Reklama

Niemcy

Marktl am Inn

Przygotowują się do 90. urodzin J. Ratzingera

Dom rodzinny Benedykta XVI

Alexander Z. / pl.wikipedia.org

Dom rodzinny Benedykta XVI

W Marktl am Inn w Górnej Bawarii trwają ostatnie przygotowania do obchodów 90. urodzin papieża-seniora Benedykta XVI. Jak co roku w dniu jego urodzin, 16 kwietnia – w tym roku będzie to Niedziela Wielkanocna – dom, w którym urodził się przyszły Ojciec Święty, po zimowej przerwie otworzy swoje podwoje. Będzie to także mały jubileusz, gdyż od 10 lat dawny budynek prywatny jest dostępny dla zwiedzających. A od 40 lat obecny papież-senior jest honorowym obywatelem tego niewielkiego miasteczka.

Joseph Ratzinger urodził się w Wielką Sobotę 16 kwietnia 1927 w Marktl am Inn jako najmłodszy syn miejscowego żandarma Josepha Ratzingera i jego żony Marii. W kilka godzin po urodzeniu, o godz. 8.30 noworodka ochrzcił w miejscowym kościele św. Oswalda ks. Josef Stang, nadając mu imiona Joseph Aloisius.

„Fakt, że byłem pierwszym ochrzczonym w nowej wodzie, uważano za szczególny znak” – wspominał po latach Benedykt XVI w swojej autobiografii „Moje życie”. Podkreślił, że zawsze z wdzięcznością myśli o tym, iż jego życie od początku było zanurzone w tajemnicy Wielkanocy. W „papieskim domu” planowana jest specjalna wystawa pod tytułem „Jeszcze nie w pełnym świetle”, nawiązująca do tych słów Josepha Ratzingera o jego narodzinach i chrzcie. Na wystawie pokazane zostaną prace artysty z Monachium Josefa Alexandra Henselmanna, który m.in. stworzył płaskorzeźbę w katedrze Matki Bożej w Monachium, upamiętniającą jej odwiedziny przez „bawarskiego papieża” we wrześniu 2006 roku.

Reklama

Święcenia kapłańskie J. Ratzinger przyjął 29 czerwca 1951; 28 maja 1977 Paweł VI mianował go arcybiskupem Monachium i Fryzyngi (sakrę nowy arcybiskup przyjął 2 maja) a 27 czerwca tegoż roku obdarzył go godnością kardynalską. 25 listopada 1981 Jan Paweł II powołał go na prefekta Kongregacji Nauki Wiary i przewodniczącego Międzynarodowej Komisji Teologicznej. Od 30 listopada 2002 kard. Ratzinger był również dziekanem Kolegium Kardynalskiego. Na konklawe po śmierci Jana Pawła II wybrano go 19 kwietnia 2005 na papieża – przyjął wówczas imię Benedykta XVI. W niespełna 8 lat później jako pierwszy od ponad siedmiu wieków następca św. Piotra ustąpił z urzędu 28 lutego 2013 r.

Diecezja pasawska i fundacja domu urodzenia Josepha Ratzingera z okazji 90. urodzin swego patrona zorganizowały konkurs kompozytorski. Jego zwycięzca zostanie ogłoszony 7 kwietnia w Marktl w obecności biskupa Pasawy Stefana Ostera, a prawykonanie nagrodzonej kompozycji zaplanowano na Noc Paschalną w tamtejszej katedrze. Tego samego dnia utwór zostanie wykonany podczas popołudniowych nieszporów w Marktl.

Od chwili wyboru kardynała Josepha Ratzingera na Stolicę Piotrową dom jego urodzin i parafia św. Oswalda stały się miejscem odwiedzanym przez rzesze turystów. Uroczyście obchodzi się tam zarówno dzień wyboru, jak i rocznicę urodzin papieża. Mimo jego rezygnacji z urzędu papieskiego mieszkańcy miasteczka niezmiennie pamiętają o urodzinach swego najsławniejszego rodaka. „Pozostaniemy papieżem” – wpisał ktoś 28 lutego 2013 r. w księdze pamiątkowej kościoła św. Oswalda. Tego dnia o godz. 20.00 przez 15 minut biły kościelne dzwony, obwieszczając, że od tej chwili urodzony w Marktl Benedykt XVI będzie „ papa-emeritus”. Miejscowy burmistrz Hubert Gschwendtner oświadczył, że także po ustąpieniu Benedykta XVI zainteresowanie jego miejscem urodzenia nie zmalało. Nadal rocznie przybywa tam ok. stu tysięcy gości.

2017-03-29 13:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Krakowianie będą dziękować za pontyfikat papieża Benedykta XVI

BOŻENA SZTAJNER

Więcej ...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę, którą ci daje

2021-09-16 09:12

Karol Porwich/Niedziela

Hymnem do Ducha Świętego odśpiewanym w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęły się doroczne rekolekcje dla księży diecezjalnych i zakonnych, którym w dniach 15 – 17 września przewodniczy abp Grzegorz Ryś. Pierwsze rozważanie rekolekcyjne zostało oparte o fragment ewangelii św. Marka (Mk. 1.1-8)

Więcej ...

Młodzi, odwagi! ON jest – nie bójcie się!

2021-09-19 10:24

Karol Porwich/Niedziela

Mimo deszczu, mimo aury, która zachęcała do zostania w domu, ci młodzi postanowili, że tego sobotniego popołudnia nie spędzą przed telewizorami. Wstali z kanap i przyjechali. Konkretnie - do Częstochowy, na wydarzenie, które już wpisało się w kalendarz i pamięć, czyli na Kanę Młodych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Wiara

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Papież skierował przesłanie do uczestników...

Kościół

Papież skierował przesłanie do uczestników...

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

Polska

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Od hrabianki do franciszkanki

Święci i błogosławieni

Od hrabianki do franciszkanki

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Dmenin k. Radomska: Ksiądz pobity na plebanii

Niedziela Częstochowska

Dmenin k. Radomska: Ksiądz pobity na plebanii

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę