Reklama

Polska

Ponad 10 mln zł dotacji z UE na dalszą renowację katedry gnieźnieńskiej

2017-02-23 18:05

Julia A. Lewandowska

Bazylika prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gnieźnie

Prace konserwatorskie i renowacyjne w bazylice prymasowskiej w Gnieźnie będą kontynuowane. Archidiecezja gnieźnieńska otrzymała właśnie ponad 10 mln 600 tys. zł dofinansowania w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Archidiecezja gnieźnieńska była wnioskodawcą konkursu w ramach VIII Osi Priorytetowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, Działanie: Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury, ogłoszonego w ubiegłym roku przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W lutym tego roku odbyła się druga ocena merytoryczna zakwalifikowanych wniosków, którą projekt z Gniezna przeszedł pozytywnie. Przyznana dotacja pokryje 85 procent całkowitego kosztu jego realizacji.

„Zgłoszony przez nas projekt opiewa na kwotę przekraczającą 12 mln 570 tys. zł. Otrzymane dofinansowanie w znacznym stopniu pokryje koszt planowanych prac. Resztę wyłoży archidiecezja gnieźnieńska ze środków własnych” – informuje ks. Jarosław Bogacz, diecezjalny konserwator zabytków.

Na co zostaną przeznaczone pieniądze? Przede wszystkim na dalszą renowację katedralnego wnętrza. W celach szczegółowych wskazano m.in. konserwację i renowację ścian i filarów ambitu oraz naw bocznych - północnej i południowej oraz pełną konserwację i renowację pięciu kaplic znajdujących się w obejściu wraz z ich wyposażeniem.

Reklama

W ramach projektu planowany jest także zakup gablot do ekspozycji starodruków oraz stanowisk multimedialnych i audioprzewodników dla turystów, którzy od tegorocznego sezonu będą mogli zwiedzać muzeum i zabytki Wzgórza Lecha także z przewodnikiem elektronicznym. Przy poszczególnych zabytkach pojawią się także tabliczki opisowe w alfabecie Braille’a oraz tyflografiki.

Prace renowacyjne w katedrze gnieźnieńskiej podejmowane były od czasu zakończenia II wojny światowej. Na przełomie lat 50. i 60. ubiegłego wieku wnętrze bazyliki regotyzowano, nadając mu pierwotny, surowy wygląd. Kolejne prace o tak dużym natężeniu podjęto w jubileuszowym roku 2000. Od tego czasu prowadzone były nieprzerwanie zarówno we wnętrzu, jak i na zewnątrz. Z pomocą unijnych dotacji dawny blask zyskały niektóre katedralne kaplice, prowadzące do nich portale, sklepienia naw bocznych oraz największy w Polsce i Europie zespół artystycznie kutych krat, z których najstarsze pochodzą z XV wieku. Przeprowadzono także rewaloryzację całego Wzgórza Lecha wraz z renowacją i konserwacją znajdujących się na nim kanonii.

bgk/Gniezno

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Gniezno: nabożeństwo Słowa Bożego z udziałem Prymasa Polski i rabina Schudricha

2020-01-16 20:24

prymaspolski.pl

„Bez świętowania nie możemy być” – przypomniał Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas nabożeństwa Słowa Bożego, które odbyło się 16 stycznia w Gnieźnie w ramach ogólnopolskich obchodów XXIII Dnia Judaizmu. Ich motywem przewodnim było świętowanie dnia świętego.

Więcej ...

Katolicy i Orkiestra

Niedziela Ogólnopolska 11/2003

W Polsce od kilkunastu już lat słyszymy Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Wśród katolików akcja Jerzego Owsiaka ma swoich zwolenników i przeciwników. Stosunek do WOŚP wyraźnie pokazuje różne nurty polskiego katolicyzmu

Więcej ...

Bp Śmigiel: Polacy cierpliwie wykuwali drogę do wolności

2020-01-18 20:42

BP KEP

Bp Wiesław Śmigiel

Polacy cierpliwie wykuwali drogę do wolności – mówił bp Wiesław Śmigiel podczas Mszy św. w katedrze Świętych Janów. W Toruniu trwają obchody powrotu Torunia do wolnej Polski – W 1920 r. nikt z torunian nie urodził się w wolnej Polsce, a mimo to nie stracili nadziei i nadal byli Polakami.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Wiadomości

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Zmarł ks. bp Stanisław Stefanek

Polska

Zmarł ks. bp Stanisław Stefanek

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Świat

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Katolicy i Orkiestra

Katolicy i Orkiestra

Ostatnie pożegnanie ks. Przemysława Wesołowskiego w...

Niedziela Częstochowska

Ostatnie pożegnanie ks. Przemysława Wesołowskiego w...

Kard. Sarah odpiera zarzuty i wydał oświadczenie

Kościół

Kard. Sarah odpiera zarzuty i wydał oświadczenie

Chrzestny czy sponsor?

Kościół

Chrzestny czy sponsor?

Watykan: Benedykt XVI i kard. Sarah bronią celibatu...

Kościół

Watykan: Benedykt XVI i kard. Sarah bronią celibatu...