Reklama

Wiadomości

Marsz Życia z Janem Pawłem II

Sylwia Niedzielska

W 12. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II ulicami Warszawy przejdzie także po raz dwunasty Marsz Świętości Życia

Nazwa Marszu nawiązuje do obchodzonego w Polsce 25 marca, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, Dnia Świętości Życia. W tym dniu rozpoczęło się „Warszawskie Jerycho” – modlitewne zaplecze Marszu. W kaplicy sióstr Franciszkanek rodziny Maryi, które opiekują się Oknem Życia przy ul. Hożej 53, do soboty trwa nieustanna Adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji obrony życia. W tej intencji modlą się również wierni w parafiach archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko–praskiej, które są organizatorami Marszu.

– Od 12 lat, w czasie Marszu mówimy i będziemy mówić o pięknie ludzkiego życia – mówił w czasie konferencji prasowej w Domu Arcybiskupów Warszawskich, Ks. Robert Wielądek, diecezjalny duszpasterz rodzin diecezji warszawsko-praskiej. – Głosimy trzy zasadnicze hasła: obronę ludzkiego życia, promocję życia i rodziny. Impulsem do naszej pracy jest dla nas adhortacja papieża Franciszka „Amoris Laetitia”. Trzecim hasłem jest ewangelizacja – dodaje. Ksiądz Wielądek podkreśla, że Marsz, którego tegoroczne hasło brzmi „Tak dla Życia”, to czas radości, czas pokazywania piękna ludzkiego życia i piękna małżeństwa. – W takim duchu zapraszamy wszystkich do udziału w tym Marszu – dodaje.

Tradycyjnie marsz rozpocznie się Mszą świętą. W obu warszawskich katedrach Eucharystia rozpocznie się o godz. 11.00. W archikatedrze św. Jana Chrzciciela przewodniczył będzie kard. Kazimierz Nycz. Będzie tam również czas na katechezę dla dzieci i błogosławieństwo – indywidualne lub całej rodziny. W tym czasie warszawsko-praska gałąź Marszu wyruszy po Eucharystii, której przewodniczył będzie bp Kazimierz Romaniuk, w kierunku Placu Zamkowego. Ok. godz. 12.40 obie diecezje połączą się przy Kolumnie Zygmunta i wspólnie przemaszerują Krakowskim Przedmieściem w stronę bazyliki Świętego Krzyża.

Reklama

– Warto się wybrać na marsz m.in. dlatego że będzie piękna pogoda, warto opuścić swoją „kanapę”, o której mówił w czasie ŚDM papież Franciszek. Jest tu miejsce dla każdego i dla dzieci, i dla małżeństw, dziadków, wujków, cioć – można całą familię zabrać ze sobą i manifestować wartość życia – zachęcał do udziału w Marszu Adam Ekielski, który może pochwalić się 35–letnim stażem małżeńskim. Wraz żoną wychowuje siedmioro dzieci, a od prawie 30 lat pracują razem z małżeństwami przygotowując ich do porodu. – Trzy lata temu otworzyliśmy pierwszy w Polsce Dom Narodzin i w ten sposób chcemy służyć rodzinie. Chcemy żeby każde poczęte życie mogło się godnie i jak najpiękniej naturalnie narodzić – mówił Ekielski. – Zapraszamy wszystkich żeby przyszli i zechcieli powiedzieć życiu „Tak” – dodaje.

Chcemy, by ten marsz miał wymiar ewangelizacyjny. Towarzyszyć nam będą słowa modlitwy św. Jana Pawła II i papieża Franciszka, a także ich teksty na temat życia i rodziny oraz teksty papieża Benedykta XVI – mówił ks. Robert Wielądek. Dzieci będą miały możliwość podziękowania rodzicom za dar życia i wręczenia przygotowanych wcześniej podwójnych serc z napisem „Dziękuję Panu Bogu! Dziękuję rodzicom!”.

