Reklama

Niedziela Świdnicka

Polanickie Diecezjalne Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej

Z archiwum parafii pw. Chrystusa Króla w Polanicy

Klasztor "Christus Rex" w Polanicy - Sokołówce

Mieszkańcy Polanicy, przedstawiciele kilkudziesięciu wspólnot parafialnych z Metropolii Wrocławskiej, Diecezji Kaliskiej , władz państwowych, samorządowych przybyli w sobotę 6 maja br. do polanickiej parafii p.w. Chrystusa Króla prowadzonej przez Ojców Sercanów Białych na uroczystość erygowania przy tym klasztorze Diecezjalnego Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. Przewodniczył jej inicjator powołania tego sanktuarium , ordynariusz naszej diecezji bp Ignacy Dec.

W uroczystości uczestniczyli m.in. przybyli z kraju i z zagranicy członkowie Zgromadzenia Najświętszych Serc Jezusa I Maryi ( Ojcowie Sercanie Biali) na czele z Jego generałem o. Javierem Alvarezem Ossorio, kapłani z dekanatu Polanica Zdrój z dziekanem ks. prał. Antonim Kopaczem. Władze państwowe reprezentował wicewojewoda dolnośląski Kamil Krzysztof Zieliński, a samorządowe m.in. wiceburmistrz Polanicy Dariusz Kupiec. Przybyli również ściśle współpracujący z naszą diecezją : przewodniczący Oddziału Dolnośląskiego Katolickiego Stowarzyszenia :” Civitas Christiana” Henryk Koch, prezes Fundacji „ Polskie Gniazdo” Jerzy Ziomek. Witając wszystkich uczestników uroczystości przełożony polanickiego klasztoru o. Radosław Zięzo podkreślił, że gromadzi nas tutaj dzisiaj miłość do Kościoła, do Matki Bożej. Gromadzi nas także miłość do Kotliny Kłodzkiej, która w swojej historii jest określana jako Kraina Pana Boga. - Chcemy, aby tu na Polach Polanickich w Sanktuarium matki Bożej Fatimskiej zrodziła się szkoła serce, której pierwszym nauczycielem jest Niepokalane Serce Maryi- stwierdził o. Zięzio.

Z kolei generał tego Zgromadzenia o. Javier Alvarez Ossorio wskazał w swoim wystąpieniu, że serce Maryi jest takim lustrem, w którym można zobaczyć miłość Boga. Chodzi o miłość Boga szczególnie dla biednych, tych którzy cierpią. – Nasze Zgromadzenie jest poświecone sercu Jezusa i Maryi. I dlatego szczególnie dziękuje bp. Ignacemu Decowi za ustanowienie tutaj Sanktuarium, gdzie się czci Niepokalane Serce Maryi. Dekret erygujący Diecezjalne Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej odczytał Prowincjał Polskiej Prowincji Zgromadzenia Najświętszych Serc Jezusa I Maryi o. Piotr Budrewicz. Powierzył On również znanemu sercańskiemu misjonarzowi o. dr. Zdzisławowi Świniarskiemu funkcję jego kustosza.

W homilii mszalnej Ksiądz Biskup wskazał m.in. na ogromne znaczenie sanktuariów maryjnych, które znajdują się w różnych miejscach świata. Jego zdaniem są one miejscem: tęsknoty za Bogiem, miejscem pielgrzymkowym, miejscem szczególnej ewangelizacji, świadczenia miłości miłosiernej, budzenia się i rozwijania powołań. - Niech to dzisiejsze uroczyste ogłoszenie Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej będzie dla naszej diecezji, dla wszystkich przybywających tu pielgrzymów odpowiedzią na ową tęsknotę za obecnością Matki Bożej, za Jej bliskością w naszym codziennym życiu. Niech Maryja przekracza progi naszych domów, wchodzi do naszych rodzin i środowisk, przynosząc ze sobą swego syna, jedynego Zbawiciela człowieka. Niech Niepokalane Serce Maryi na tym miejscu otrzymuje wynagrodzenia za ludzkie grzechy i nieprawości, niech nas wszystkich tu wspomaga po to, byśmy byli - jak dodał - Jej jaknalepszymi dziećmi i jak najlepszymi uczniami Jej Syna.

