Reklama

Sylwia Niedzielska

Marsz Życia z Janem Pawłem II

2017-03-27 14:23

Sylwia Niedzieska

W 12. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II ulicami Warszawy przejdzie także po raz dwunasty Marsz Świętości Życia

Nazwa Marszu nawiązuje do obchodzonego w Polsce 25 marca, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, Dnia Świętości Życia. W tym dniu rozpoczęło się „Warszawskie Jerycho” – modlitewne zaplecze Marszu. W kaplicy sióstr Franciszkanek rodziny Maryi, które opiekują się Oknem Życia przy ul. Hożej 53, do soboty trwa nieustanna Adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji obrony życia. W tej intencji modlą się również wierni w parafiach archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko–praskiej, które są organizatorami Marszu.

– Od 12 lat, w czasie Marszu mówimy i będziemy mówić o pięknie ludzkiego życia – mówił w czasie konferencji prasowej w Domu Arcybiskupów Warszawskich, Ks. Robert Wielądek, diecezjalny duszpasterz rodzin diecezji warszawsko-praskiej. – Głosimy trzy zasadnicze hasła: obronę ludzkiego życia, promocję życia i rodziny. Impulsem do naszej pracy jest dla nas adhortacja papieża Franciszka „Amoris Laetitia”. Trzecim hasłem jest ewangelizacja – dodaje. Ksiądz Wielądek podkreśla, że Marsz, którego tegoroczne hasło brzmi „Tak dla Życia”, to czas radości, czas pokazywania piękna ludzkiego życia i piękna małżeństwa. – W takim duchu zapraszamy wszystkich do udziału w tym Marszu – dodaje.

Tradycyjnie marsz rozpocznie się Mszą świętą. W obu warszawskich katedrach Eucharystia rozpocznie się o godz. 11.00. W archikatedrze św. Jana Chrzciciela przewodniczył będzie kard. Kazimierz Nycz. Będzie tam również czas na katechezę dla dzieci i błogosławieństwo – indywidualne lub całej rodziny. W tym czasie warszawsko-praska gałąź Marszu wyruszy po Eucharystii, której przewodniczył będzie bp Kazimierz Romaniuk, w kierunku Placu Zamkowego. Ok. godz. 12.40 obie diecezje połączą się przy Kolumnie Zygmunta i wspólnie przemaszerują Krakowskim Przedmieściem w stronę bazyliki Świętego Krzyża.

Reklama

– Warto się wybrać na marsz m.in. dlatego że będzie piękna pogoda, warto opuścić swoją „kanapę”, o której mówił w czasie ŚDM papież Franciszek. Jest tu miejsce dla każdego i dla dzieci, i dla małżeństw, dziadków, wujków, cioć – można całą familię zabrać ze sobą i manifestować wartość życia – zachęcał do udziału w Marszu Adam Ekielski, który może pochwalić się 35–letnim stażem małżeńskim. Wraz żoną wychowuje siedmioro dzieci, a od prawie 30 lat pracują razem z małżeństwami przygotowując ich do porodu. – Trzy lata temu otworzyliśmy pierwszy w Polsce Dom Narodzin i w ten sposób chcemy służyć rodzinie. Chcemy żeby każde poczęte życie mogło się godnie i jak najpiękniej naturalnie narodzić – mówił Ekielski. – Zapraszamy wszystkich żeby przyszli i zechcieli powiedzieć życiu „Tak” – dodaje.

Chcemy, by ten marsz miał wymiar ewangelizacyjny. Towarzyszyć nam będą słowa modlitwy św. Jana Pawła II i papieża Franciszka, a także ich teksty na temat życia i rodziny oraz teksty papieża Benedykta XVI – mówił ks. Robert Wielądek. Dzieci będą miały możliwość podziękowania rodzicom za dar życia i wręczenia przygotowanych wcześniej podwójnych serc z napisem „Dziękuję Panu Bogu! Dziękuję rodzicom!”.

Marszowi Świętości Życia towarzyszyć będzie akcja „Pielucha dla malucha”, w czasie której zbierane będą artykuły niemowlęce dla małych mieszkańców Domów Samotnej Matki w Chyliczkach i Zielonce. Będą dwa punkty zbiórki: jeden przy katedrze warszawskiej, drugi przy kolumnie Zygmunta.

Jeśli mówimy „Tak, życiu” to musi to przejść w konkret – mówi siostra Senta Krajza, kierownik Domu Samotnej Matki w Chyliczkach. – Jeśli jest matka i dziecko to potrzebne jest zaplecze: miejsce, gdzie kobieta może spokojne przygotować się do porodu oraz do opieki nad dzieckiem, gdy się już urodzi. Chcemy, żeby maluchy miały zapewnione podstawowe rzeczy – dodaje i podkreśla, że dzięki takiej akcji z pomocy korzysta nie tylko 10 mam z dziećmi i 4 kobiety w ciąży, które są mieszkankami Domu prowadzonego przez siostry, ale również wszystkie potrzebujące mamy, które zgłaszają się do sióstr z prośbą o pomoc. Najbardziej potrzebne są pieluchy, środki do pielęgnacji dzieci, żywność i inne artykuły niemowlęce.

Tagi:
marsz

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Historia podziemnego przejścia na Jasną Górę

Historia podziemnego przejścia na Jasną Górę

XXII Mistrzostwa Wyższych Seminariów Duchownych w Tenisie Stołowym

XXII Mistrzostwa Wyższych Seminariów Duchownych w Tenisie Stołowym

„Niedziela” u ks. Soboty

„Niedziela” u ks. Soboty

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Prezentacja nr 46/2019

Prezentacja nr 46/2019

Pytania o wolność...

Pytania o wolność...

Częstochowa. Zakończenie XXII Mistrzostw Polski Wyższych Seminariów Duchownych i Zakonnych w Tenisie Stołowym

Częstochowa. Zakończenie XXII Mistrzostw Polski Wyższych Seminariów...

XXII Mistrzostwa w tenisie stołowym

XXII Mistrzostwa w tenisie stołowym

Jubileusz parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie.

Jubileusz parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie.

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem