Reklama

Niedziela Kielecka

Kielce: obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Żołnierze ze zgrupowania mjr. Hieronima Dekutowskiego

Oficyna Wydawnicza Volumen

Żołnierze ze zgrupowania mjr. Hieronima Dekutowskiego

Msza św. w bazylice pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego, koncerty i wystawy, biegi pamięci, znicze w miejscach katowni i na kieleckich cmentarzach, konkursy edukacyjne – tak w Kielcach wyglądają obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Żołnierze Wyklęci – wymazani z historii i pamięci (…) powrócili chwalebnie i jak ufam, na zawsze, na ołtarz narodowej modlitwy i szacunku – mówił w homilii bp Jan Piotrowski. Przypomniał, że dzisiejszy dzień ma szczególny wymiar, jako Popielec i pierwszy dzień Wielkiego Postu, co zarazem stanowi „bramę do źródła łaski i miłosierdzia”. – Należy mieć świadomość, że z tego bogactwa może zaczerpnąć tylko „człowiek gotowy do osobistego nawrócenia – mówił bp Piotrowski.

Zaapelował, aby nie dzieliła nas „historia tak dramatyczna i bolesna”, czego na pewno „nie życzyliby sobie nasi bohaterowie”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Nikt nie ma prawa zmieniać ich duchowego testamentu, ale mamy obowiązek, aby być im wdzięczni. Tym wszystkim, którzy bez namysłu umierali za ojczyznę, chociaż „mieli kogo kochać – mówił biskup kielecki. Zauważył także, że z „tych dojrzałych kłosów wysypało się najpiękniejsze ziarno”, które po latach dało „plon wolności i prawdy”. Zaznaczył również, że ten, kto nie docenia i nie szanuje tej prawdy, nie jest „Polakiem i patriotą”.

Po Mszy św. uczestnicy uroczystości wzięli udział w części oficjalnej. Złożono kwiaty pod ścianą straceń w byłym więzieniu kieleckim, gdzie obecnie mieści się Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej.

Na skwerze Stefana Żeromskiego pod pomnikiem Armii Krajowej, była salwa honorowa, hymn, apel pamięci z udziałem delegacji władz wojewódzkich, miejskich, służb mundurowych.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się w Kielcach już o godz. 9 rano zapaleniem zniczy w miejscach poświęconych Żołnierzom Wyklętym, m.in: pod tablicą przy zbiegu ulic Paderewskiego i Solnej. Tam mieściła się siedziba gestapo, a od1945 – Wojewódzki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego – miejsce przesłuchań i tortur.

Równolegle harcerze, uczniowie, członkowie Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego zapalili znicze pamięci w innych miejscach związanych z Wyklętymi, tzn. pod tablicą przy ul. Kapitulnej; pod tablicą przy ul. Zamkowej upamiętniającą rozbicie więzienia UB; w kilku miejscach na Cmentarzu Partyzanckim przy ul. Ściegiennego.

Reklama

Następnie uroczystości przeniosły się na Cmentarz Piaski. Znicze zapłonęły pod Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych – była modlitwa i hymn oraz na „kieleckiej łączce” i na symbolicznych mogiłach kilku żołnierzy, m.in. Aleksandra Życińskiego, Karola Łoniewskiego, Józefa Kowalczyka, Czesława Spadły, Stanisława Chedy, Stanisława Grabdy.

Obchodom dnia Żołnierzy Wyklętych towarzyszy także otwarta dzisiaj wystawa w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek historia. Ekspozycja nosi tytuł „Oddziały Łupaszki”. Gościem spotkania był dr Tomasz Łabuszewski z IPN.

W czwartek 2 marca Kieleckie Centrum Kultury ponownie będzie gościć młodzież z regionu. Tego dnia pracownicy OMPiO i IPN rozstrzygną konkurs dla uczniów z regionu, którego tematyka powiązana jest z Żołnierzami Wyklętymi. Odbędą się także krótkie wykłady historyków, a na koniec zebrani wysłuchają koncertu rapera Lukasyno.

Określenie „Żołnierze Wyklęci” zostało sformułowane na początku lat dziewięćdziesiątych w środowisku młodych ludzi chcących przywrócić pamięć należną żołnierzom polskiego zbrojnego Podziemia Niepodległościowego.

Mianem Żołnierzy Wyklętych określa się żołnierzy podziemia antykomunistycznego w latach 1944-1956. 1 marca 1951 r. w mokotowskim więzieniu stracono Zarząd Główny organizacji Wolność i Niezawisłość z komendantem, pułkownikiem Łukaszem Cieplińskim. Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony 7 lat temu przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

W Kielcach, m.in. na Cmentarzu na Piaskach, na „kieleckiej łączce”, w lesie w Zgórsku k. Kielc prowadzone są intensywne prace poszukiwawcze szczątków Żołnierzy Wyklętych. Kilka miesięcy temu udało się zidentyfikować i pochować z honorami kolejnych czterech żołnierzy.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2017-03-01 18:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Na kolana padam tylko przed Bogiem

Dagmara Zalewska

Więcej ...

Franciszek zachęca Polaków do okazywania cierpliwości bliźniemu

2024-03-27 09:49

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Jesteśmy wezwani aby otworzyć nasze serca na tę miłość, okazując także wielką cierpliwość bliźniemu - stwierdził Franciszek, pozdrawiając Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Nawiązał do miłości, którą Pan Jezus okazał na krzyżu.

Więcej ...

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

2024-03-27 18:21

Adobe Stock

Prokuratura postawiła w środę zarzuty pięciu osobom w związku ze sprawą wykorzystania pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości. Wśród nich jest czterech urzędników resortu sprawiedliwości i „beneficjent funduszu” ks. Michał O. W ramach Funduszu ośrodkowi „Archipelag” miała zostać przyznana dotacja na kwotę blisko 100 milionów złotych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł ks. Roman Kneblewski

Kościół

Zmarł ks. Roman Kneblewski

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Wiara

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Dlaczego trzeba spowiadać się przed kapłanem?

Wiara

Dlaczego trzeba spowiadać się przed kapłanem?

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Kościół

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Kościół

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...