Reklama

Archiwum Romana Krysta

Tajemnice dawnych akordeonów – wystawa w GOK w Mstowie

2017-04-03 09:45

Anna Wyszyńska

Od 9 kwietnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Mstowie można będzie oglądać wystawę zabytkowych instrumentów z kolekcji Romana Krysta. To bezcenna i unikatowa na skalę europejską prywatna kolekcja zabytkowych instrumentów – liczy ponad 300 egzemplarzy i stale się rozrasta. Najwięcej jest w niej akordeonów, ale są także instrumenty szarpane, jak mandoliny i gitary, instrumenty dęte blaszane, perkusje, fisharmonie i inne.

Akordeonów jest w kolekcji ponad 200. To obszerny przekrój marek i modeli, które były produkowane w różnych państwach w ciągu niecałych 200 lat, jakie minęły od skonstruowania prototypu tego instrumentu. Najstarszy akordeon w kolekcji Romana Krysta pochodzi z 1885 r. i powstał w niemieckiej firmie Segesperte. – Pierwszy egzemplarz mojej kolekcji znalazłem na śmietniku, w worku, z którego wystawały tylko klawisze – mówił Roman Kryst w rozmowie z „Niedzielą”. – Trafiają się egzemplarze w fatalnym stanie, wyciągane ze strychów lub piwnic. Nie potrafię przejść obojętnie wobec instrumentu, któremu grozi zagłada. Kupuję i przywracam go do życia.

W kolekcji Romana Krysta są m.in. wszystkie modele bydgoskiej Fabryki Akordeonów. Okaz z serii Carmen ma numer seryjny 0001. – Szkoda, że fabrykę zamknięto, zrywając piękną tradycję produkcji polskich akordeonów, w czym w latach międzywojennych byliśmy potęgą na skalę europejską – podkreśla kolekcjoner.

Archiwum Romana Krysta

Jak wspomina najwięcej tego typu firm działało w Warszawie i okolicach. Instrumenty wysokiej klasy powstawały w firmach: Boruckich, Stamirowskiego i in. Ale akordeony produkowano również w Częstochowie, m.in. w firmie Walenty i Ludwik Lassota. – Mam dwa instrumenty z tej fabryki i przypuszczam, że żadne muzeum instrumentów takich nie ma – dopowiada kolekcjoner. – Akordeony na tym terenie produkowała także firma Leona Gawrona – ucznia Walentego Lassoty oraz Stanisława Kawy. Była też słynna firma Stefan i Ignacy Malko, która specjalizowała się w produkcji instrumentów dętych blaszanych.

Reklama

Roman Kryst jest częstochowianinem, muzykiem, kolekcjonerem, a także założycielem Częstochowskiej Kapeli Biesiadnej „Grupa Romana”, która wydała płytę: „Zatańcz z nami tango” – oczywiście z akordeonem w roli głównej. Jego kolekcja odwiedziła już wiele miast w całej Polsce. Największym marzeniem kolekcjonera jest utworzenie muzeum w rodzinnym mieście.

GOK w Mstowie zaprasza na otwarcie wystawy w niedzielę 9 kwietnia o godz. 17.00. Otwarciu będzie towarzyszył koncert akordeonisty Miłosza Cabana. Wstęp wolny.

Anna Wyszyńska

Tagi:
wystawa

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

„Nadzieja. Zwycięstwo”

„Nadzieja. Zwycięstwo”

Bracia 24h

Bracia 24h

Nauka jest dla ciebie!

Nauka jest dla ciebie!

Noc czuwania

Noc czuwania

Komentarz dnia

Komentarz dnia

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Częstochowa: Zapalają ogień w świecie

Częstochowa: Zapalają ogień w świecie

Caritas

Caritas

Premiera Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

Premiera Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem