Reklama

Polska

Kard. Nycz do kapłanów: Bóg posyła nas, byśmy służyli całym swoim życiem

Artur Stelmasiak

Bóg posyła nas, by służyć nie tylko wtedy, gdy stajemy przy ołtarzu, na ambonie, w katechezie, ale całym swoim życiem, nie podzielonym na życie powołane i życie prywatne – podkreślił kard. Kazimierz Nycz w archikatedrze warszawskiej podczas Mszy św. Krzyżma. W trakcie Eucharystii księża odnowili swoje przyrzeczenia kapłańskie. Poświęcono także oleje chorych i krzyżma, które przez cały rok służą przy udzielaniu sakramentów, święceń kapłańskich, konsekracji kościołów oraz namaszczenia chorych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii metropolita warszawski przypomniał, że Wielki Czwartek jest dniem dziękczynienia Bogu za ustanowienie Eucharystii i ustanowienie kapłaństwa. Zaznaczył, że tych dwóch dziękczynień nie można rozdzielać. – Te sakramenty nie tylko zostały ustanowione w ten sam wieczór, ale też są one ze sobą bardzo istotnie związane – tłumaczył kardynał.

Wyjaśnił, że kapłaństwo jest bowiem służebne – wobec wiernych, wobec słowa Bożego, ale przede wszystkim właśnie wobec Eucharystii. – Jest to służebność, która nas – ludzi słabych i grzesznych – wielce nobilituje przez to, że jesteśmy wybrani i powołani jako kapłani – zwracał się kard. Nycz do księży zgromadzonych w warszawskiej archikatedrze.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Bóg uczynił nas pośrednikami i tymi, których posłał nie po to, by im służono. To nas posyła po to, by służyć w każdym miejscu swojego życia nie tylko wtedy, gdy stajemy przy ołtarzu, na ambonie, w katechezie, ale całym swoim życiem, nie podzielonym na życie powołane i życie prywatne” – podkreślił kard. Nycz.

Metropolita warszawski przypomniał także świeckim, że Wielki Czwartek to także dzień ich dziękczynienia za posługę konkretnych kapłanów w ich wspólnotach parafialnych, za ich obecność w konfesjonale, możliwość słuchania ich podczas kazań, czy możliwość przyjścia z rozmaitymi, nieraz bardzo trudnymi sprawami osobistymi.

„Jest to także dzień mojego biskupiego dziękczynienia wam i Panu Bogu za to, że jesteście kapłanami i w ogóle za to, że mamy kapłanów – dobrych, świętych” – mówił dalej kard. Nycz, dziękując wszystkich kapłanom: młodszym i starszym, diecezjalnym i zakonnym, tym pracującym w parafiach i różnych instytucjach, czy misjach oraz księżom-seniorom.

Wszystkich was ogarniam w ten szczególny tym dziękczynieniem i moją modlitwą za to, że jesteście, służycie Kościołowi. Kościół was potrzebuje, a wy w nim macie swoje zakorzenienie” – powiedział kardynał.

Reklama

Przywołał też trzy zadania, jakie w obecnych czasach szczególnie są ważne w posłudze kapłańskiej. Pierwszym jest dyspozycyjność wobec potrzeb wiernych we wszystkich miejscach, w których oni tego potrzebują, prawdziwa służebność dla parafian. – Ile razy słyszę od wiernych, że nasz ksiądz jest dla nas, że nas lubi, że księdzu na nas zależy, tyle razy się cieszę, bo wiem, że to jest ten konkret służebności – mówił kard. Nycz.

Metropolita warszawski podziękował też za rozumienie przez kapłanów potrzeby misyjności i ewangelizacyjnego charakteru duszpasterstwa, jakie sprawują oraz ich dbałości o ruchy zajmujące się ewangelizacją. – Jesteśmy posłani do wszystkich, niezależnie od tego, jakie mają poglądy, czy są blisko czy daleko od Kościoła, czy też może w tym Kościele już nie są – tłumaczył, przypominając o słowach papieża Franciszka, by kapłani wychodzili w swej posłudze na „peryferie” Kościoła.

Trzecim zadaniem kapłanów jest dziś troska o młodzież. – Niewątpliwie po rodzinie jest to troska najważniejsza. Jeżeli jest jakiś problem w Kościele, to spotkać i przyprowadzić do Chrystusa młodzież po bierzmowaniu, po studiach, pracującą. Jest to trudne, wymaga duszpasterza, który ma czas i kocha młodzież, ale możliwe – powiedział kard. Nycz.

Na zakończenie poprosił wiernych świeckich o modlitwę za kapłanów – „o to, by byli wierni Bogu i ludziom, kochali swoje kapłaństwo i byli święci”.

Po homilii zgromadzeni w świątyni księża odnowili swoje przyrzeczenia kapłańskie. W trakcie Eucharystii nastąpił także obrzęd poświęcenia olejów chorych i krzyżma, które przez cały rok służą przy udzielaniu sakramentów chrztu, bierzmowania, święceń kapłańskich i biskupich, konsekracji kościołów i ołtarzy oraz namaszczenia chorych.

Wielki Czwartek jest szczególnym świętem kapłanów. Rankiem, jeszcze przed wieczornym rozpoczęciem Triduum Paschalnego, ma miejsce szczególna Msza św. We wszystkich kościołach katedralnych biskup diecezjalny wraz z kapłanami (nierzadko z całej diecezji) odprawia Mszę św. Krzyżma. Podczas niej biskup święci oleje (chorych i krzyżmo), które przez cały rok służą przy udzielaniu sakramentów chrztu i bierzmowania, święceń kapłańskich, namaszczenia chorych. Kapłani koncelebrujący ze swoim biskupem odnawiają przyrzeczenia kapłańskie. Msza Krzyżma jest wyrazem jedności i wspólnoty duchowieństwa diecezji.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2017-04-13 12:16

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kardynał Kazimierz Nycz do KSM: To Wy musicie odnaleźć drogę porozumienia i rozwoju

Krajowe Biuro Komunikacji Medialnej KSM

W Was młodych jest nadzieja, że to potraficie za pomocą starszych odnaleźć tę trzecią drogę środka, porozumienia i rozwoju – mówił kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski do członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. O 9:00 w Archikatedrze Warszawskiej rozpoczęły się centralne uroczystości 30-lecia reaktywacji KSM-u.

Więcej ...

Dziś jest tylko jeden plan: krzyż

Didgeman/pixabay.com

Rozważania do Ewangelii J 18, 1 – 19, 42.

Więcej ...

Zatęsknij za Eucharystią

2024-03-28 23:37
Mszy Wieczerzy Pańskiej przewodniczył bp Maciej Małyga

Marzena Cyfert

Mszy Wieczerzy Pańskiej przewodniczył bp Maciej Małyga

Tęsknimy za różnymi rzeczami (…) Czy jednak kiedyś tęskniłem za przyjęciem Komunii świętej? To jest chleb pielgrzymów przez świat do królestwa nie z tego świata – mówił bp Maciej Małyga w katedrze wrocławskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...