Reklama

Archiwum Romana Krysta

Tajemnice dawnych akordeonów – wystawa w GOK w Mstowie

2017-04-03 09:45

Anna Wyszyńska

Od 9 kwietnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Mstowie można będzie oglądać wystawę zabytkowych instrumentów z kolekcji Romana Krysta. To bezcenna i unikatowa na skalę europejską prywatna kolekcja zabytkowych instrumentów – liczy ponad 300 egzemplarzy i stale się rozrasta. Najwięcej jest w niej akordeonów, ale są także instrumenty szarpane, jak mandoliny i gitary, instrumenty dęte blaszane, perkusje, fisharmonie i inne.

Akordeonów jest w kolekcji ponad 200. To obszerny przekrój marek i modeli, które były produkowane w różnych państwach w ciągu niecałych 200 lat, jakie minęły od skonstruowania prototypu tego instrumentu. Najstarszy akordeon w kolekcji Romana Krysta pochodzi z 1885 r. i powstał w niemieckiej firmie Segesperte. – Pierwszy egzemplarz mojej kolekcji znalazłem na śmietniku, w worku, z którego wystawały tylko klawisze – mówił Roman Kryst w rozmowie z „Niedzielą”. – Trafiają się egzemplarze w fatalnym stanie, wyciągane ze strychów lub piwnic. Nie potrafię przejść obojętnie wobec instrumentu, któremu grozi zagłada. Kupuję i przywracam go do życia.

W kolekcji Romana Krysta są m.in. wszystkie modele bydgoskiej Fabryki Akordeonów. Okaz z serii Carmen ma numer seryjny 0001. – Szkoda, że fabrykę zamknięto, zrywając piękną tradycję produkcji polskich akordeonów, w czym w latach międzywojennych byliśmy potęgą na skalę europejską – podkreśla kolekcjoner.

Archiwum Romana Krysta

Jak wspomina najwięcej tego typu firm działało w Warszawie i okolicach. Instrumenty wysokiej klasy powstawały w firmach: Boruckich, Stamirowskiego i in. Ale akordeony produkowano również w Częstochowie, m.in. w firmie Walenty i Ludwik Lassota. – Mam dwa instrumenty z tej fabryki i przypuszczam, że żadne muzeum instrumentów takich nie ma – dopowiada kolekcjoner. – Akordeony na tym terenie produkowała także firma Leona Gawrona – ucznia Walentego Lassoty oraz Stanisława Kawy. Była też słynna firma Stefan i Ignacy Malko, która specjalizowała się w produkcji instrumentów dętych blaszanych.

Reklama

Roman Kryst jest częstochowianinem, muzykiem, kolekcjonerem, a także założycielem Częstochowskiej Kapeli Biesiadnej „Grupa Romana”, która wydała płytę: „Zatańcz z nami tango” – oczywiście z akordeonem w roli głównej. Jego kolekcja odwiedziła już wiele miast w całej Polsce. Największym marzeniem kolekcjonera jest utworzenie muzeum w rodzinnym mieście.

GOK w Mstowie zaprasza na otwarcie wystawy w niedzielę 9 kwietnia o godz. 17.00. Otwarciu będzie towarzyszył koncert akordeonisty Miłosza Cabana. Wstęp wolny.

Anna Wyszyńska

Tagi:
wystawa

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

„Męskie Oblężenie Jasnej Góry”

„Męskie Oblężenie Jasnej Góry”

Festyn u ks. Andrzeja Soboty

Festyn u ks. Andrzeja Soboty

„Ja Jestem”

„Ja Jestem”

"Wstańcie, chodźmy..."

Potrzebujemy siebie nawzajem

Potrzebujemy siebie nawzajem

Młodzi kochający Teatr

Młodzi kochający Teatr

Myszków z Niedzielą

Myszków z Niedzielą

Mężczyźni z całej Polski w oblężeniu Jasnej Góry (II)

Mężczyźni z całej Polski w oblężeniu Jasnej Góry (II)

Mężczyźni z całej Polski w oblężeniu Jasnej Góry

Mężczyźni z całej Polski w oblężeniu Jasnej Góry

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem