Reklama

Niedziela Wrocławska

"Rola Ducha Świętego w życiu chrześcijańskim”

Dominikańska Szkoła Wiary we Wrocławiu zaprasza na marcowe spotkanie – 18 marca (sobota) o 17.00 w starym refektarzu klasztoru Ojców Dominikanów we Wrocławiu dr Maja Miduch wygłosi wykład „Rola Ducha Świętego w życiu chrześcijańskim”.

Tegoroczny cykl wykładów wrocławskiej DSW ma na celu przybliżenie wszystkim chętnym – wierzącym, poszukującym i niewierzącym – tej najmniej znanej, najtrudniej uchwytnej osoby Trójcy Świętej. Opowie o nim dr Maja Miduch, która łączy w sobie wiedzę naukową i głębokie doświadczenie bliskości Ducha Świętego.

Nie odważyłabym się podać definicji Boga – Ducha Świętego. Myślę, że najważniejsze jest, by powiedzieć, że jest On osobą Trójcy Świętej. Nie należy sprowadzać Go do czegoś na wzór energii, tchnienia. To odebrałoby Mu tożsamość – i tak do końca niezgłębioną i tajemniczą. Jeżeli miałabym Go jednak ująć w jakieś słowa, to zdecydowałabym się na klasyczne określenie, iż jest On miłością pomiędzy Ojcem i Synem. Nie jestem zwolenniczką poznawania Ducha Świętego poprzez słuchanie o nim wywodów dogmatycznych, ale przez doświadczenie. Wtedy nawet najcięższa teologia nabiera życia i staje się miejscem świadectwa o spotkaniu z tą tajemniczą osobą Trójcy Świętej. Fakt, że Boga poznaje się przez doświadczenie, stanowi naprawdę dobrą wiadomość, ponieważ nie ma tu ograniczeń intelektualnych, moralnych czy wiekowych. Bóg chce się dawać poznać! Jemu na tym zależy bardziej niż nam i nie ma dla Niego żadnych przeszkód. Ciekawe może być dla nas to, że On to czyni poprzez najbardziej tajemniczą osobę z Trójcy Świętej. Za każdym doświadczeniem Boga stoi bowiem Duch – powiedziała prelegentka w wywiadzie dla portalu Opoka.org, mówiąc o swojej książce „Biografia Ducha Świętego”. – Nie chcę, żebyście poszerzyli swoją wiedzę o Duchu Świętym, ale się z Nim nie spotkali. Nie chcę, żeby wzbogacił się tylko i wyłącznie wasz intelekt, a serce pozostało bez wzbudzonego głodu poznania tej Osoby Trójcy Świętej. Chcę was zaprosić do lektury wzbogaconej o wasze pragnienie spotkania, które wyrażać się będzie modlitwą. Chcę was prosić, byście nie czytali napisanych przeze mnie słów sami – zaproście Tego, o którym będziecie czytać, niech On dotyka waszych serc i umysłów, prostuje to, co zostało krzywo napisane, niech pozbawia uprzedzeń i leczy, prowadząc do jedności.

Po wykładzie będzie możliwość zadawania pytań i dyskusji. Wstęp na wykład jest wolny. Nagrania poprzednich spotkań Dominikańskiej Szkoły Wiary we Wrocławiu można znaleźć na stronie internetowej www.dsw.wroclaw.dominikanie.pl.

Reklama

Maja Miduch – dr judaistyki i hermeneutyki biblijnej, mgr teologii, mgr studiów bliskowschodnich, wykładowca języka hebrajskiego i Starego Testamentu. Członek Stowarzyszenia Biblistów Polskich. Zakochana w podróżach - szczególnie tych do Ziemi Świętej.Teolog, ukończyła studia doktoranckie w katedrze judaistyki i hermeneutyki biblijnej UPJPII, liderka we wspólnocie Głos na Pustyni, zaangażowana w inicjatywę TJCII Polska. Autorka książek: „Biografia Ducha Świętego” oraz „Biografia Boga Ojca”, w opracowywaniu jest „Biografia Syna Bożego”.

Link do nagrania wykładu dr Mai Miduch „Co Duch Święty mówi do Kościoła?”

2017-03-01 14:39

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

„Zachwyceni Emmanuelem” w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie

Więcej ...

Hongkong: z powodu koronawirusa, brak możliwości spowiedzi w Wielkim Poście

2020-02-25 18:47

Magdalena Pijewska

Bezterminowe zawieszenie sprawowania Mszy św. z udziałem wiernych, możliwość odprawiania nabożeństwa Drogi Krzyżowej jedynie prywatnie a nawet brak możliwości przystępowania do Sakramentu Pojednania - tak diecezja Hongkongu będzie przeżywać Wielki Post. Wszystko w związku zaostrzonymi przepisami bezpieczeństwa, mającymi na celu zapobieganie dalszym zarażeniom koronawirusem Covid-19.

Więcej ...

Abp Ryś: Bóg z prochu wyprowadza życie!

2020-02-26 22:00

ks. Paweł Kłys

Już po raz ósmy w Środę Popielcową, która rozpoczyna w Kościele Okres Pasyjny, w sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej rozpoczęło się wielkopostne pielgrzymowanie do Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych Łodzi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy kobiety w ciąży muszą w Środę Popielcową i Wielki...

Wiara

Czy kobiety w ciąży muszą w Środę Popielcową i Wielki...

Abp Wacław Depo wzywa do śpiewu Suplikacji

Niedziela Częstochowska

Abp Wacław Depo wzywa do śpiewu Suplikacji

Kiedy obowiązuje post?

Kiedy obowiązuje post?

Post i umartwienie

Wiara

Post i umartwienie

Abp Lenga otrzymał zakaz publicznego sprawowania liturgii...

Kościół

Abp Lenga otrzymał zakaz publicznego sprawowania liturgii...

Abby Johnson: przeraża mnie, że mamy całą masę...

Kościół

Abby Johnson: przeraża mnie, że mamy całą masę...

Kraków: Nowe fakty dotyczące matki Jana Pawła II

Kościół

Kraków: Nowe fakty dotyczące matki Jana Pawła II

Watykan: Polak nuncjuszem w ojczyźnie papieża

Kościół

Watykan: Polak nuncjuszem w ojczyźnie papieża

„Szczęśliwe dzieci w trzeźwych rodzinach” -...

Kościół

„Szczęśliwe dzieci w trzeźwych rodzinach” -...