Reklama

Polska

Bp Dec: aby być wiernym Bogu, trzeba iść pod prąd

Ks. Daniel Marcinkiewicz

„Nasi bohaterowie wiary z przeszłości: św. Wojciech, św. Stanisław, św. Wacław i inni mężowie wiary uczą nas, że najważniejsze jest to, aby się podobać Bogu, a nie ludziom, że czasem chcąc być wiernym Bogu, i chcąc się Jemu podobać, trzeba iść pod prąd” – mówił bp Ignacy Dec. Biskup świdnicki 24 kwietnia, przewodniczył uroczystej Mszy św. w katedrze świdnickiej na rozpoczęcie sympozjum nt.: „Dziedzictwo Kościoła Katolickiego w Świdnicy”.

Podczas homilii bp Dec podkreślał, że św. Wojciech całe życie działał w mocy Ducha Świętego i czuł się świadkiem Chrystusa.

„Święty Wojciech bardzo dokładnie wypełniał słowa Pana Jezusa powiedziane do pierwszych uczniów, aby działając w mocy Ducha Świętego być każdego dnia Jego świadkami” – mówił hierarcha.

Reklama

Zwrócił także uwagę na fakt, że mało dzisiejszy człowiek docenia to, co miało miejsce w historii, i co zostało przekazane przez świadków Chrystusa. „Często musimy sobie uświadamiać, że tak wiele dobra pozostawili nam poprzednicy w wierze. Powinniśmy doceniać piękne dziedzictwo nam przekazane, dziedzictwo wiary. Nie możemy ulegać poprawności politycznej, poprawności medialnej, panującej opinii publicznej. Często musimy w naszym życiu iść pod prąd, aby podobać się Bogu, a nie ludziom” – podkreślał biskup świdnicki.

Zobacz zdjęcia: Sympozjum w Świdnicy

Po Mszy świętej wszyscy uczestnicy sympozjum przeszli do Teatru Świdnickiego Ośrodka Kultury, gdzie odbyła się część wykładowa.

Prelegentami sympozjum, której przewodniczył ks. dr hab. Dominik Ostrowski, wicerektor WSD w Świdnicy, byli: Sobiesław Nowotny (UW, Wrocław), który przedstawił temat: „Dwie formy pobożności: katolicka i protestancka. Dzieje kościoła pw. św. Stanisław i św. Wacława w Świdnicy w latach 1250-1629”; ks. prof. dr hab. Zdzisław Lec (Uniwersytet w Szczecinie), który zaprezentował: „Kościół pw. św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy pod opieką duszpasterską Jezuitów (1629-1776)”; prof. dr hab. Mateusz Goliński (UW, Wrocław), wygłosił prelekcję pt.: „Parafia św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy w okresie pruskim (1740-1945)”; ks. prał. Jan Bagiński (Świdnica), przedstawił: „Parafia św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy po II Wojnie Światowej” oraz Barbara Stadnik-Skoczylas (Kamienna Góra) zaprezentowała temat: „Walory artystyczne wyposażenia katedry świdnickiej”.

Uczestnicy sympozjum doszli do ważnych wniosków dotyczących dziedzictwa Kościoła Katolickiego w Świdnicy. Wysunięto postulaty, że należy zrobić wszystko, aby propagować jeszcze bardziej historię Kościoła świdnickiego, często powracać do przeszłości, by przybliżać sobie świadectwo osób, którzy tę historię tworzyli, ich postawę wiary, respekt dla Bożych przykazań, aby nabrać nowej energii do przedłużania dziedzictwa wiary oraz Bożym prawem i zasadami Ewangelii kształtować życie osobiste, rodzinne i społeczne.

Sympozjum zostało zorganizowane przez Wyższe Seminarium Duchowne w Świdnicy, Katedrę pw. św. Stanisława bpa, m. i św. Wacława m. oraz Urząd Miasta w Świdnicy, w ramach bezpośredniego przygotowania do Koronacji obrazu Matki Bożej Świdnickiej „Uzdrowienia Chorych”, które odbędzie się 13 maja br., w katedrze świdnickiej.

2017-04-24 16:51

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Odnaleźć swoje powołanie

2020-02-11 11:53

Niedziela świdnicka 7/2020, str. IV

Kacper Bortkiewicz

Pamiątkowe zdjęcie z pasterzem Kościoła świdnickiego

Na przełomie stycznia i lutego w Wyższym Seminarium Duchownym w Świdnicy blisko 30 uczniów szkół średnich podczas rekolekcji powołaniowych doświadczyło, jak to jest być klerykiem. Wśród wielu konferencji ascetycznych, modlitw, nabożeństw i spotkań w grupach były chwile zabawy i odpoczynku. Wszystko po to, aby usłyszeć głos Pana Boga i zastanowić się nad swoją przyszłością.

Więcej ...

Katowice: ustalono datę beatyfikacja ks. Jana Machy

2020-02-20 12:09

wikipedia.org

Termin uroczystości zaaprobował papież Franciszek, datę potwierdził Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej. Mszy św. beatyfikacyjnej będzie przewodniczył prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych – kard. Angelo Becciu.

Więcej ...

Diecezja radomska: satanistyczny symbol na kościele w Końskich

2020-02-20 18:09

Diecezja Radomska/Jerzy Kutkowski

Kościół pw. Chrystusa Odkupiciela w Końskich.

Sprofanowano kościół pod wezwaniem Chrystusa Odkupiciela w Końskich w diecezji radomskiej. Na murach świątyni nieznani sprawcy namalowani satanistyczny symbol.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Abp Lenga otrzymał zakaz publicznego sprawowania liturgii...

Kościół

Abp Lenga otrzymał zakaz publicznego sprawowania liturgii...

Prezydent upomina się o #ZatrzymajAborcję

Polityka

Prezydent upomina się o #ZatrzymajAborcję

Portugalia: rozpoczęły się obchody 100-lecia śmierci...

Kościół

Portugalia: rozpoczęły się obchody 100-lecia śmierci...

Abby Johnson: przeraża mnie, że mamy całą masę...

Kościół

Abby Johnson: przeraża mnie, że mamy całą masę...

Pierwszy w historii kina film o Najświętszym Sercu...

Wiara

Pierwszy w historii kina film o Najświętszym Sercu...

o. Adam Szustak przeprasza za publiczne wyrażenie poparcia...

o. Adam Szustak przeprasza za publiczne wyrażenie poparcia...

Św. Walenty - patron zakochanych i chorych na padaczkę

Święci i błogosławieni

Św. Walenty - patron zakochanych i chorych na padaczkę

Chirurg plastyczny zbadał Całun Turyński

Kościół

Chirurg plastyczny zbadał Całun Turyński

Ks. Piotr Pawlukiewicz: Temat Pana Boga jest dzisiaj w...

Duchowość

Ks. Piotr Pawlukiewicz: Temat Pana Boga jest dzisiaj w...