Marszowi Świętości Życia towarzyszyć będzie akcja „Pielucha dla malucha”, w czasie której zbierane będą artykuły niemowlęce dla małych mieszkańców Domów Samotnej Matki w Chyliczkach i Zielonce. Będą dwa punkty zbiórki: jeden przy katedrze warszawskiej, drugi przy kolumnie Zygmunta.

Jeśli mówimy „Tak, życiu” to musi to przejść w konkret – mówi siostra Senta Krajza, kierownik Domu Samotnej Matki w Chyliczkach. – Jeśli jest matka i dziecko to potrzebne jest zaplecze: miejsce, gdzie kobieta może spokojne przygotować się do porodu oraz do opieki nad dzieckiem, gdy się już urodzi. Chcemy, żeby maluchy miały zapewnione podstawowe rzeczy – dodaje i podkreśla, że dzięki takiej akcji z pomocy korzysta nie tylko 10 mam z dziećmi i 4 kobiety w ciąży, które są mieszkankami Domu prowadzonego przez siostry, ale również wszystkie potrzebujące mamy, które zgłaszają się do sióstr z prośbą o pomoc. Najbardziej potrzebne są pieluchy, środki do pielęgnacji dzieci, żywność i inne artykuły niemowlęce.

2017-03-27 14:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Tłumy na Marszu Niepodległości w Warszawie

TV TRWAM

101 lat temu Rada Regencyjna przekazała naczelne dowództwo wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu; w 1937 r. Sejm RP ustanowił w dniu 11 listopada państwowe obchody Święta Niepodległości. W całym kraju organizowane są patriotyczne uroczystości. W Warszawie odbył się Marsz Niepodległości.

Więcej ...

Znikające dzieci. Nastoletnia depresja

2020-02-24 14:06

Film powstał aby szerzyć wiedzę w zakresie depresji oraz uświadomiać społeczeństwu, że nie jest to stan, który mija, ale choroba, którą trzeba leczyć.

Więcej ...

„Najświętsze Serce” - od piątku w polskich kinach

2020-02-25 11:12

Materiał prasowy

W najbliższy piątek, w zaledwie tydzień po światowej premierze, na ekrany polskich kin wejdzie fabularyzowany dokument zatytułowany „Najświętsze Serce”. To pierwszy w historii kina film o Najświętszym Sercu Jezusowym. Wyprodukowany w Hiszpanii obraz odkrywa przed widzem sedno kultu Najświętszego Serca Jezusowego, bez którego zrozumienie istoty wiary w Chrystusa staje się niemożliwe.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Franciszek na Wielki Post: pojednajmy się z Bogiem

Franciszek

Franciszek na Wielki Post: pojednajmy się z Bogiem

Adoracja Najświętszego Sakramentu przed Wielkim Postem

Jasna Góra

Adoracja Najświętszego Sakramentu przed Wielkim Postem

Znamy hasło jubileuszowej Pieszej Pielgrzymki na Jasną...

Niedziela Wrocławska

Znamy hasło jubileuszowej Pieszej Pielgrzymki na Jasną...

Znikające dzieci. Nastoletnia depresja

Wiadomości

Znikające dzieci. Nastoletnia depresja

Kraków: Nowe fakty dotyczące matki Jana Pawła II

Kościół

Kraków: Nowe fakty dotyczące matki Jana Pawła II

Abp Lenga otrzymał zakaz publicznego sprawowania liturgii...

Kościół

Abp Lenga otrzymał zakaz publicznego sprawowania liturgii...

Abby Johnson: przeraża mnie, że mamy całą masę...

Kościół

Abby Johnson: przeraża mnie, że mamy całą masę...

Chirurg plastyczny zbadał Całun Turyński

Kościół

Chirurg plastyczny zbadał Całun Turyński

Watykan: Polak nuncjuszem w ojczyźnie papieża

Kościół

Watykan: Polak nuncjuszem w ojczyźnie papieża