Reklama

wikipedia.org

Hiszpania: Viernes de Dolores, czyli początek Wielkiego Tygodnia

2017-04-07 21:03

RV / Madryt / KAI

W piątek, poprzedzający Niedzielę Palmową i Wielki Tydzień - w tym roku jest to 7 kwietnia - w Hiszpanii obchodzi się tzw. „Viernes de Dolores”, czyli piątek Matki Bożej Bolesnej. W tym dniu wychodzą na ulice pierwsze procesje pasyjne. Zapowiadają one publiczne pochodów Wielkiego Tygodnia, które łączą w sobie wiarę, pobożność ludową i sztukę. W wielu miejscowościach tego kraju, szczególnie w Andaluzji, wciąż jest to najważniejszy tydzień w roku.

Dzień dzisiejszy jest poświęcony cierpieniom, jakich Maryja doznała na widok męki Jezusa. Z drugiej strony jest też znakiem rozpoczęcia Wielkiego Tygodnia. Wiele arcybractw przyjmuje nowych członków, a na ulice wychodzą pierwsze procesje, głównie z posążkami Matki Bożej Bolesnej, Samotnej bądź Płaczącej. Zgodnie ze zwyczajem wielu Hiszpanów nawiedza także kaplice, gdzie znajdują się te naturalnej wielkości figury.

Najsłynniejsza procesja odbywa się w tym dniu w Kartagenie k. Murcji. W procesji z patronką miasta Matką Bożą „Caridad” biorą udział dziesiątki pokutników, tzw. „penitentes”. Ich miarowe ruchy, milczenie i bose stopy robią duże wrażenie na obecnych. Z kolei w miejscowości Hellín k. Albacete na ulice wychodzi „Droga Krzyżowa z pochodniami”. O północy rozbrzmiewa pierwsza „tamborrada”, czyli ogłuszające bicie w bębny, które oznajmia początek Wielkiego Tygodnia Męki Pańskiej. Mieszkańcy Avili uczestniczą dzisiaj w „Vía Matris”, czyli specjalnej Drodze Krzyżowej poświęconej cierpieniom Matki Jezusa.

Reklama

„Viernes de Dolores” jest również bardzo popularny w Ameryce Łacińskiej. Na ulice wychodzą barwne procesje z Matką Bożą Bolesną, które trwają wiele godzin. W Gwatemali poprzedza je, począwszy od końca XIX wieku, marsz studentów, którzy piętnują najważniejsze problemy społeczne kraju.

Tagi:
Matka Boża Hiszpania

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Promocja Biblii Aramejskiej na KUL

Promocja Biblii Aramejskiej na KUL

Niedziela - telewizyjny przegląd tygodnika

Niedziela - telewizyjny przegląd tygodnika

Zaczyn miłości

Zaczyn miłości

Słuchanie do głębi...

Słuchanie do głębi...

"Dobry jest Pan dla ufnych..."

Przegląd prasy

Przegląd prasy

III Międzynarodowy Kongres „Europa Christi

III Międzynarodowy Kongres „Europa Christi"

Wrocławskie obchody Narodowego Święta Niepodległości

Wrocławskie obchody Narodowego Święta Niepodległości

Msza św. w intencji Ojczyzny

Msza św. w intencji Ojczyzny

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem