Reklama

Wiadomości

Biała Podlaska: odsłonięcie pomnika śp. Pary Prezydenckiej

pl.wikipedia.org

Lech Kaczyński wpisał się w naszą historię w ten sposób, iż każdy kto jest polskim patriotą, musi być przekonany, że warto, by jego pomniki stały w różnych polskich miastach - powiedział w Białej Podlaskiej prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas uroczystości odsłonięcia pomnika śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego i pierwszej damy Marii Kaczyńskiej.

Muszę podziękować z całego serca, że tu w Białej Podlaskiej stanął ten pomnik, mojego brata, mojej bratowej, Prezydenta RP i Pierwszej Damy. Ta wdzięczność jest serdeczna, osobista i głęboka; taka, jaką może odczuwać tylko ktoś, kto w Smoleńsku stracił kogoś najbliższego, kto nie może być zastąpiony. Ta wdzięczność ma z jednej strony charakter czysto osobisty, dlatego chciałbym bardzo głęboko podziękować tym, którzy byli inicjatorami tego przedsięwzięcia - mówił prezes PiS, podkreślając również wielką zasługę mieszkańców miasta i ich postawy.

Brat zmarłego w Smoleńsku prezydenta uzasadniał, dlaczego stawianie pomników Lecha Kaczyńskiego jest w Polsce tak ważne. Podkreślił przy tym ogromne zasługi śp. prezydenta w próbach przekierowania naszego kraju na lepsze tory.

Jeżeli spojrzeć na historię ostatnich kilkudziesięciu lat naszej ojczyzny, to łatwo wyróżnić dwa nurty: ten, który opowiadał się za odrzuceniem komunizmu, ale jednocześnie chciał go zastąpić pewną ideologią permisywizmu, skrajnego indywidualizmu i swego rodzaju darwinizmu społecznego - mówił Kaczyński, podkreślając, że opowiadała się za tym formacja nazywana postkomunistyczną, a która po 89. roku odniosła wiele sukcesów politycznych, ale z wielką szkodą dla polskiego państwa, gospodarki, społeczeństwa, a przede wszystkim duchowości i tożsamości Polaków.

Reklama

Była i jest formacja, która także była przeciwna komunizmowi i której członkowie, w tym mój śp. brat, opowiadali się za zupełnie innym kształtem naszego życia publicznego, za ideą wspólnoty, narodu. Te idee miały doprowadzić do budowy takiego kształtu społecznego, który będzie służył wszystkim, który nie doprowadzi do osierocenia przez władze ogromnej części spośród nich - dodał.

Prezes PiS opowiadał o trzech próbach przemiany Polski, które były ogromną zasługą Lecha Kaczyńskiego, jego pozycji w „Solidarności”, aktywności jako prezesa NIK, ministra sprawiedliwości i prezydenta Warszawy. Jarosław Kaczyński mówił o Porozumieniu Centrum i rządzie Jana Olszewskiego, a także przejęciu władzy przez PiS w 2005 r.

Śmierć prezydenta i Marii – nazywaliśmy ja w rodzinie Marylką – i śmierć wielu jego współpracowników i przyjaciół, ta śmierć i ta tragedia to też było wydarzenie, które pozwoliło mimo wszystkich przeciwności i przemysłu pogardy maszerować dalej, zwyciężyć i zmieniać dzisiaj Polskę i mam nadzieję, że tym razem zmieniać już trwale. Jestem o tym przekonany - podkreślił Jarosław Kaczyński

Dlatego Lechowi Kaczyńskiemu i jego małżonce należą się pomniki. Bo wpisał się w historię jak może nikt inny w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Było politykiem naprawdę polskim, bo nie musiał się niczego obawiać, nie było na niego teczki, nie szukał nigdy osobistych korzyści. Był kimś, dla kogo najważniejsza była Polska - powiedział.

Pozostał temu wierny do końca, był człowiekiem Solidarności do końca. Dlatego wpisał się w naszą historię w ten sposób, iż każdy, kto jest polskim patriotą, musi być przekonany, że warto by jego pomniki stały w różnych polskich miastach - mówił lider PiS.

Prezydent Andrzej Duda w liście z okazji odsłonięcia pomnika pary prezydenckiej podkreślił, że Maria i Lecz Kaczyńscy byli znamienitymi osobistościami, a zarazem ludźmi niezwykle serdecznymi i ciepłymi, którzy kochali się nawzajem i kochali Polskę.

Cieszę się, że społeczność miasta podjęła inicjatywę upamiętnienia pary prezydenckiej, tragicznie zmarłej w katastrofie smoleńskiej. Dziękuję wszystkim osobom i instytucjom, które wsparły to dzieło - napisał prezydent w liście odczytanym podczas wtorkowej uroczystości.

Lech Kaczyński - podkreślił prezydent - był „gorącym patriotą, zasłużonym działaczem ruchu Solidarności i wybitnym mężem stanu, któremu nasza ojczyzna bardzo wiele zawdzięcza”. Maria Kaczyńska - zaznaczył - „zawsze towarzyszyła i wspierała męża w działalności społecznej i państwowej z wielką godnością wypełniając obowiązki pierwszej damy”.

