Reklama

Ewa Oset
Wojciech Mścichowski z gośćmi wystawy w "Cafe Skrzynka"

Piękno Jury w fotografii Wojciecha Mścichowskiego

2017-03-23 10:05

Ewa Oset

Jurajskie krajobrazy – białe ostańce, cembrowane studnie, pozostałości średniowiecznych warowni, drewniane anioły, blask słońca w kwitnących leszczynach czy feerię barw jesiennych liści uchwycił w kadrze Wojciech Mścichowski, którego fotografie można obejrzeć w „Cafe Skrzynka” przy ul. Dąbrowskiego w Częstochowie.

– Moje prace nie są arcydziełami sztuki fotograficznej – powiedział Autor 21 marca br. w czasie otwarcia wystawy z cyklu „Obrazki z podróży” – ale są to zdjęcia robione sercem. Tam, gdzie jestem, staram się dostrzec piękno i uwiecznić je na fotografii. Fotografią interesował się od dziecka. Teraz nie rusza się nigdzie bez aparatu, bo życie dostarcza materiału do uchwycenia. – Obiekty są wszędzie, trzeba tylko zatrzymać się w biegu życia i dostrzec piękno wokół nas. Czasami tkwi ono w detalach, które przy pierwszym spojrzeniu są niezauważalne. A oko reportera może je dostrzec – podkreśla p. Wojciech.

Ewa Oset
Otwarcie wystawy

Pasji fotografowania towarzyszy zamiłowanie do podróży, przyrody, tradycji i kultury ludowej. Choć urodził się 1 lipca 1944 r. w Warszawie, dzieciństwo i młodość spędził na ziemi łowickiej. To tam, we wsi Łyszkowice osiedlili się jego rodzice po upadku Powstania Warszawskiego i wysiedleniu przez Niemców. W Łowiczu ukończył liceum, a wykształcenie inżyniera rybactwa zdobył w Wyższej Szkole Rolniczej w Olsztynie. W 1994 r. związał się z Tygodnikiem Katolickim „Niedziela”, gdzie pracował jako dziennikarz i fotoreporter. Obecnie, będąc na emeryturze, nadal współpracuje z tygodnikiem. Od 2001 r. wraz z żoną mieszka w Częstochowie.

Reklama

Miłośnicy fotografii mogli już zapoznać się z pracami Wojciecha Mścichowskiego podczas wystaw: „Olsztyn w fotografii” zaprezentowanej w GOK w Olsztynie k. Częstochowy (2016); „ Łowickie jaskółki” w Bibliotece Miejskiej w Łowiczu (2016), przedstawiającej pielgrzymów łowickich w strojach ludowych podążających w pielgrzymce pieszej na Jasną Górę (wystawa ta znalazła się w programie obchodów Światowych Dni Młodzieży w diecezji); „Śladami Jezusa” wystawionej w łowickiej Bibliotece Publicznej (2015) oraz w Urzędzie Gminy w Olsztynie (2014); „Boże Ciało” pokazanej w Bibliotece Wyższej Szkoły Mazowieckiej w Łowiczu (2015). Autor swoje prace prezentuje także podczas spotkań z młodzieżą szkolną, z członkami stowarzyszeń, m.in. Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich. Jest zaangażowany w wiele inicjatyw kulturalnych, oświatowych i społecznych.

Ewa Oset
Wojciech Mścichowski ze znanym fotografikiem i lekarzem okulistą Krzysztofem Muskalskim

W „Cafe Skrzynka” wystawionych jest ok. 40 fotografii. Tych, którzy chcą podziwiać piękno Jury Krakowsko-Częstochowskiej uwiecznionej na fotografiach Wojciecha Mścichowskiego, zapraszamy na slideshow 19 kwietnia o godz. 19 do „Gaude Mater”. Wystawa ta później pojedzie do Łowicza, aby zachęcić mieszkańców rodzinnych ziem Autora do wycieczek po Jurze.

Tagi:
wystawa

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Wstańcie, chodźmy

Wstańcie, chodźmy

„Męskie Oblężenie Jasnej Góry”

„Męskie Oblężenie Jasnej Góry”

Festyn u ks. Andrzeja Soboty

Festyn u ks. Andrzeja Soboty

"Wstańcie, chodźmy..."

Potrzebujemy siebie nawzajem

Potrzebujemy siebie nawzajem

Młodzi kochający Teatr

Młodzi kochający Teatr

Klaretyńskie Dni Młodych 2019

Klaretyńskie Dni Młodych 2019

Myszków z Niedzielą

Myszków z Niedzielą

Mężczyźni z całej Polski w oblężeniu Jasnej Góry (II)

Mężczyźni z całej Polski w oblężeniu Jasnej Góry (II)

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem