Reklama

Europa

We Lwowie odbył się ponowny pochówek bp. Stanisława Padewskiego

Lestat (Jan Mehlich)/pl.wikipedia.org

Dziękujemy za jego mądre i roztropne decyzje oraz za odwagę duszpasterską, wyrażające się w solidarności z ludźmi i za odwagę w bronieniu ich godności i praw obywatelskich. Dziękujemy za nauczanie prawd wiary i jakże skuteczne odradzanie wspólnoty Kościoła. W ten sposób metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki przypomniał 5 kwietnia w katedrze lwowskiej postać bp. Stanisława Padewskiego przy jego trumnie. 4 kwietnia przywieziono ją z Polski, gdzie były ordynariusz charkowsko-zaporoski zmarł 29 stycznia br.

„Od chwili śmierci i tymczasowego pochówku w grobowcu kapucyńskim w Sędziszowie Małopolskim podjęliśmy starania, aby sprowadzić ciało Biskupa Stanisława na Ukrainę. Szczęśliwie udało się dopełnić wszelkich formalności i pierwszy biskup diecezji charkowsko-zaporoskiej zostanie pochowany w swojej diecezji” – napisał w liście pasterskim abp Mokrzycki.

W homilii przypomniał pokrótce życiorys zmarłego, zwracając uwagę, że urodzony w 1932 w Hucie Nowej koło Buczacza przyszły biskup w wieku 13 lat musiał wraz z rodziną opuścić swoje rodzinne strony, odnajdując swoje nowe miejsce na Ziemiach Odzyskanych w Polsce. Dopiero w 1988 r., mając 56 lat, już będąc kapucynem, jako jeden z pierwszych polskich kapłanów wyruszył z misją ewangelizacyjną na Ukrainę. Była ona wówczas krajem na wskroś ateistycznym, który co prawda chylił się ku upadkowi, ale Związek Radziecki jeszcze istniał i ratował się wszelkimi sposobami.

„To była naprawdę bardzo odważna decyzja a zarazem jakże błogosławiona i potrzebna” – podkreślił metropolita lwowski. Zaznaczył, że bp Padewski odnowił życie swego zakonu kapucynów na Ukrainie i utorował drogę dla kolejnych pokoleń kapłanów i osób zakonnych. 13 kwietnia 1995 r. św. Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym diecezji w Kamieńcu Podolskim. W latach 1998-2002 bp Padewski był biskupem pomocniczym archidiecezji lwowskiej. Następnie papież Polak skierował go do Charkowa jako pierwszego biskupa nowo utworzonej diecezji charkowsko-zaporoskiej, największej terytorialnie na Ukrainie i jakże trudnej, gdyż przez dziesięciolecia nie było tam żadnego kościoła katolickiego, a jeśli przybywał tam jakiś kapłan, to w ukryciu i bardzo rzadko – zaznaczył w swym liście abp Mokrzycki.

Reklama

W kazaniu podczas Mszy św. osobno podziękował Zakonowi Braci Mniejszych Kapucynów, a zwłaszcza wspólnocie klasztornej z Sędziszowa Malopolskiego, za wieloletnią opiekę i troskę, jaką otaczali tam swego współbrata aż do końca jego życia.

Uroczystości pogrzebowe bp. Stanisława Padewskiego potrwają do 8 kwietnia. Przy jego trumnie będą się modlić także w Winnicy, Dnieprze, Charkowie i w Zaporożu, gdzie zostanie pochowany w krypcie miejscowej konkatedry.

Bp Stanisław Padewski urodził się 18 września 1932 w Hucie Nowej pow. Buczacz (dawne województwo tarnopolskie, obecnie Ukraina). 1 grudnia 1945 został wraz z rodziną przesiedlony z terenów Rzeczypospolitej włączonych do ZSRR do Nowego Miasteczka k. Nowej Soli. 27 sierpnia 1949 rozpoczął nowicjat w klasztorze kapucynów w Sędziszowie Małopolskim, pod kierunkiem magistra o. Apolinarego Borkowskiego. W zakonie przyjął imię Wenanty. 28 sierpnia 1950 złożył pierwszą profesję zakonną. Dwa lata później rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne w Krakowie; 19 września 1953 złożył śluby wieczyste, a 24 lutego 1957 przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. Stanisława Rosponda.

Reklama

W latach 60. studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i Uniwersytecie Jagiellońskim, posługiwał jako katecheta, następnie sprawował urząd gwardiana i proboszcza krakowskiego klasztoru kapucynów.

