Reklama

Wiara

Fatimska monstrancja na Jasnej Górze

Monstrancja Fatimska

Jasna Góra

Monstrancja Fatimska

Adoracja Najświętszego Sakramentu w tzw. Monstrancji Fatimskiej rozpoczęła się na Jasnej Górze w piątek rano, 28 kwietnia. Monstrancja Fatimska została umieszczona w Kaplicy św. Pawła I Pustelnika (boczna kaplica w bazylice). Najśw. Sakrament w Monstrancji Fatimskiej będzie można adorować do 3 maja, do dnia uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Uroczyste zakończenie adoracji nastąpi w czasie procesji eucharystycznej 3 maja o godz. 18.30.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Monstrancja Fatimska to wotum narodu polskiego dla Matki Bożej Fatimskiej z racji 100-lecia objawień fatimskich. Dar został przygotowany przez Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem i Fundację Aniołów Miłosierdzia. Pomysł stworzenia Monstrancji Fatimskiej poddał ks. Marian Mucha, kustosz Sanktuarium na Krzeptówkach.

Ideą peregrynacji i adoracji Pana Jezusa w Monstrancji Fatimskiej jest wspólna modlitwa o pokój na świecie oraz zawierzenie rodzin Sercu Maryi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Monstrancja wyruszyła w Pielgrzymkę Pokoju z Sanktuarium Fatimskiego na Krzeptówkach. Odwiedza największe ośrodki kultu maryjnego w Polsce oraz wybrane parafie i ośrodki dla niepełnosprawnych. Dar monstrancji będzie przekazany we wrześniu br. przez osoby niepełnosprawne oraz pielgrzymów ze Skalnego Podhala i innych regionów podczas pielgrzymki do Fatimy.

Reklama

Peregrynacja odbywa się za zgodą Konferencji Episkopatu Polski.

Na trasie peregrynacji znalazła się także Jasna Góra. „Trudno wyobrazić sobie, by dar polskiego narodu miał ominąć Częstochowę. To tak, jakby Maryja nie miała zajść do domu” – podkreśla Grzegorz Kiciński, dyrektor generalny Fundacji Aniołów Miłosierdzia.

Monstrancja Fatimska przedstawia Maryję - Niewiastę obleczoną w słońce, u której stóp znajduje się księżyc. W centrum, w sercu Niewiasty Eucharystii, znajduje się miejsce, w którym jest umieszczany Najświętszy Sakrament. Niepokalane Serce Maryi to Dom Jezusa Chrystusa, Księcia Pokoju. Symboliczną wartość monstrancji podkreślają fragmenty 12 meteorytów, rozmieszczone w aureoli oraz fragment skały księżycowej, wtopiony pod stopami Maryi. Każdy z tych dodatkowych elementów posiada certyfikat NASA. Projekt i wykonanie powstały w renomowanej pracowni Drapikowski Studio (autor ołtarza adoracji na Campus Misericordiae).

Peregrynacji towarzyszy zachęta do jałmużny na rzecz powstającego w Wilnie na Litwie pierwszego hospicjum dla dzieci. „Przeprowadzamy narodową kwestę na rzecz drugiego wotum Polaków, którym będzie pierwsze hospicjum dziecięce na Litwie - informuje Grzegorz Kiciński, dyrektor generalny Fundacji Aniołów Miłosierdzia - Idziemy za słowami św. Jana Pawła II, który wzywał, by zamiast pomników zacząć budować dzieła miłosierdzia. Potrzeba hospicjum dla dzieci jest w tej chwili WIELKIM WOŁANIEM z Litwy, w której dzieci i rodziny chore na raka po prostu są pozbawione odpowiedniej opieki. W ten sposób zamkniemy Europę w dwie modlitewne klamry: z jednej strony (Fatima) – monstrancja maryjna, z drugiej (Wilno) – żywa monstrancja – hospicjum dla dzieci”.

„Maryja, wskazując nieustannie na Syna - Księcia Pokoju, odrywa nasz wzrok od zapatrzenia w swoje własne problemy, wyzwala z pretensji i wycisza argumenty przeciwko bratu. Podobnie chorzy - odrywają nas od przekleństwa życia tylko dla siebie. Dlatego zarówno Maryja, jak i chorzy to żywe monstrancje: wnoszą żywą obecność Boga do naszej udręczonej historii – wyjaśnia s. Michaela Rak, dyrektorka jedynego hospicjum na Litwie – I tak jak Monstrancja Fatimska będzie znakiem modlitwy Polaków w Portugalii, tak po drugiej stronie Europy, w Wilnie powstanie wotum narodu polskiego dla Maryi – hospicjum dziecięce. Będzie to dom miłości i modlitwy o pokój. Modlitwa cierpiących, wykluczonych z głównego nurtu życia i wolontariuszy ma być z jednej strony wyraźnym głosem modlitwy za nasz naród i za pokój na świecie, ale także dać przykład dla innych chorych, że są nam potrzebni, że bez ich heroiczności i modlitwy nasz świat jest coraz mniej przyjazny człowiekowi” – dodaje s. Michaela.

Podziel się:

Oceń:

2017-04-28 13:59

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: biskup charkowsko-zaporoski dziękuje i prosi o modlitwę za Ukrainę

biskup diecezji charkowsko-zaporoskiej Paweł Gonczaruk

jasnagora.com

biskup diecezji charkowsko-zaporoskiej Paweł Gonczaruk

Z modlitwą na Jasną Górę przybył biskup diecezji charkowsko - zaporoskiej Paweł Gonczaruk. Podziękował za duchowe wsparcie, ofiarowane cierpienie i trudy w intencji pokoju, bo jak podkreśla wojna w Ukrainie ma też wymiar duchowy, zmagania dobra ze złem.

Więcej ...

Sekundy, które zmieniają życie

Z archiwum Dariusza Kowaluka

Dariusz Kowaluk zdobył złoty medal podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio w lekkoatletyce, w sztafecie mieszanej 4 x 400 metrów. Czytelnikom Niedzieli opowiada o swoim życiu, wierze, codziennych treningach, nauce i planach na przyszłość.

Więcej ...

Biblia nauczycielką miłości bliźniego

2024-04-24 11:24

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Kolejnym przystankiem na trasie peregrynacji relikwii bł. Rodziny Ulmów była bazylika katedralna w Sandomierzu. Na wspólnej modlitwie zgromadzili się kapłani oraz wierni z rejonu sandomierskiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego

Bóg pragnie naszego zbawienia

Wiara

Bóg pragnie naszego zbawienia

Słowo abp. Adriana Galbasa SAC do diecezjan w związku z...

Kościół

Słowo abp. Adriana Galbasa SAC do diecezjan w związku z...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec