Reklama

Polska

Gniezno: sympozjum historyczne z okazji 600-lecia prymasostwa w Polsce

2017-03-27 16:57

korom / Foter / Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0)

W Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie odbyło się 27 marca sympozjum historyczne nt. dziejów i znaczenia godności Prymas Polski. Spotkanie wpisało się kalendarz wydarzeń organizowanych z okazji świętowanego w tym roku jubileuszu 600-lecia prymasostwa polskiego.

Sympozjum zorganizowało Prymasowskie Wyższe Seminarium Duchowne w Gnieźnie we współpracy z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Fundacją św. Wojciecha-Adalberta. Przedsięwzięcie honorowym patronatem objął Prymas Polski abp Wojciech Polak, który witając obecnych zapowiedział oficjalnie jubileuszowe obchody, które rozpięte będą między tegorocznymi i przyszłorocznymi uroczystościami świętowojciechowymi.

„W doroczną uroczystość św. Wojciecha, 23 kwietnia br., pragniemy rozpocząć obchody 600-lecia prymasostwa w Polsce. Nawiązujemy w ten sposób nieco symbolicznie do roku 1417 i odbywającego się wówczas Soboru w Konstancji. Nie rozstrzygając przy tym historycznej kwestii samej genezy prymasostwa, pragniemy jedynie nawiązać do Historii Polski z 1417 roku Jana Długosza, w której m.in. czytamy, że arcybiskup gnieźnieński Mikołaj Trąba (…) uzyskał na mocy uroczystego przywileju oraz dekretu soboru w Konstancji publiczne ogłoszenie, że jest prymasem Kościoła polskiego. Od tej pory on sam i każdy jego następca w Kościele gnieźnieńskim podpisuje się jako arcybiskup i Prymas” – przypomniał abp Polak.

Tłumaczył również, że czas jubileuszowych obchodów - od 23 kwietnia 2017 r. do 29 kwietnia 2018 r., jest także ukłonem w stronę tych, którzy są skłonni łączyć nadanie prymasowskiego tytułu z rokiem 1418, uważanym przez nich za datę kanonicznego potwierdzenia prymasostwa.

Reklama

„Wśród różnych wydarzeń zaplanowanych przez nas – spotkań, celebracji czy koncertów, niewątpliwie jedynym z priorytetowych wydaje się nam potrzeba solidnej refleksji historycznej nad samym pochodzeniem, zakresem uprawnień, rolą i znaczeniem prymasowskiego tytułu arcybiskupów gnieźnieńskich w dziejach i historii Kościoła w Polsce oraz państwa i narodu polskiego” – podkreślił abp Polak.

W programie sympozjum znalazły się trzy bloki wykładów nt. dziejów, spuścizny i znaczenia prymasostwa polskiego. Pierwszą prelekcję wygłosił abp senior Henryk Muszyński, który mówił o staraniach podjętych przez niego na rzecz powrotu godności Prymasa Polski do arcybiskupa gnieźnieńskiego. Duchowny ujawnił m.in. nieznane dotąd fragmenty korespondencji, jaką prowadził w tej sprawie z kard. Józefem Glempem.

Sylwetkę, działalności dyplomatyczną i biskupią pierwszego Prymasa Polski abp. Mikołaja Trąby przedstawił w zarysie prof. UAM dr hab. Jarosław Nikodem. Po przerwie zebrani mieli okazję wysłuchać kolejnych referatów m.in.: „Czterech prymasów czasów stanisławowskich”, „Kardynał Stefan Wyszyński - prymas czasu walki o rząd dusz” oraz „Przeobrażenia prymasostwa za kardynała Józefa Glempa” przygotowanych przez historyków z poznańskiego UAM, łódzkiej Społecznej Akademii Nauk oraz gnieźnieńskiego Archiwum Archidiecezjalnego.

Obok Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka i abp. seniora Henryka Muszyńskiego w sympozjum uczestniczyli także abp senior Józef Kowalczyk, bp Krzysztof Wętkowski i bp senior Bogdan Wojtuś. Obecni byli gnieźnieńscy duchowni i świeccy zainteresowani tematyką oraz klerycy gnieźnieńskiego seminarium, którzy gościli tego dnia kolegów z seminarium w Koszalinie.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kościół wychodzący

2019-12-19 13:32

Niedziela legnicka 51/2019, str. VI

Ks.Waldemar Wesołowski

Spotkanie z Papieżem Franciszkiem na zakończenie sympozjum

„Kościół wychodzący – przyjęcie oraz perspektywy «Evangelii gaudium»” – to tytuł międzynarodowej konferencji, która została zorganizowana w 6. rocznicę opublikowania adhortacji.

Więcej ...

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w szkołach

2020-01-15 21:10

BOŻENA SZTAJNER

Władze Quebecu - francuskojęzycznej prowincji Kanady - chcą wycofać ze szkół zajęcia z etyki i kultury religijnej. Zamiast tego dzieci będą uczęszczać na lekcje wychowania seksualnego, praworządności, demokracji, kultury i obywatelstwa cyfrowego.

Więcej ...

Niemcy: demonstracja w Monachium przeciwko Drodze Synodalnej

2020-01-19 17:38

Omnidom 999/pl.wikipedia.org

Z inicjatywy świeckich katolików odbył się w Monachium protest przeciwko zainicjowanemu przez Kościół katolicki tego kraju procesowi Drogi Synodalnej. Zaplanowany na dwa lata proces – dialog na temat przyszłości Kościoła katolickiego w Niemczech - ma na celu reformy wewnętrzne. Pierwsze spotkanie tego zgromadzenia planowane jest w dniach 30 stycznia - 1 lutego 2020 we Frankfurcie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jezusa poznawać i o Nim świadczyć

Wiara

Jezusa poznawać i o Nim świadczyć

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Wiadomości

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Świat

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Pomieszani w miłości

Kościół

Pomieszani w miłości

Katolicy i Orkiestra

Katolicy i Orkiestra

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Ostatnie pożegnanie ks. Przemysława Wesołowskiego w...

Niedziela Częstochowska

Ostatnie pożegnanie ks. Przemysława Wesołowskiego w...

Kard. Sarah odpiera zarzuty i wydał oświadczenie

Kościół

Kard. Sarah odpiera zarzuty i wydał oświadczenie

Chrzestny czy sponsor?

Kościół

Chrzestny czy sponsor?