Reklama

Aktualności

Franciszek przewodniczył uroczystości Niedzieli Palmowej

Włodzimierz Rędzioch

"Nie mamy innego Pana poza Jezusem, radośnie witanym przez uczniów w Jerozolimie i przybitym do krzyża, pokornego króla sprawiedliwości, miłosierdzia i pokoju" – powiedział Franciszek podczas Mszy św. sprawowanej w Niedzielę Palmową, nazywanej także „Niedzielą Męki Pańskiej" na placu św. Piotra w Watykanie. Od 32 lat Niedziela Palmowa jest też obchodzona jako Światowy Dzień Młodzieży, który w 2017 r. odbywa się on na szczeblu diecezjalnym pod hasłem: „Wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny” (Łk 1,49). Po Eucharystii młodzi Polacy przekazali rówieśnikom z Panamy symbole ŚDM: krzyż i ikonę Matki Bożej Salus Populi Romani. To właśnie w Panamie w 2019 r. odbędzie się kolejne światowe spotkanie młodych.

Na początku uroczystości pod Obeliskiem Watykańskim Franciszek poświęcił gałązki oliwne i palmy, dar władz San Remo w Ligurii i znanego rzymskiego ogrodnika. Odczytano fragment Ewangelii wg. św. Jana o uroczystym wjeździe Chrystusa na osiołku do Jerozolimy. Następnie papież wyruszył wraz z kardynałami, biskupami, księżmi, grupą młodych w procesji do ołtarza.

W homilii papież zauważył, że dzisiejsza liturgia jest zarazem jest radosna i bolesna, celebrując wkroczenie Jezusa do Jerozolimy a jednocześnie zawierając opis męki Pańskiej. Stąd nasze serce w jakimś niewielkim stopniu doświadcza tego, co musiał odczuwać w swoim sercu Jezus owego dnia, kiedy radował się ze swoimi przyjaciółmi i zapłakał nad Jerozolimą.

Franciszek przypomniał, że w diecezjach całego świata jest też dziś obchodzony Światowy Dzień Młodzieży, a w Rzymie łączy się on z przekazaniem krzyża przez młodych z Krakowa, młodym z Panamy.

Ojciec Święty podkreślił entuzjazm uczniów witających swego Pana w Jerozolimie, a jednocześnie zauważył, że w tym obrazie zawarty jest obraz sługi Boga i człowieka, który idzie na mękę. Nawiązując do liturgii Wielkiego Tygodnia Franciszek zaznaczył, że ostateczne zwycięstwo będzie musiało przejść przez mękę i krzyż. „Dotyczy to także nas. Aby wiernie iść za Jezusem prośmy o łaskę, aby nie czynić tego słowami, lecz w czynach, i o to, abyśmy mieli cierpliwość znoszenia naszego krzyża: aby go nie odrzucać, nie pozbywać się go, ale patrząc na Niego, przyjąć go i nieść dzień po dniu” – zachęcił papież.

Ojciec Święty wskazał, że Jezus ukrzyżowany jest obecny w wielu cierpiących z powodu niewolniczej pracy, dramatów rodzinnych, z powodu chorób ... wojen i terroryzmu, ze względu na interesy, które uruchamiają broń i sprawiają, że zadaje ciosy. „Oszukani mężczyźni i kobiety, pogwałceni w swej godności, odrzuceni .... Jezus jest w nich obecny, w każdym z nich, i wraz z tym zniekształconym obliczem, z tym urwanym głosem prosi, aby się Nim zainteresować, aby Go uznano, miłowano” – podkreślił Franciszek.

Reklama

„Nie ma innego Jezusa: jest to ten sam, który wjechał do Jerozolimy pośród wymachiwania gałązkami palm i oliwek. To ten sam, który został przybity do krzyża i umarł między dwoma złoczyńcami. Nie mamy innego Pana poza Nim: Jezusa, pokornego króla sprawiedliwości, miłosierdzia i pokoju” – zakończył swoją homilię papież.

W modlitwie wiernych pierwszą intencję – za Kościół święty – wzniesiono po włosku. Proszono, aby łaska Eucharystii łączyła go mocno ze swoim Oblubieńcem, i udzieliła jemu radości rodzenia nowych dzieci dla życia wiecznego. Drugą intencję – za ustawodawców, rządzących i sędziów- wypowiedziano po francusku: „Aby całkowity dar z siebie Jezusa na krzyżu prowadził ich do służenia godności każdego człowieka, nigdy nie odwracając spojrzenia od prawdy”. Trzecią intencję, za chrześcijan prześladowanych, wypowiedziano po polsku: „Niech najwyższa ofiara Pana Jezusa da im łagodność i męstwo w godzinie próby i nawróci serca prześladowców”. Następną intencję - za młodzież - wypowiedziano w języku chińskim: „Niech całkowite posłuszeństwo Jezusa Ojcu, uświadamia, że nic obcego woli Bożej nie może uczynić ich życia pięknym i pełnym”. Ostatnią intencję – za osoby samotne i ubogie – wypowiedziano po raz kolejny po włosku: „Niech rany chwalebnego ciała Pana staną się dla nich źródłem pocieszenia i nadziei, pobudzając chrześcijan do miłosierdzia”.

