Reklama

Łukasz Krzysztofka

Prezydent na przedstawieniu niepełnosprawnych

2017-01-30 08:09

Łukasz Krzysztofka

- Pan Jezus urodził się ponad dwa tysiące lat temu, ale dzisiaj pięknie państwo pokazaliście, że ponad połowa z tych dwóch tysięcy lat to jest także nasza historia jako kraju chrześcijańskiego – powiedział po spektaklu „Polskie Betlejem. Przesłanie Miłosierdzia” prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda, który oglądał przedstawienie wraz z małżonką.

Barwne, rozśpiewane i roztańczone widowisko teatralno-muzyczne, przedstawiające ponad 1000-letnie dzieje Polski, odegrali 29 stycznia w Galerii Porczyńskich w Warszawie podopieczni z Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej.

Zobacz zdjęcia: Polskie Betlejem. Przesłanie Miłosierdzia

Prezydent podkreślił, że jest to wielkie świadectwo wielkości Rzeczypospolitej, zbudowanej na fundamencie chrześcijaństwa, na Ewangelii, dekalogu, którym wszystkim kolejnym pokoleniom przyświecał i który bardzo często był ostoją Polaków w najtrudniejszych momentach naszej historii. Dodał też, że przedstawienie "Polskie Betlejem", wystawiane w wielu miejscach Polski, jest formą terapii nie tylko dla artystów w nim grających, ale również dla publiczności. - To taka terapia narodowa, pięknego pokazania tego, co ważne - zaznaczył prezydent. Agata Kornhauser-Duda podziękowała aktorom, podkreślając, że jest to wydarzenie wyjątkowe pod wieloma względami. – Występo ten można było nie tylko zobaczyć, ale także odczuć, a to jest najważniejsze – stwierdziła.

W przedstawieniu, które łączy i spina rozmowa św. Faustyny z Bogiem, pojawiają się wybitne postacie z polskiej historii i kultury, m.in. królowie Władysław Jagiełło i Jan III Sobieski, Adam Mickiewicz, Tadeusz Kościuszko, Fryderyk Chopin, powstańcy warszawscy, św. Maksymilian Kolbe, kard. Stefan Wyszyński, bł. ks. Jerzy Popiełuszko, działacze Solidarności i św. Jan Paweł II. Całość przeplatana jest kolędami i piosenkami bożonarodzeniowymi.

Reklama

Aktorzy po spektaklu otrzymali długie owacje od publiczności. Grzegorz Strzemieczny z Domu Pomocy Społecznej KSN AW uważa, że jego podopiecznym gra w tym bożonarodzeniowym przedstawieniu, wystawianym już od przeszło 10 lat, daje dużo radości i satysfakcji. – Aktorzy się zmieniają, także scenariusz co roku jest nieco inny, ale chętnych do udziału w przedstawieniu nigdy nie brakuje, a najczęściej jest tak, że zgłasza jest kilka osób na jedną rolę – mówi. Zaznacza, że gra w tym widowisku jest tym, co pomaga oderwać się osobom niepełnosprawnym od szarej codzienności. – Czują się wtedy kimś ważnym i potrzebnym.

Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej to organizacja skupiająca osoby niepełnosprawne intelektualnie, ruchowo oraz ich rodziny, przyjaciół, opiekunów, wolontariuszy. Wypracowała własny program opieki nad podopiecznymi w każdym wieku: od najmłodszych lat do późnej starości. Prezes Stowarzyszenia ks. Stanisław Jurczuk jest członkiem Narodowej Rady Rozwoju, powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Tagi:
niepełnosprawni prezydent

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Bezdomni pod opieką

Bezdomni pod opieką

Wieczernik Ducha

Wieczernik Ducha

Parkrun Częstochowa

Parkrun Częstochowa

Przegląd prasy 13 czerwca

Przegląd prasy 13 czerwca

Przegląd nr 24/2019

Przegląd nr 24/2019

Idziemy z Jezusem?

Idziemy z Jezusem?

Mali szachiści rywalizowali w auli „Niedzieli”

Mali szachiści rywalizowali w auli „Niedzieli”

Jurajska Padwa odnowiona

Jurajska Padwa odnowiona

VIII Pielgrzymka Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Częstochowskiej

VIII Pielgrzymka Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Częstochowskiej

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem