Reklama

Polska

„O Bogu po ludzku”: Promocja książki ks. Jarosława Grabowskiego

Marcin Szpądrowski

„O Bogu po ludzku. Przewodnik dla poszukujących” – to tytuł ksiązki, które promocja odbyła się wieczorem 25 stycznia w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” w Częstochowie. Książka, której autorem jest ks. dr Jarosław Grabowski, kapłan archidiecezji częstochowskiej, teolog dogmatyk, została opublikowana w Edycji św. Pawła.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie poprowadziła Aleksandra Mieczyńska, zastępca dyrektora Katolickiego Radia Fiat. Oprawę muzyczną zapewnił zespól „Impast”.

W spotkaniu wzięli udział m. in. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, ks. dr Jarosław Grabowski, autor książki, ks. Daniel Łuka SSP z Edycji św. Pawła, ks. Piotr Zaborski, dyrektor Katolickiego radia Fiat, klerycy Wyższego seminarium Duchownego w Częstochowie, przedstawiciele Kręgów Ruchu Domowego Kościoła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zobacz zdjęcia: Promocja książki ks. Jarosława Grabowskiego

„Źródłem powstania publikacji były najpierw audycje radiowe pt. „Wiara poszukujących” na antenie Katolickiego Radia Fiat” – mówił ks. Piotr Zaborski i dodał, że „Autor książki próbuje odpowiedzieć na pytanie jak mówić o Bogu, żeby człowiek chciał słuchać”.

Dyrektor Katolickiego Radia Fiat zaznaczył, że „książka jest także wskazówką dla kapłanów, jak dzisiejszemu człowiekowi mówić o trudnych sprawach wiary”.

Również ks. Daniel Łuka SSP przypomniał, że „głosić dzisiaj trzeba Jezusa przy pomocy współczesnych środków przekazu, komunikowania. Stąd również do ksiązki został dołączony audiobook”.

Natomiast abp Wacław Depo odnosząc się do tytułu ksiązki „O Bogu po ludzku” podkreślił, że „skoro Bóg przemówił do nas przez słowo, dlatego człowiek ma prawo mówić o Bogu przez słowo” i dodał za św. Augustynem, że „prawda o Bogu nie jest rodzajem katedry uniwersyteckiej, ale jest drogą, w którą się wyruszyło”.

Ks. Jarosław Grabowski odpowiadając również na pytanie o tytuł swojej publikacji zaznaczył, że „o Bogu trzeba mówić językiem prostym, ale nie spłycającym” - Jest też bardzo ważne, aby rozmawiać o Bogu. Trzeba potrafić znaleźć język, który pozwoli dotrzeć do tych poszukujących. Nie wystarczy rozmawiać o Bogu. Trzeba się z Bogiem na drodze wiary spotkać. Trzeba wyrywać ludzi z obojętności na Boga – mówił ks. Grabowski.

Zdanie autor książka pokazuje również „jak ważne jest doświadczenie Bożej miłości” - W naszych czasach są też tacy ludzie, którzy pytać o Boga, i ta ksiązka jest także wyjściem ku tym ludziom – podkreślił autor.

Reklama

W czasie dyskusji nad treścią ksiązki podkreślono, że „człowiek niewierzący także musi stanąć wobec problemu wiary i Boga” - Musi w pewien sposób odpowiedzieć na pytanie, a może to jest prawda, że Bóg istnieje? – mówił jeden z uczestników spotkania.

„Życie wielu ludzi jest dzisiaj bardzo poranione. Można powiedzieć, że życie boli. A zatem pytania o Boga, o wiarę i mówienie o wierze może być także jakimś leczeniem ran ludzkich serc” – zauważył ks. Grabowski i dodał, że „w książce jest także zapis wielu spotkań i rozmów z ludźmi o trudnych sprawach dotyczących wiary i Boga”.

„Często redukuje się Boga do roli reżysera naszych losów. Trzeba z Bogiem wejść w relacje. Są także tematy, o których nie można tak zwyczajnie mówić” – kontynuował autor publikacji.

Jak zauważyła prowadząca spotkanie Aleksandra Mieczyńska „w książce jest także dużo o nadziei chrześcijańskiej”.

Książka „O Bogu po ludzku” zawiera krótkie refleksje o Bogu, wierze, o trudnych ludzkich doświadczeniach, o Kościele, dialogu i wieczności. Autor korzysta nie tylko z myśli Ojców Kościoła, ale także z dorobku współczesnych teologów, takich jak m. in. Hans Urs von Balthazar, Benedykt XVI.

Ks. dr Jarosław Grabowski (ur. 1969), kapłan archidiecezji częstochowskiej, teolog dogmatyk, absolwent papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu „Angelicum” w Rzymie. Wykładowca dogmatyki i ekumenizmu w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie. Autor książki Przewodnik dla pytających o wiarę (Edycja Świętego Pawła, 2015) i wielu artykułów zarówno naukowych, jak i popularnonaukowych. Jego pasją jest głoszenie wiary językiem zrozumiałym dla wszystkich.

Podziel się:

Oceń:

2017-01-26 10:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Książka o dobrej starości

Henryk Tomczyk

Więcej ...

Św. Marek, Ewangelista

Św. Marek (A. Mirys, Tyczyn, XVIII wiek)

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Marek (A. Mirys, Tyczyn, XVIII wiek)

Więcej ...

Cisco podpisał apel o etykę AI: Watykan bardzo zadowolony

2024-04-24 17:21

Adobe Stock

"Jesteśmy bardzo zadowoleni, że Cisco dołączyło do Apelu Rzymskiego, ponieważ jest to firma, która odgrywa kluczową rolę jako partner technologiczny we wprowadzaniu i wdrażaniu sztucznej inteligencji (AI)". Tymi słowami arcybiskup Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia i Fundacji RenAIssance, skomentował akces Cisco.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Wiadomości

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Bóg pragnie naszego zbawienia

Wiara

Bóg pragnie naszego zbawienia

Droga nawrócenia św. Augustyna

Święci i błogosławieni

Droga nawrócenia św. Augustyna

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

Wiara

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...