W 1988 r. wyjechał do posługi katolikom w zachodniej części ZSRR, na terenie ówczesnej Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Pracował tam duszpastersko w parafiach: Bar, Połonne, Kijów, Starokonstantynów i Szepetówka. 13 kwietnia 1995 Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym diecezji kamieniecko-podolskiej (sakrę nowy biskup przyjął 10 czerwca tegoż roku z rąk ówczesnego nuncjusza apostolskia Ukrainie abp. Antonio Franco). 10 października 1998 papież przeniósł go na podobne stanowisko w archidiecezji lwowskiej. 4 maja 2002 powołał go na pierwszego biskupa utworzonej w tym dniu diecezji charkowsko-zaporoskiej. 19 marca 2009, w wieku ponad 76 lat, bp Padewski ustąpił z urzędu, po czym wrócił do Polski.

Na jego prośbę władze prowincji krakowskiej kapucynów, do której należał, skierowały go do wspólnoty braterskiej w Kielcach. Widząc jednak wielką potrzebę posługi pasterskiej na Wschodzie, po kilku miesiącach pobytu w tym mieście, mimo nękających go chorób, biskup wrócił na Ukrainę, ale 1 lipca 2012 ostatecznie powrócił do Polski i zamieszkał w klasztorze w Sędziszowie Małopolskim i tam zmarł 29 stycznia 2017 w swojej celi zakonnej.

Tam też, w Sędziszowie, odbył się 1 lutego jego pogrzeb. Uroczystej Mszy św. przewodniczył metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki, a wśród wielu koncelebransów było m.in. 3 biskupów z Polski i 5 z Ukrainy. Kazanie wygłosił biskup pomocniczy charkowsko-zaporoski Jan Sobiło. Po liturgii ciało zmarłego współbrata odprowadził na miejscowy cmentarz br. Tomasz Żak – przełożony prowincji krakowskiej kapucynów. Obecnie doczesne szczątki biskupa-kapucyna wróciły na Ukrainę.

2017-04-05 20:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pogrzeb śp. Stanisława Karnacewicza odbędzie się w środę 17 czerwca w Pułtusku

2020-06-15 13:11

PAP/Jacek Turczyk

O 12.00 17 czerwca nastąpi Msza święta pogrzebowa w kościele pw. św. Józefa w Pułtusku, a po niej pochówek na cmentarzu Świętego Krzyża. Dziś o 17.00 w Pułtusku odmawiany będzie różaniec w jego intencji.

Więcej ...

Ratyzbona: szczegóły uroczystości pogrzebowej ks. Georga Ratzingera

2020-07-02 10:14

pl.wikipedia.org

ks. prał. Georg Ratzinger

Niemiecka diecezja Ratyzbona okryła się żałobą po śmierci znanego kapłana. W wieku 96 lat zmarł 1 lipca ks. Georg Ratzinger, brat Benedykta XVI. Przez 30 lat był kapelmistrzem w katedrze ratyzbońskiej i kierownikiem chóru chłopięcego „Regensburger Domspatzen”.

Więcej ...

Papież przekazał 25 tys. euro na walkę z głodem

2020-07-04 14:32

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek przekazał 25 tys. euro na rzecz Światowego Programu Żywnościowego. To symboliczna kwota, jednak celem tego gestu jest przede wszystkim zwrócenie uwagi na problem głodu, który pojawił się wraz z pandemią. Franciszek chciał też wyrazić swoją solidarność z cierpiącymi, a także tymi, którzą są zaangażowani w pomoc najbiedniejszym i wykluczonym.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Jest akt oskarżenia ws. profanacji wizerunku Matki Bożej

Jest akt oskarżenia ws. profanacji wizerunku Matki Bożej

Prezydent zabezpiecza rodziny przed LGBT i gender

Rodzina

Prezydent zabezpiecza rodziny przed LGBT i gender

Prezydent zapowiedział zmiany w Prawie oświatowym dot....

Wiadomości

Prezydent zapowiedział zmiany w Prawie oświatowym dot....

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

Ipsos: Duda wygrał w dwunastu województwach, a...

Polityka

Ipsos: Duda wygrał w dwunastu województwach, a...

Kto was przyjmuje, Mnie przyjmuje

Wiara

Kto was przyjmuje, Mnie przyjmuje

Jasna Góra: transmisja Mszy św. z kaplicy Matki Bożej w...

Jasna Góra

Jasna Góra: transmisja Mszy św. z kaplicy Matki Bożej w...

Niemcy: zmarł ks. Georg Ratzinger - brat Benedykta XVI

Kościół

Niemcy: zmarł ks. Georg Ratzinger - brat Benedykta XVI