Podczas modlitwy Anioł Pański Franciszek pozdrowił wszystkich młodych, obchodzących wokół swych biskupów Dzień Młodzieży w każdej diecezji na świecie. "Jest to kolejny etap wielkiej pielgrzymki rozpoczętej przez św. Jana Pawła II, która w ubiegłym roku zgromadziła nas w Krakowie, a która wzywa nas do Panamy w styczniu 2019 r." - powiedział papież.

Reklama

Słowa pozdrowień Ojciec Święty skierował także do uczestników międzynarodowego spotkania przygotowującego do zgromadzenia synodalnego o młodzieży, zorganizowanego przez Dykasterię ds. Świeckich, Rodziny i Życia, we współpracy z Sekretariatem Generalnym Synodu Biskupów.

Papież nawiązał do aktu przekazania przez młodych Polaków krzyża Światowych Dni Młodzieży ich rówieśnikom z Panamy, którym towarzyszyli ich pasterze oraz przedstawiciele władz cywilnych. "Prośmy Pana, aby krzyż peregrynujący wraz z ikoną Maryi Salus Populi Romani, wszędzie tam, gdzie dotrze, spotęgował wiarę i nadzieję, ujawniając niezniszczalną miłość Chrystusa" - powiedział papież.

Po tych słowach delegacja młodych archidiecezji krakowskiej i innych polskich diecezji przekazała symbole ŚDM młodym z Panamy. Towarzyszyli im kard. Stanisław Dziwisz, metropolita senior archidiecezji krakowskiej, bp Marek Solarczyk, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Młodzieży, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej i koordynator przygotowań do ŚDM w Krakowie Damian Muskus oraz dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Emil Parafiniuk.

Młodzieży z Panamy towarzyszyli arcybiskup Panamy i przewodniczący lokalnego Komitetu Organizacyjnego ŚDM abp Jose Ulloa Mendieta oraz członkowie zespołu organizującego spotkanie młodych.

Podczas modlitwy Franciszek nawiązał też do ostatnich ataków terrorystycznych w Sztokholmie i Egipcie oraz zapewnił o modlitwie za ich ofiary.

Msza św. Niedzieli Palmowej otworzyła liturgiczne obchody Wielkiego Tygodnia pod przewodnictwem Franciszka. W Wielki Czwartek rano odprawi w bazylice watykańskiej Mszę krzyżma a po południu uda się do zakładu karnego w Palino, w prowincji Frosinone na terenie diecezji Palestrina, aby odprawić Mszę św. Wieczerzy Pańskiej. W Wielki Piątek po południu odprawi Liturgię Męki Pańskiej a wieczorem przewodniczyć będzie nabożeństwu Drogi Krzyżowej w Koloseum.

W Wielką Sobotę późnym wieczorem w bazylice św. Piotra papież przewodniczyć będzie Wigilii Paschalnej, zaś w Niedzielę Wielkanocną przed południem odprawi Mszę św. na placu św. Piotra, po której ze środkowego balkonu bazyliki św. Piotra udzieli błogosławieństwa „Urbi et Orbi” (Miastu i Światu).

2017-04-09 13:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Palma naszego zbawienia. A kto jest Twoim numerem 1?

Bożena Sztajner

Wielki Tydzień zaczyna się i upływa pod znakiem palmy. Niedziela Palmowa, obchodzona na pamiątkę triumfalnego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy, bywa bardzo widowiskowym wydarzeniem.

Więcej ...

9 października odbędzie się liczenie wiernych uczestniczących w niedzielnych praktykach religijnych

2022-10-04 07:17

Karol Porwich/Niedziela

Zgodnie z uchwałą Konferencji Episkopatu Polski w tym roku doroczne badanie niedzielnych praktyk religijnych, czyli liczenie katolików zobowiązanych do uczestniczenia w Mszy św. i przystępujących do komunii św., odbędzie się 9 października br. we wszystkich parafiach kraju.

Więcej ...

„Cena miłości Ojczyzny” – konkurs poetycki im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki

2022-10-04 15:49

Miejska Biblioteka Publiczna w Radomsku

Miejska Biblioteka Publiczna w Radomsku i Miasto Radomsko zapraszają do udziału wszystkich, którzy ukończyli 15 lat, w XII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki „Cena miłości Ojczyzny” z okazji 75. rocznicy urodzin kapłana.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Październik - nowy (różańcowy) początek!

Wiara

Październik - nowy (różańcowy) początek!

Komunikat ws. aktualnego statusu ks. Daniela Galusa oraz...

Niedziela Częstochowska

Komunikat ws. aktualnego statusu ks. Daniela Galusa oraz...

#NiezbędnikRóżańcowy: „Błogosławiona jesteś...

Kościół

#NiezbędnikRóżańcowy: „Błogosławiona jesteś...

Św. Joanna Beretta Molla. Każdy mężczyzna marzy o...

Święci i błogosławieni

Św. Joanna Beretta Molla. Każdy mężczyzna marzy o...

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Kościół

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

Święci i błogosławieni

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej...

Sport

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej...

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Kościół

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Zmarł bp Jan Styrna

Kościół

Zmarł bp Jan Styrna