Reklama

Ks. prał. Antoni Kopacz, dziekan Dekanatu Polanica Zdrój, który był wielkim orędownikiem powstania tego Sanktuarium stwierdził w swoim wystąpieniu, że z perspektywy 25 lat Jego posługiwania na Ziemi Polanickiej Matka Boża przygotowała sobie to miejsce. Bóg Ją wysłuchał. Z tego takiego niepozornego klasztoru wyrasta wielki klasztor i wielkie dzieło, które ma do wykonania. -Przychodźmy tutaj do tego miejsca, wsłuchujmy się w ten nakaz, w tę rade Matki Bożej Fatimskiej. Tutaj wypełniajmy Jej polecenie nie tylko od wielkiego święta, ale zawsze. Niech Ona nam patronuje i nas prowadzi- apelował ks. prał. Antoni Kopacz.

Kustosz polanickiego sanktuarium fatimskiego o. dr Zdzisław Swiniarski apelował w swoim wystąpieniu do mieszkańców Polanicy, pątników z Dolnego Śląska, innych regionów naszego kraju i z zagranicy by tutaj powracali, zachęcali do przybycia do tego świętego miejsca swoich przyjaciół, znajomych. - Ustanowienie tego Sanktuarium jest jak gdyby potwierdzeniem misji naszego Zgromadzenia i takim dodatkowym dopingiem byśmy kontynuowali dzieło ewangelizacyjne i wynagradzające- stwierdził o. Świniarski.

Zabierając głos na zakończenie Mszy św. Ksiądz Biskup nawiązał do trwającej w naszej diecezji peregrynacji Figury Matki Bożej Fatimskiej. - Uczestnicząc w tej peregrynacji w wielu wspólnotach tak sobie myślałem „ Matko Boża fatimska gdzie Cię zostawimy? Jaki będzie ślad, owoc tego nawiedzenia i 100- lecia Objawień Fatimskich, do którego się zbliżamy. I sama Matka Boża na to odpowiedziała. To co się dzisiaj stało, to jest Jej dzieło, Jej wola. Myśmy tylko to w pokorze odczytali. I dzisiaj Jej dziękujemy za to, że jest z nami jako Matka Boża Fatimska , przede wszystkim tutaj w tym Sanktuarium, do którego będziemy przybywać, wracać do Jej orędzia, które ciągle jest jeszcze do wypełnienia- stwierdził nasz ordynariusz.

Po Mszy św. jej uczestnicy wzięli udział w Procesji Światła, Adoracji Najświętszego Sakramentu, Różańcu Wynagradzającym.

2017-05-07 20:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pierwszy raz uczestniczę w tak wysokim jubileuszu

Ks. Grzegorz Umiński

Pamiątkowe zdjęcie wyjątkowym jubilatem

Wyjątkowy jubileusz 75-lecia przyjęcia święceń kapłańskich obchodził 27 maja, ks. Józef Lisiak SAC, który na co dzień mieszka w pallotyńskiej wspólnocie w Wałbrzychu w par. Św. Franciszka z Asyżu.

Więcej ...

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na swojej własnej stule

2020-08-01 16:26

wikipedia.org

W ciągu 63 dni Powstania Warszawskiego oprócz wielu żołnierzy i ludności cywilnej, wzięli w nim udział również duchowni, którzy stale towarzyszyli walczącym.

Więcej ...

Dzisiejsze transmisje z 40. PPW [3 sierpnia 2020]

2020-08-03 22:49

Michalina Stopka

Pomimo ciężkich warunków pogodowych udało się nam transmitować kilka punktów tegorocznej 40. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej, która dziś wyruszyła z Katedry Wrocławskiej. W "Sztafecie do Maryi" szły dzisiaj grupa 8 - Salwatoriańska oraz 20 - młodzieżowa. Do Trzebnicy dotarła także gr. 14.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Kościół

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Abp Hoser o Medjugorje: po 40 latach kontrowersji sytuacja...

Kościół

Abp Hoser o Medjugorje: po 40 latach kontrowersji sytuacja...

Odpust Porcjunkuli

Święta i uroczystości

Odpust Porcjunkuli

W sprawie drugiego ślubu Jacka Kurskiego

Wiadomości

W sprawie drugiego ślubu Jacka Kurskiego

Dzieją się cuda

Kościół

Dzieją się cuda

Rozwodów kościelnych nie ma!

Niedziela Łódzka

Rozwodów kościelnych nie ma!

Francja: nocna straż młodych katolików przed kościołami

Francja

Francja: nocna straż młodych katolików przed kościołami

Warszawa: na pomniku Chrystusa nieznani sprawcy umieścili...

Wiadomości

Warszawa: na pomniku Chrystusa nieznani sprawcy umieścili...