Reklama

Aktualności

Mediolan: papież spotkał się w katedrze z księżmi, diakonami i osobami konsekrowanymi

Grzegorz Gałązka

Bardzo żywiołowy, radosny i w dużym stopniu spontaniczny był pobyt Franciszka w katedrze mediolańskiej. Głównym jego punktem było spotkanie z duchowieństwem, diakonami stałymi i osobami konsekrowanymi posługującymi w tej prastarej archidiecezji, zwanej też ambrozjańską od jej pierwszego biskupa i patrona św. Ambrożego.

Po powitaniu przed wejściem do świątyni przez metropolitę mediolańskiego kard. Angelo Scolę Ojciec Święty wszedł do środka, witany entuzjastycznie przez zgromadzone tam osoby. Między innymi pomodlił się przed grobowcem św. Ambrożego, przed którym położył kwiat, następnie przywitał się i chwilę rozmawiał z obecnymi w katedrze przedstawicielami innych Kościołów i wyznań chrześcijańskich oraz innych religii, imigrantów i mieszkańców miasta. Podszedł również do chorych i ich opiekunów, po czym zasiadł przy stole ustawionym przed głównym ołtarzem, gdzie powitał go oficjalnie kard. Scola.

Następnie rozpoczęła się zasadnicza część spotkania, podczas której papież odpowiadał na pytania zadane mu kolejno przez: ks. Gabriele Gioię – w imieniu miejscowych kapłanów, Roberto Crespiego – jako przedstawiciela diakonów stałych i matkę Marię Paolę Paganoni, przełożoną generalną sióstr urszulanek św. Karola – z ramienia sióstr zakonnych. Chociaż pytania te Franciszek poznał już wcześniej i przygotował sobie na nie odpowiedzi, to jednak – zgodnie ze swym zwyczajem – dodał od siebie spontanicznie wiele uzupełnień do gotowego tekstu.

W odpowiedzi na stwierdzenia ks. Gioi o trudnościach pracy kapłańskiej w obliczu licznych wyzwań naszych czasów podkreślił z mocą kilka razy, że ewangelizacji ma towarzyszyć radość (co było zapewne nieświadomym nawiązaniem do nazwiska duchownego – gioia znaczy po włosku właśnie „radość”), a smutny ewangelizator niewiele osiągnie.

Reklama

Z kolei mówiąc o zdaniach diakonów i podkreślając kilkakrotnie, że ich charyzmatem jest służba w Kościele, Ojciec Święty dodał od siebie, że głównymi zadaniami biskupów są modlitwa i głoszenie Ewangelii. A odpowiadając na pytania siostry, zatroskanej z powodu szczupłości ich szeregów i ich starzenia się, kilkakrotnie i bardzo mocno podkreślał, że nie liczebność zakonów i zgromadzeń są najważniejsze, ale ich posłuszeństwo i wierność charyzmatowi. Mają być solą i światłem ziemi, ale też zaczynem, aby przemieniać społeczeństwo.

Po zakończeniu tego spotkania, które znacznie się przedłużyło, kard. Scola podziękował Franciszkowi za ten dialog i pokazał duży kielich, jaki archidiecezja otrzymała w darze od niego oraz oznajmił, że ze swej strony Mediolan przekazał na ręce papieża symbolicznie 40 mieszkań ufundowanych przez miejscowy Kościół dla bezdomnych.

Przed opuszczeniem katedry Ojciec Święty udzielił zebranym błogosławieństwa apostolskiego, po czym wyszedł na plac, gdzie czekały na niego wielkie rzesze ludzi. Podziękował im za gorące przyjęcie, poprosił o modlitwę za siebie, aby mógł nadal pełnić swą posługę, odmówił z zebranymi modlitwę Anioł Pański, jeszcze raz wszystkich pobłogosławił, po czym żegnany owacyjnie przez nich odjechał papamobilem do zakładu karnego San Vittore, który jest kolejnym punktem jego pobytu w Mediolanie.

2017-03-25 12:57

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Mediolan: Andrea Bocelli zaśpiewa samotnie w katedrze w Mediolanie

Włodzimierz Rędzioch

Wieczorem w Niedzielę Wielkanocną włoski tenor Andrea Bocelli wystąpi z recitalem za zamkniętymi drzwiami mediolańskiej katedry. Koncert, zatytułowany "Muzyka dla nadziei" będzie transmitowany na jego kanale na Youtubie.

Więcej ...

Bp Wiesław Śmigiel odwołuje dyspensę od uczestnictwa we Mszach św.

2020-05-29 14:50

Ewa Melerska

W związku ze zmianą obostrzeń dotyczących limitu wiernych w kościele biskup toruński odwołuje dyspensę od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św.

Więcej ...

Abp Depo do neoprezbiterów: wchodzicie na drogę zmagań o polskie sumienia

2020-05-30 13:54

Marian Sztajner/Niedziela

Archidiecezja częstochowska ma siedmiu nowych kapłanów

– Wchodzicie na drogę zmagań o polskie sumienia poprzez wierność łasce, którą otrzymaliście – mówił w homilii abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który w sobotę 30 maja podczas uroczystej liturgii w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie udzielił święceń kapłańskich siedmiu diakonom Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kościół musi być przeźroczysty

Niedziela Wrocławska

Kościół musi być przeźroczysty

Kraków: nieznany film z bł. Zbigniewem Strzałkowskim,...

Polska

Kraków: nieznany film z bł. Zbigniewem Strzałkowskim,...

Jest decyzja MEN ws. obozów i kolonii letnich

Wiadomości

Jest decyzja MEN ws. obozów i kolonii letnich

Kard. Sarah: teraz bardziej potrzeba kapłanów niż...

Kościół

Kard. Sarah: teraz bardziej potrzeba kapłanów niż...

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

Wiadomości

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy  św.  odebrał telefon od...

Kościół

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy św. odebrał telefon od...

Mama, która przebaczyła

Kościół

Mama, która przebaczyła

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

Wiadomości

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

Szumowski: dzisiaj lub jutro decyzja ws. zniesienia...

Wiadomości

Szumowski: dzisiaj lub jutro decyzja ws. zniesienia...