Oboje byli znamienitymi osobistościami, a zarazem ludźmi niezwykle serdecznymi i ciepłymi, którzy kochali się nawzajem i kochali Polskę. Dobrze znali i rozumieli radości i troski rodaków i nawet pełniąc najwyższe godności pozostawali bliscy Polakom i ich codziennym sprawom - napisał prezydent.

Podkreślił, że ten „charakterystyczny rys” pary prezydenckiej trafnie oddany został przez formę pomnika w Białej Podlaskiej.

Sądzę, że oni sami byliby zadowoleni, że nie kazano im spoglądać z wysokości cokołu, lecz że mogą być tutaj tacy, jacy byli za życia - spacerować razem wśród innych rodzin, bawiących się dzieci, przechodniów, podróżnych - podkreślił prezydent.

Ufam, że ten kameralny i bardzo ludzki sposób upamiętnienia, będzie przybliżał mieszkańcom Białej Podlaskiej wartości, które były bliskie parze prezydenckiej i przesłanie, jakie pozostawili nam ś.p. Lech i Maria Kaczyńscy - zaznaczył Duda.

Każde pokolenie buduje takie pomniki, które ukazują najważniejsze wartości, ważne dla żyjących współcześnie stawiających pomnik - powiedział jeden z inicjatorów budowy tego pomnika senator PiS Grzegorz Bierecki.

Mamy pomnik,który jest arcydziełem sztuki rzeźbiarskiej. Powstał w oparciu o zdjęcie wybrane przez córkę pary prezydenckiej, pani Marty Kaczyńskiej, które przedstawia parę podczas wizyty w Paryżu, gdy witali wiwatującą na jej cześć Polonię - mówił polityk i podkreślił ważną symbolikę lokacji pomnika.

Dzięki decyzji rady miasta i pana prezydenta, pomnik ulokowany jest na placu Wojska Polskiego. To właściwie miejsce dla Zwierzchnika Sił Zbrojnych. Ten pomnik jest w nowym parku, ale usytuowany jest tak, by patrzył na drugą stronę ulicy, na pomnik, który został wcześniej zbudowany. Na pomnik Sybiraków, pomnik męczeństwa naszego narodu na Wschodzie - powiedział.

Ten pomnik został ufundowany naszemu prezydentowi przez potomków tych powstańców i tych Żołnierzy Wyklętych. Ten pomnik w Białej Podlaskiej ma przypominać o naszej historii, o łączności tej naszej historii i ma tym napisem, cytatem z wypowiedzią pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego uczyć nas wszystkich, że „warto być Polakiem” - dodał Bierecki.

2017-05-02 17:27

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Augustianka z Kłobucka

2020-02-11 11:53

Niedziela częstochowska 7/2020, str. VIII

Maciej Orman/Niedziela

Andrzej Sękiewicz prezentuje model pomnika Matki Katarzyny z Kłobucka

26 stycznia przypadała 400. rocznica śmierci sługi Bożej Matki Katarzyny z Kłobucka. Główne uroczystości odbyły się w Krakowie, jednak Kłobuck, w którym urodziła się Matka Katarzyna, pragnie upamiętnić swoją rodaczkę.

Więcej ...

Znak pokoju zamiast znaku nienawiści - Tau rozpoczyna akcję #dwa_palce_dla_pokoju

2020-02-15 21:56

facebook.com/tau.bozon

Niestety proces dzielenia Polaków trwa w najlepsze i, tak jak zachęcam w powyższym filmie, powinniśmy zmienić narrację. Zacząć się szanować i nie zachowywać się jak wrogowie. Spróbować chociaż! - przekonuje raper Tau.

Więcej ...

Duża popularność filmu Reutersa z Mistrzostw Polski Księży w narciarstwie

2020-02-18 10:19

archidiecezjakatowicka.pl

Agencja Reutera opublikowała 18 lutego na swoim Twitterze film z 23. Mistrzostw Polski Księży i Kleryków w narciarstwie alpejskim, które w miniony weekend odbyły się na Stożku w Wiśle-Łabajowie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Chirurg plastyczny zbadał Całun Turyński

Kościół

Chirurg plastyczny zbadał Całun Turyński

o. Adam Szustak przeprasza za publiczne wyrażenie poparcia...

o. Adam Szustak przeprasza za publiczne wyrażenie poparcia...

Pierwszy w historii kina film o Najświętszym Sercu...

Wiara

Pierwszy w historii kina film o Najświętszym Sercu...

Przygotowania do 90. rocznicy pierwszego objawienia się...

Przygotowania do 90. rocznicy pierwszego objawienia się...

Św. Walenty - patron zakochanych i chorych na padaczkę

Święci i błogosławieni

Św. Walenty - patron zakochanych i chorych na padaczkę

Ks. Piotr Pawlukiewicz: Temat Pana Boga jest dzisiaj w...

Duchowość

Ks. Piotr Pawlukiewicz: Temat Pana Boga jest dzisiaj w...

Mocny głos kard. Saraha przed ogłoszeniem „Querida...

Kościół

Mocny głos kard. Saraha przed ogłoszeniem „Querida...

Historia objawień i kultu w Lourdes

Kościół

Historia objawień i kultu w Lourdes

Namaszczenie chorych - sakrament ludzi żyjących

Namaszczenie chorych - sakrament ludzi żyjących