Reklama

korom / Foter / Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0)

Gniezno: sympozjum historyczne z okazji 600-lecia prymasostwa w Polsce

2017-03-27 16:57

bgk / Gniezno / KAI

W Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie odbyło się 27 marca sympozjum historyczne nt. dziejów i znaczenia godności Prymas Polski. Spotkanie wpisało się kalendarz wydarzeń organizowanych z okazji świętowanego w tym roku jubileuszu 600-lecia prymasostwa polskiego.

Sympozjum zorganizowało Prymasowskie Wyższe Seminarium Duchowne w Gnieźnie we współpracy z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Fundacją św. Wojciecha-Adalberta. Przedsięwzięcie honorowym patronatem objął Prymas Polski abp Wojciech Polak, który witając obecnych zapowiedział oficjalnie jubileuszowe obchody, które rozpięte będą między tegorocznymi i przyszłorocznymi uroczystościami świętowojciechowymi.

„W doroczną uroczystość św. Wojciecha, 23 kwietnia br., pragniemy rozpocząć obchody 600-lecia prymasostwa w Polsce. Nawiązujemy w ten sposób nieco symbolicznie do roku 1417 i odbywającego się wówczas Soboru w Konstancji. Nie rozstrzygając przy tym historycznej kwestii samej genezy prymasostwa, pragniemy jedynie nawiązać do Historii Polski z 1417 roku Jana Długosza, w której m.in. czytamy, że arcybiskup gnieźnieński Mikołaj Trąba (…) uzyskał na mocy uroczystego przywileju oraz dekretu soboru w Konstancji publiczne ogłoszenie, że jest prymasem Kościoła polskiego. Od tej pory on sam i każdy jego następca w Kościele gnieźnieńskim podpisuje się jako arcybiskup i Prymas” – przypomniał abp Polak.

Tłumaczył również, że czas jubileuszowych obchodów - od 23 kwietnia 2017 r. do 29 kwietnia 2018 r., jest także ukłonem w stronę tych, którzy są skłonni łączyć nadanie prymasowskiego tytułu z rokiem 1418, uważanym przez nich za datę kanonicznego potwierdzenia prymasostwa.

Reklama

„Wśród różnych wydarzeń zaplanowanych przez nas – spotkań, celebracji czy koncertów, niewątpliwie jedynym z priorytetowych wydaje się nam potrzeba solidnej refleksji historycznej nad samym pochodzeniem, zakresem uprawnień, rolą i znaczeniem prymasowskiego tytułu arcybiskupów gnieźnieńskich w dziejach i historii Kościoła w Polsce oraz państwa i narodu polskiego” – podkreślił abp Polak.

W programie sympozjum znalazły się trzy bloki wykładów nt. dziejów, spuścizny i znaczenia prymasostwa polskiego. Pierwszą prelekcję wygłosił abp senior Henryk Muszyński, który mówił o staraniach podjętych przez niego na rzecz powrotu godności Prymasa Polski do arcybiskupa gnieźnieńskiego. Duchowny ujawnił m.in. nieznane dotąd fragmenty korespondencji, jaką prowadził w tej sprawie z kard. Józefem Glempem.

Sylwetkę, działalności dyplomatyczną i biskupią pierwszego Prymasa Polski abp. Mikołaja Trąby przedstawił w zarysie prof. UAM dr hab. Jarosław Nikodem. Po przerwie zebrani mieli okazję wysłuchać kolejnych referatów m.in.: „Czterech prymasów czasów stanisławowskich”, „Kardynał Stefan Wyszyński - prymas czasu walki o rząd dusz” oraz „Przeobrażenia prymasostwa za kardynała Józefa Glempa” przygotowanych przez historyków z poznańskiego UAM, łódzkiej Społecznej Akademii Nauk oraz gnieźnieńskiego Archiwum Archidiecezjalnego.

Obok Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka i abp. seniora Henryka Muszyńskiego w sympozjum uczestniczyli także abp senior Józef Kowalczyk, bp Krzysztof Wętkowski i bp senior Bogdan Wojtuś. Obecni byli gnieźnieńscy duchowni i świeccy zainteresowani tematyką oraz klerycy gnieźnieńskiego seminarium, którzy gościli tego dnia kolegów z seminarium w Koszalinie.

Tagi:
sympozjum

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Adwent 2019 – Dziękczynienie

Adwent 2019 – Dziękczynienie

II Konferencja Maryjna

II Konferencja Maryjna

Adwent 2019 – Przygotowanie darów

Adwent 2019 – Przygotowanie darów

Spotkania z  Maryją...

Spotkania z Maryją...

Spotkanie z

Spotkanie z "Niedzielą"

komentarz i życzenia

komentarz i życzenia

XXII Forum Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw Archidiecezji Częstochowskiej

XXII Forum Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw Archidiecezji Częstochowskiej

Koncert w Warszawie

Koncert w Warszawie

Modlitwa o beatyfikację Sługi Bożego ks. Wincentego Granata

Modlitwa o beatyfikację Sługi Bożego ks. Wincentego Granata

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem