Reklama

Łukasz Krzysztofka

Prezydent na przedstawieniu niepełnosprawnych

2017-01-30 08:09

Łukasz Krzysztofka

- Pan Jezus urodził się ponad dwa tysiące lat temu, ale dzisiaj pięknie państwo pokazaliście, że ponad połowa z tych dwóch tysięcy lat to jest także nasza historia jako kraju chrześcijańskiego – powiedział po spektaklu „Polskie Betlejem. Przesłanie Miłosierdzia” prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda, który oglądał przedstawienie wraz z małżonką.

Barwne, rozśpiewane i roztańczone widowisko teatralno-muzyczne, przedstawiające ponad 1000-letnie dzieje Polski, odegrali 29 stycznia w Galerii Porczyńskich w Warszawie podopieczni z Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej.

Zobacz zdjęcia: Polskie Betlejem. Przesłanie Miłosierdzia

Prezydent podkreślił, że jest to wielkie świadectwo wielkości Rzeczypospolitej, zbudowanej na fundamencie chrześcijaństwa, na Ewangelii, dekalogu, którym wszystkim kolejnym pokoleniom przyświecał i który bardzo często był ostoją Polaków w najtrudniejszych momentach naszej historii. Dodał też, że przedstawienie "Polskie Betlejem", wystawiane w wielu miejscach Polski, jest formą terapii nie tylko dla artystów w nim grających, ale również dla publiczności. - To taka terapia narodowa, pięknego pokazania tego, co ważne - zaznaczył prezydent. Agata Kornhauser-Duda podziękowała aktorom, podkreślając, że jest to wydarzenie wyjątkowe pod wieloma względami. – Występo ten można było nie tylko zobaczyć, ale także odczuć, a to jest najważniejsze – stwierdziła.

W przedstawieniu, które łączy i spina rozmowa św. Faustyny z Bogiem, pojawiają się wybitne postacie z polskiej historii i kultury, m.in. królowie Władysław Jagiełło i Jan III Sobieski, Adam Mickiewicz, Tadeusz Kościuszko, Fryderyk Chopin, powstańcy warszawscy, św. Maksymilian Kolbe, kard. Stefan Wyszyński, bł. ks. Jerzy Popiełuszko, działacze Solidarności i św. Jan Paweł II. Całość przeplatana jest kolędami i piosenkami bożonarodzeniowymi.

Reklama

Aktorzy po spektaklu otrzymali długie owacje od publiczności. Grzegorz Strzemieczny z Domu Pomocy Społecznej KSN AW uważa, że jego podopiecznym gra w tym bożonarodzeniowym przedstawieniu, wystawianym już od przeszło 10 lat, daje dużo radości i satysfakcji. – Aktorzy się zmieniają, także scenariusz co roku jest nieco inny, ale chętnych do udziału w przedstawieniu nigdy nie brakuje, a najczęściej jest tak, że zgłasza jest kilka osób na jedną rolę – mówi. Zaznacza, że gra w tym widowisku jest tym, co pomaga oderwać się osobom niepełnosprawnym od szarej codzienności. – Czują się wtedy kimś ważnym i potrzebnym.

Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej to organizacja skupiająca osoby niepełnosprawne intelektualnie, ruchowo oraz ich rodziny, przyjaciół, opiekunów, wolontariuszy. Wypracowała własny program opieki nad podopiecznymi w każdym wieku: od najmłodszych lat do późnej starości. Prezes Stowarzyszenia ks. Stanisław Jurczuk jest członkiem Narodowej Rady Rozwoju, powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Tagi:
niepełnosprawni prezydent

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Plany wobec Częstochowy

Plany wobec Częstochowy

Katechezy z Janem Pawłem II

Katechezy z Janem Pawłem II

„NIEDZIELA

„NIEDZIELA" JUTRA

Spotkanie z

Spotkanie z "Niedzielą"

Święty Krzyż

Święty Krzyż

Zawód z misją

Zawód z misją

Święto we wspólnocie domu

Święto we wspólnocie domu

,,Wyrok

,,Wyrok" - komiks o płk. Jerzym Woźniaku

Wystawa na jubileusz duchaczek

Wystawa na jubileusz duchaczek

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem