Reklama

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Świdnica: sześciu alumnów przyjęło święcenia diakonatu

2017-05-08 16:28

Ks. Daniel Marcinkiewicz

- Jako uczniowie Dobrego Pasterza nie pozwólcie odebrać sobie nadziei płynącej z Ewangelii, macie bowiem być nie tylko jej słuchaczami, lecz i głosicielami - mówił do kandydatów do święceń biskup Marek Mendyk.

8 maja, w uroczystość św. Stanisława biskup Marek Mendyk, biskup pomocniczy diecezji legnickiej w katedrze w Świdnicy udzielił święceń diakonatu sześciu alumnom Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy. W uroczystości uczestniczyli wychowawcy seminarium świdnickiego, kapłani z parafii, z których pochodzą alumni, siostry zakonne oraz rodzice i najbliżsi.

Zwracając się do alumnów bp Mendyk zachęcał, aby pielęgnowali w sobie Boże Słowo, które posila, wewnętrznie kształtuje. „Otwierając Biblię otwieramy się na Boga i jednocześnie godzimy się na to, aby to Jego Słowo na prowadziło drogami, które w końcu nie są naszymi drogami; że to Jego Słowo będzie nam objawiało myśli, które nie są naszymi myślami. Tylko w ten sposób, pozwalając się kształtować temu słowu, dzień po dniu, będziemy mieli w sobie dość siły, aby nieść do świata to właśnie Słowo. Bo tylko wtedy będziemy mieli w sobie moc sprawczą” – mówił celebrans w czasie homilii w katedrze świdnickiej.

Reklama

Zobacz zdjęcia: Święcenia diakonatu w Świdnicy

„Jeśli Słowo Boga naprawdę zajmie wasze serca wtedy łatwiej, z tym większą radością i pokojem będziecie służyć Bogu i ludziom” - kontynuował hierarcha.

Następnie kaznodzieja mówiąc o przykazaniu miłości wskazał, jak powinni żyć nowo wyświęceni diakoni, by przynosić owoce świadectwa. „Wykładnia jakości i normy miłości braterskiej jest tylko jedna: ‘miłość Jezusa do swoich uczniów, która osiągnęła swój punkt szczytowy na drzewie krzyża’ – to jest wzór prawdziwej miłości” – mówił bp Mendyk, dodając: „Krzyż, to wyraz największego poświęcenia się Jezusa dla swoich uczniów; to symbol oddania własnego życia za kogoś, kogo się kocha. (…) Jednak miłość Jezusa, będąca wzorem dla uczniów, nie dotyczy jedynie ofiary składanej z życia. Posiada także inne wymiary. Bycie uczniem Jezusa Chrystusa jest darem, łaską i znakiem wybrania”.

Na zakończenie Mszy św. biskup Marek Mendyk skierował słowa wdzięczności do rodziców nowo wyświęconych diakonów, przełożonych świdnickiego seminarium i kapłanów parafii, z których pochodzą przyjmujący święcenia. „Rodzina jest miejscem niezastąpionym formacji ludzkiej, na której wznosi się gmach formacji intelektualnej i duchowej” - mówił bp Marek Mendyk.

Święcenia diakonatu otrzymali alumni: Tomasz Kula z par. pw. Św. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu; Mateusz Matusiak z par. pw. św. Wawrzyńca w Braszowicach; Marceli Mrozek z par. pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Nowej Rudzie-Słupiec; Wojciech Oleksy z par. pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Wierzchosławicach; Kamil Ożóg z par. pw. Imienia NMP w Kowarach – diecezja legnicka oraz Błażej Zwolennik z par. pw. św. Jadwigi w Bolkowie.

Tagi:
diakonat

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Lech Dyblik na Pielgrzymce Bezdomnych

Lech Dyblik na Pielgrzymce Bezdomnych

Trzeci dzień biskupich rekolekcji

Trzeci dzień biskupich rekolekcji

Bł. Edmund  Bojanowski w Częstochowie

Bł. Edmund Bojanowski w Częstochowie

101. rocznica urodzin

101. rocznica urodzin

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Prezentacja nr 47/ 2019

Prezentacja nr 47/ 2019

35-lecie święceń biskupich abp. seniora Stanisława Nowaka

35-lecie święceń biskupich abp. seniora Stanisława Nowaka

Myśląc z Wyszyńskim

Myśląc z Wyszyńskim

Żarki: spotkanie o bł. ks. Ludwiku Gietyngierze

Żarki: spotkanie o bł. ks. Ludwiku Gietyngierze

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem