Reklama

Wiadomości

Prezydent Kolumbii: Przyjmiemy Ojca Świętego z otwartymi ramionam i sercami

Grzegorz Gałązka

W kwietniu 2015 dowiedzieliśmy się, że papież przybędzie do Kolumbii i powiedzieliśmy, tak jak mówimy to dziś, że przyjmiemy go z otwartymi ramionami i sercami jako orędownika pokoju i pojednania - powiedział prezydent tego kraju Juan Manuel Santos. Była to jego reakcja na ogłoszony 10 marca komunikat Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, iż Franciszek złoży wizytę w Kolumbii w dniach 6-11 września br. Odwiedzi tam Bogotę, Villavicencio, Medellín y Cartagenę.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wyrażając wielką radość z zapowiedzianej pielgrzymki papieskiej szef państwa zwrócił uwagę, że potrwa ona kilka dni, podczas gdy Ojciec Święty przybywa na ogół na krótko do danego kraju, poza tym Kolumbia będzie jedynym celem jego podróży, a nie jednym z kilku. "Mieć papieża wśród nas przez cztery dni, wiedzieć, że przybywa wyłącznie po to, aby powiedzieć słowa otuchy i wiary do Kolumbijczyków, jest przywilejem, który napełnia nas wdzięcznością" - oświadczył prezydent.

Przypomniał, że Franciszek przy różnych okazjach "dodawał otuchy i pobudzał" poszukiwanie pokoju w tym kraju i zaznaczył, że "jest on głosicielem miłości i wiary, jest budowniczym mostów, a nie murów". Zapewnił, że rozpoczęto już przygotowania do przyszłej podróży, aby - jak zaznaczył - "przyniosła ona jak najlepsze owoce zgody i jedności w naszej ojczyźnie".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Santos podkreślił również, że wizyta Ojca Świętego będzie "spotkaniem z nauczaniem Jezusa i spotkaniem między nami jako społeczeństwem, z rodakami, z ludźmi i dziećmi Bożymi". W tym kontekście wyraził nadzieję, że podróż ta pomoże jego rodakom zjednoczyć się wokół "budowy kraju bardziej sprawiedliwego, bardziej solidarnego i równiejszego oraz w pokoju".

Na konferencji prasowej w Bogocie, na której równolegle z Watykanem ogłoszono termin przyszłej podróży papieskiej, poinformowano też o jej haśle: “Demos el primer paso”, czyli "Zróbmy pierwszy krok" - w domyśle - aby doprowadzić do pojednania i pokoju. Przewodniczący - ze strony kościelnej - komitetu przygotowawczego, biskup polowy Kolumbii Fabio Suescún Mutis przedstawił logo tego wydarzenia, które - jak wyjaśnił - ma pokazać, że Kościół proponuje Kolumbijczykom, aby byli misjonarzami pojednania.

"Wizyta papieża Franciszka jest chwilą łaski i radości, aby marzyć o możliwości przemiany naszego kraju i zrobienia pierwszego kroku. Ojciec Święty jest misjonarzem na rzecz pojednania. Jego obecność pomoże nam odkryć, że jest możliwe z powrotem się zjednoczyć jako naród, aby w ten sposób nauczyć się na nowo spoglądać na siebie oczami nadziei i miłosierdzia" - tłumaczył biskup polowy.

Reklama

Wyjaśnił, że na logo, mającym w tle biało-żółte barwy Watykanu, papież stawia pierwszy krok, aby zacząć budować i marzyć, cała bowiem zmiana rozpoczyna się od nawrócenia serca i potrzebuje chwili, aby na nowo spotkać się. "Ten pierwszy krok oznacza uznanie cierpienia innych, wybaczenie tym, którzy nas zranili, ponowne spotkanie się nas jako Kolumbijczyków, zrozumienie bólu cierpiących, uzdrowienie naszego serca, odkrycie kraju, który ukrywa się za górami i budowanie go w pokoju" - oświadczył przewodniczący komitetu przygotowawczego. Dodał, że oznacza to także "ponowne zbliżanie się do Jezusa, ponowne spotkanie się z miłością naszych rodzin, rozbrojenie słów wraz z naszym bliźnim i okazanie współczucia cierpiącym".

Franciszek będzie trzecim papieżem, który przybędzie do Kolumbii. Jako pierwszy przebywał tam w dniach 22-25 sierpnia 1968 bł. Paweł VI, odwiedzając Bogotę i Medellín - i właśnie w tym drugim mieście otworzył II konferencję ogólną episkopatów latynoamerykańskich (CELAM). Była to również pierwsza w dziejach Kościoła podróż biskupa Rzymu do Ameryki Łacińskiej. Po raz drugi kraj ten odwiedził św. Jan Paweł II w dniach 1-7 lipca 1986 a na trasie jego wizyty znajdowało się 10 miast: Bogota, Chiquinquirá, Cali, Tumaco, Popayán, Pereira, Chinchiná, Medellín, Armero, Lérida, Bucaramanga, Cartagena i Barranquilla.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2017-03-11 20:42

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kolumbia: Kościół wzywa do modlitwy o pokój w kraju

Wobec mobilizacji zbrojnej, którą ogłosiła Armia Wyzwolenia Narodowego (Ejército de Liberación Nacional) Kościół w Kolumbii wezwał do 24-godzinnej modlitwy w intencji pokoju.

Więcej ...

Franciszek podczas Mszy Krzyżma do kapłanów: musimy być wolni od surowości i oskarżeń, od egoizmu i ambicji!

2024-03-28 10:38

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Do postrzegania życia i powołania w perspektywie całej przeszłości i przyszłości oraz odkrycia na nowo potrzeby adoracji i bezinteresownej, spokojnej i przedłużonej modlitwy serca - zachęcił Franciszek w Wielki Czwartek podczas Mszy Krzyżma w watykańskiej Bazylice św. Piotra. Papież wskazał na potrzebę skruchy, która jest nie tyle owocem naszej sprawności, lecz łaską i jako taka musi być wyproszona na modlitwie.

Więcej ...

Fenomen kalwarii – przegląd polskich Golgot

2024-03-29 13:00
Kalwaria Pacławska. Tu ładuje się akumulatory

Wojciech Dudkiewicz

Kalwaria Pacławska. Tu ładuje się akumulatory

- Jeśli widzimy jakiś spadek wiernych w kościołach, to przy kalwariach go nie ma - o fenomenie polskich kalwarii, mówi KAI gwardian, o. Jonasz Pyka. Dzięki takim miejscom, ludzie, którzy nie mogą nawiedzić Ziemi Świętej, korzystają z łaski duchowego uczestnictwa w Męce Jezusa Chrystusa i przeżywania w ten sposób tajemnicy odkupienia rodzaju ludzkiego. - To złota nić, która łączy wszystkie kalwarie w Polsce - podkreśla profesor Wydziału Teologicznego UMK w Toruniu, o. Mieczysław Celestyn Paczkowski. Wielki Piątek, to drugi dzień Triduum Paschalnego, podczas którego w Kościele katolickim odprawiana jest liturgia Męki Pańskiej, upamiętniająca cierpienia i śmierć Chrystusa na krzyżu. Jest to jedyny dzień w roku, w którym nie jest sprawowana Eucharystia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Dziś Wielki Piątek - patrzymy na krzyż

Kościół

Dziś Wielki Piątek - patrzymy na krzyż

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...