Ks. Waldemar Wesołowski

„W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP świętujemy początek nowego stworzenia, nowego porządku” – powiedział biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski na rozpoczęcie Mszy św. w katedrze, podczas której trzech alumnów III roku studiów przyjęło strój duchowny.

Przyjęcie sutanny to kolejny ważny krok w formacji ku kapłaństwu. Rektor legnickiego seminarium duchownego ks. Piotr Kot zaznaczył, że nie tylko sutanna staje się znakiem przynależności do Chrystusa, ale też biała komża. „Ten znak odwołuje nas do tajemnicy sakramentu chrztu świętego, który przyjęliśmy” – mówił ks. Rektor. Poprzez zanurzenie w wodzie chrzcielnej zostajemy oczyszczeni z grzechu pierworodnego. Biel tej szaty ma przypominać klerykom o nieustannej trosce o zachowanie czystości życia, na wzór Maryi.

W homilii mszalnej bp Kiernikowski wyjaśniał tajemnicę upadku i podniesienia człowieka. Odwołując się do fragmentu Ewangelii mówiącej o zwiastowaniu podkreślił, że był to początek nowego życia. Owoc decyzji Maryi wyrażonej w słowach: „niech mi się stanie według Twego słowa”, towarzyszył jej przez całe życie. „Zwiastowanie było reakcją Boga na grzech człowieka, który opisuje księga Rodzaju. Wtedy człowiek sięgnął po swoją wizję dobra i zła. Rozpoczął się jego dramat, ponieważ dał się zwieść szatanowi. Jednak już wtedy Bóg zapowiada zwycięstwo” – mówił Ksiądz biskup. Ono przychodzi przez Maryję i realizuje się w śmierci i zmartwychwstaniu jej Syna Jezusa Chrystusa.

Reklama

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ

Zobacz zdjęcia: Obłóczyny w Legnicy

Biskup Zbigniew zaznaczył, że w życiu każdego z nas toczą się zmagania, toczy się walka pomiędzy koncepcją życia według węża, a koncepcją życia według zamysłu Boga. Zły wykorzystuje cały arsenał środków i narzędzi. My mamy jeden, najsilniejszy – całkowite powierzenie się Bogu. Maryja staje się matką tych, którzy mają do dyspozycji boże środki – całkowite zaufanie Bogu, według stwierdzenia: „Niech mi się stanie według słowa Twego”.

Zwracając się do alumnów, zachęcał: „Miejcie właściwe rozeznanie pomiędzy ludzkim, a bożym planem życia. Szata, którą przyjmujecie jest wyrazem waszej gotowości do dalszej drogi i dania odpowiedzi, na wzór Maryi”.

Na zakończenie uroczystości Ksiądz biskup powiedział: „Idźcie w nowych szatach, jako nowo stający się ludzie. Nie zawsze będzie wam wygodnie, ale zawsze będzie dobrze, jeśli obierzecie właściwą linię życia – Niepokalaną”. Zwracając się natomiast do bliskich i przyjaciół, prosił o modlitwę i wsparcie dla alumnów, aby coraz bardziej stawali się wiarygodnymi uczniami Chrystusa.

Dzień obłóczyn to ważne wydarzenie nie tylko w życiu kleryków, ale też ich bliskich i wspólnot parafialnych, z których pochodzą. Ks. Roman Raczak, proboszcz legnickiej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego nie krył radości z przyjęcia sutanny przez Artura Jaguszczaka. „To jest kolejny znak potwierdzający jego wybór życia, jego dążenie do kapłaństwa. Wspieramy go naszą modlitwą. Przy okazji chcę podziękować wszystkim wspólnotom modlitewnym za zaangażowanie na rzecz powołań kapłańskich i zakonnych w mojej parafii” – powiedział.

Wielkie święto przeżywała także mała wspólnota parafialna z Pogorzelisk, z której pochodzi Karol Diduszko. „Parafia musiała długo czekać na kleryka, dlatego tym bardziej czuję się zobowiązany wobec mojej wspólnoty. Strój duchowny będzie mi przypominał o tym, że będę musiał dawać dobre świadectwo o Kościele – mówił Karol.

Łukasz Toporek z parafii Ścięgny bardzo przeżywał moment nałożenia sutanny. Po uroczystości, kiedy emocje nieco opadły wyznał: „Sutanna to ważny znak przynależności do Chrystusa. Przychodzą mi na myśl słowa kardynała Wyszyńskiego, że zdjęcie sutanny to jakby usunięcie przydrożnego krzyża. To mocne słowa wzywające nas do tego, by nie bać się dawania świadectwa”.

Trzej obłóczeni klerycy proszą o jedno - o modlitwę, by mogli dobrze przygotować się do posługi Bogu i ludziom w chrystusowym kapłaństwie.

Tagi:
obłóczyny

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Cierpliwe adwentowe czekanie

Cierpliwe adwentowe czekanie

Maryja i Jan Chrzciciel- bohaterowie Adwentu

Maryja i Jan Chrzciciel- bohaterowie Adwentu

Budować na skale

Budować na skale

Nauka i wiara

Nauka i wiara

Czas łaski

Czas łaski

Jasna Góra - Skarbiec Kultury

Jasna Góra - Skarbiec Kultury

Czas łaski - ostatnie spotkanie z cyklu

Czas łaski - ostatnie spotkanie z cyklu "Wieczorów Maryjnych"

Konferencja

Konferencja "Unia dla gospodarki-jak zostać przedsiębiorcą"

Częstochowa. Trwa II Konferencja Maryjna

Częstochowa. Trwa II Konferencja Maryjna

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem