Reklama

Niedziela w Warszawie

Prezydent na przedstawieniu niepełnosprawnych

Łukasz Krzysztofka

- Pan Jezus urodził się ponad dwa tysiące lat temu, ale dzisiaj pięknie państwo pokazaliście, że ponad połowa z tych dwóch tysięcy lat to jest także nasza historia jako kraju chrześcijańskiego – powiedział po spektaklu „Polskie Betlejem. Przesłanie Miłosierdzia” prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda, który oglądał przedstawienie wraz z małżonką.

Barwne, rozśpiewane i roztańczone widowisko teatralno-muzyczne, przedstawiające ponad 1000-letnie dzieje Polski, odegrali 29 stycznia w Galerii Porczyńskich w Warszawie podopieczni z Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej.

Zobacz zdjęcia: Polskie Betlejem. Przesłanie Miłosierdzia

Prezydent podkreślił, że jest to wielkie świadectwo wielkości Rzeczypospolitej, zbudowanej na fundamencie chrześcijaństwa, na Ewangelii, dekalogu, którym wszystkim kolejnym pokoleniom przyświecał i który bardzo często był ostoją Polaków w najtrudniejszych momentach naszej historii. Dodał też, że przedstawienie "Polskie Betlejem", wystawiane w wielu miejscach Polski, jest formą terapii nie tylko dla artystów w nim grających, ale również dla publiczności. - To taka terapia narodowa, pięknego pokazania tego, co ważne - zaznaczył prezydent. Agata Kornhauser-Duda podziękowała aktorom, podkreślając, że jest to wydarzenie wyjątkowe pod wieloma względami. – Występo ten można było nie tylko zobaczyć, ale także odczuć, a to jest najważniejsze – stwierdziła.

W przedstawieniu, które łączy i spina rozmowa św. Faustyny z Bogiem, pojawiają się wybitne postacie z polskiej historii i kultury, m.in. królowie Władysław Jagiełło i Jan III Sobieski, Adam Mickiewicz, Tadeusz Kościuszko, Fryderyk Chopin, powstańcy warszawscy, św. Maksymilian Kolbe, kard. Stefan Wyszyński, bł. ks. Jerzy Popiełuszko, działacze Solidarności i św. Jan Paweł II. Całość przeplatana jest kolędami i piosenkami bożonarodzeniowymi.

Reklama

Aktorzy po spektaklu otrzymali długie owacje od publiczności. Grzegorz Strzemieczny z Domu Pomocy Społecznej KSN AW uważa, że jego podopiecznym gra w tym bożonarodzeniowym przedstawieniu, wystawianym już od przeszło 10 lat, daje dużo radości i satysfakcji. – Aktorzy się zmieniają, także scenariusz co roku jest nieco inny, ale chętnych do udziału w przedstawieniu nigdy nie brakuje, a najczęściej jest tak, że zgłasza jest kilka osób na jedną rolę – mówi. Zaznacza, że gra w tym widowisku jest tym, co pomaga oderwać się osobom niepełnosprawnym od szarej codzienności. – Czują się wtedy kimś ważnym i potrzebnym.

Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej to organizacja skupiająca osoby niepełnosprawne intelektualnie, ruchowo oraz ich rodziny, przyjaciół, opiekunów, wolontariuszy. Wypracowała własny program opieki nad podopiecznymi w każdym wieku: od najmłodszych lat do późnej starości. Prezes Stowarzyszenia ks. Stanisław Jurczuk jest członkiem Narodowej Rady Rozwoju, powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.

2017-01-30 08:09

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ustawa o trzynastej emeryturze podpisana

2020-02-25 18:16

Igor Smirnow/KPRP

Ustawa o dodatkowym rocznym świadczeniu dla emerytów i rencistów została uroczyście podpisana przez Prezydenta Andrzeja Dudę. Oznacza to, że większość seniorów już w kwietniu otrzyma dodatkowe świadczenie. Emerytura Plus wesprze domowe budżety ok. 9,8 mln emerytów i rencistów.

Więcej ...

Testament miłości

2020-02-27 20:24

Anna Przewoźnik/Niedziela

Widowisko muzyczne „Po śladach Ojca ubogich”

W ramach obchodów jubileuszu 100 rocznicy śmierci świętego kapłana Zygmunta Gorazdowskiego, założyciela zgromadzenia sióstr św. Józefa, 27 lutego br. w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie, odbyła się premiera widowiska muzycznego „Po śladach Ojca ubogich”.

Więcej ...

Premier Morawiecki: Realizujemy obietnice

2020-02-29 12:29

źródło: wPolityce.pl

Premier Mateusz Morawiecki

W sobotę w Kancelarii Premiera rozpoczęło się podsumowanie 100 dni rządu, w tym realizacji „piątki na 100 dni”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dzień, który zamknął kartę w historii Kościoła.

Benedykt XVI

Dzień, który zamknął kartę w historii Kościoła.

Dystrybutor filmu o Najświętszym Sercu Jezusa: ten kult...

Kultura

Dystrybutor filmu o Najświętszym Sercu Jezusa: ten kult...

Rzecznik Episkopatu: w kościołach będzie podawana...

Zdrowie

Rzecznik Episkopatu: w kościołach będzie podawana...

Amerykański Senat zagłosował za zabijaniem noworodków

Rodzina

Amerykański Senat zagłosował za zabijaniem noworodków

Abp Wacław Depo wzywa do śpiewu Suplikacji

Kościół

Abp Wacław Depo wzywa do śpiewu Suplikacji

Posty nakazane zachowywać

Posty nakazane zachowywać

Kiedy obowiązuje post?

Kiedy obowiązuje post?

Czy kobiety w ciąży muszą w Środę Popielcową i Wielki...

Wiara

Czy kobiety w ciąży muszą w Środę Popielcową i Wielki...

„Najświętsze Serce” - od piątku w polskich kinach

Polska

„Najświętsze Serce” - od piątku w polskich kinach