Reklama

Niedziela Kielecka

Kielce: obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu

2017-01-27 19:25

BOŻENA SZTAJNER

Modlitwa przy pomniku Menora, uczczenie pamięci Ireny Snedlerowej i Jana Karskiego oraz projekcja filmów poświęconych problematyce ratowania Żydów i pogromu kieleckiego – złożyły się na obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu, które odbyły się dziś w Kielcach.

Grupa kielczan razem z pastorem Januszem Daszutą z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego modliła się pod Menorą w intencji zamordowanych 20 tys. kieleckich Żydów w czasie II wojny światowej. Uroczystości przewodniczył prezes Stowarzyszenia Jana Karskiego Bogdan Białek.

W swym wystąpieniu prezes Bogdan Białek przypomniał, że ustanowiony w 2005 r. przez ONZ Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu jest po to m.in., żeby wszyscy uznali, iż zagłada była faktem historycznym.

- Trudno uwierzyć, że latach ubiegłych, a nawet i obecnie, zagłada jest negowana. Nawet neguje się istnienie komór gazowych w Auschwitz. Ten dzień jest także po to, by nas ostrzegać przed nienawiścią, przed uprzedzeniami, które prawie zawsze i prawie wszędzie prowadzą do przemocy fizycznej, do chęci wyeliminowania tych, którzy są nieprzyjmowani, nieakceptowani, odrzucani. Warto się w takim dniu zastanowić nad tym, ile od 2005 r. było na świecie, przemocy, wojen i ofiar – podkreślał prezes Bogdan Białek.

Reklama

Po modlitwach oraz zapaleniu zniczy przy Menorze uczestnicy udali się pod tablicę upamiętniającą Irenę Sendlerową, gdzie oddali cześć osobie, która uratowała ponad 2,5 tys. żydowskich dzieci z warszawskiego getta. Przy ławeczce Jana Karskiego przy ul. Sienkiewicza zapalono znicze i wspominano zasługi patrona organizatorów, który przeszedł do historii jako świadek Holocaustu.

W Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu (ul. Planty 7) zostały wyświetlone dwa filmy. Pierwszy pt. „Historia Ireny Sendlerowej” w reżyserii Andrzeja Wolfa to dokumentalny obraz, który zrealizowany został w ciągu 4 lat na bazie unikalnych wywiadów z tytułową bohaterką zarejestrowanych w ostatnich dniach jej życia. Pani Irena opowiada w nim o swojej działalności w czasie II wojny światowej, którą było uratowanie ponad 2,5 tys. najbiedniejszych żydowskich dzieci z warszawskiego getta.

Drugi film pt. „Przy Planty 7/9” („Bogdan’s Journey” – tytuł angielski) w reżyserii Michała Jaskulskiego i Lawrenca Loewingera realizowany był przez blisko 10 lat w Kielcach, Izraelu i Stanach Zjednoczonych. Opowiada o pogromie kieleckim, który miał miejsce 4 lipca 1946 roku w Kielcach i kieleckiej drodze do pojednania. Dokumentuje on kilkunastoletni wysiłek wykonany przez Bogdana Białka, prezesa Stowarzyszenia im. Jana Karskiego i jego przyjaciół w Kielcach.

Organizatorem obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu w Kielcach było Stowarzyszenie im. Jana Karskiego.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu został ustanowiony decyzją Zgromadzenia Ogólnego ONZ w 2005 roku. Upamiętnia on miliony Żydów zgładzonych przez nazistowskie Niemcy podczas II wojny światowej. Dzień ten przypada w rocznicę wyzwolenia więźniów obozu Auschwitz-Birkenau.

Podczas wojny życie straciło około 6 milinów europejskich Żydów. Ludzie ginęli w gettach, obozach śmierci, obozach koncentracyjnych , z głodu i chorób, w  wyniku zbiorowych i pojedynczych egzekucji.  W prawie 20-tysięcznej społeczności Żydów kieleckich Holocaust przeżyło ledwie 500 osób.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kielce: zmarł 99-letni kapłan, Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata

2020-01-16 17:00

Facebook

Ks. kan. Witold Stolarczyk

Ks. kan. Witold Stolarczyk, 99-letni kapłan odznaczony Medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata za pomoc niesioną Żydom podczas II wojny światowej

Więcej ...

Kolęda

Niedziela szczecińsko-kamieńska 51/2002

Więcej ...

Dawid Kubacki nie zawiódł w Titisee-Neustadt

2020-01-18 18:09

wikipedia.org

Dawid Kubacki wygrywa w Titisee-Neustadt. Po raz siódmy z rzędu staje na podium konkursu skoków w Pucharze Świata.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Wiadomości

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Zmarł ks. bp Stanisław Stefanek

Polska

Zmarł ks. bp Stanisław Stefanek

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Świat

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Katolicy i Orkiestra

Katolicy i Orkiestra

Ostatnie pożegnanie ks. Przemysława Wesołowskiego w...

Niedziela Częstochowska

Ostatnie pożegnanie ks. Przemysława Wesołowskiego w...

Kard. Sarah odpiera zarzuty i wydał oświadczenie

Kościół

Kard. Sarah odpiera zarzuty i wydał oświadczenie

Chrzestny czy sponsor?

Kościół

Chrzestny czy sponsor?

Watykan: Benedykt XVI i kard. Sarah bronią celibatu...

Kościół

Watykan: Benedykt XVI i kard. Sarah bronią celibatu...