Reklama

Ewa Oset
Wojciech Mścichowski z gośćmi wystawy w "Cafe Skrzynka"

Piękno Jury w fotografii Wojciecha Mścichowskiego

2017-03-23 10:05

Ewa Oset

Jurajskie krajobrazy – białe ostańce, cembrowane studnie, pozostałości średniowiecznych warowni, drewniane anioły, blask słońca w kwitnących leszczynach czy feerię barw jesiennych liści uchwycił w kadrze Wojciech Mścichowski, którego fotografie można obejrzeć w „Cafe Skrzynka” przy ul. Dąbrowskiego w Częstochowie.

– Moje prace nie są arcydziełami sztuki fotograficznej – powiedział Autor 21 marca br. w czasie otwarcia wystawy z cyklu „Obrazki z podróży” – ale są to zdjęcia robione sercem. Tam, gdzie jestem, staram się dostrzec piękno i uwiecznić je na fotografii. Fotografią interesował się od dziecka. Teraz nie rusza się nigdzie bez aparatu, bo życie dostarcza materiału do uchwycenia. – Obiekty są wszędzie, trzeba tylko zatrzymać się w biegu życia i dostrzec piękno wokół nas. Czasami tkwi ono w detalach, które przy pierwszym spojrzeniu są niezauważalne. A oko reportera może je dostrzec – podkreśla p. Wojciech.

Ewa Oset
Otwarcie wystawy

Pasji fotografowania towarzyszy zamiłowanie do podróży, przyrody, tradycji i kultury ludowej. Choć urodził się 1 lipca 1944 r. w Warszawie, dzieciństwo i młodość spędził na ziemi łowickiej. To tam, we wsi Łyszkowice osiedlili się jego rodzice po upadku Powstania Warszawskiego i wysiedleniu przez Niemców. W Łowiczu ukończył liceum, a wykształcenie inżyniera rybactwa zdobył w Wyższej Szkole Rolniczej w Olsztynie. W 1994 r. związał się z Tygodnikiem Katolickim „Niedziela”, gdzie pracował jako dziennikarz i fotoreporter. Obecnie, będąc na emeryturze, nadal współpracuje z tygodnikiem. Od 2001 r. wraz z żoną mieszka w Częstochowie.

Reklama

Miłośnicy fotografii mogli już zapoznać się z pracami Wojciecha Mścichowskiego podczas wystaw: „Olsztyn w fotografii” zaprezentowanej w GOK w Olsztynie k. Częstochowy (2016); „ Łowickie jaskółki” w Bibliotece Miejskiej w Łowiczu (2016), przedstawiającej pielgrzymów łowickich w strojach ludowych podążających w pielgrzymce pieszej na Jasną Górę (wystawa ta znalazła się w programie obchodów Światowych Dni Młodzieży w diecezji); „Śladami Jezusa” wystawionej w łowickiej Bibliotece Publicznej (2015) oraz w Urzędzie Gminy w Olsztynie (2014); „Boże Ciało” pokazanej w Bibliotece Wyższej Szkoły Mazowieckiej w Łowiczu (2015). Autor swoje prace prezentuje także podczas spotkań z młodzieżą szkolną, z członkami stowarzyszeń, m.in. Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich. Jest zaangażowany w wiele inicjatyw kulturalnych, oświatowych i społecznych.

Ewa Oset
Wojciech Mścichowski ze znanym fotografikiem i lekarzem okulistą Krzysztofem Muskalskim

W „Cafe Skrzynka” wystawionych jest ok. 40 fotografii. Tych, którzy chcą podziwiać piękno Jury Krakowsko-Częstochowskiej uwiecznionej na fotografiach Wojciecha Mścichowskiego, zapraszamy na slideshow 19 kwietnia o godz. 19 do „Gaude Mater”. Wystawa ta później pojedzie do Łowicza, aby zachęcić mieszkańców rodzinnych ziem Autora do wycieczek po Jurze.

Tagi:
wystawa

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

„Nadzieja. Zwycięstwo”

„Nadzieja. Zwycięstwo”

Bracia 24h

Bracia 24h

Nauka jest dla ciebie!

Nauka jest dla ciebie!

Noc czuwania

Noc czuwania

Komentarz dnia

Komentarz dnia

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Częstochowa: Zapalają ogień w świecie

Częstochowa: Zapalają ogień w świecie

Caritas

Caritas

Premiera Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

Premiera Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem