Reklama

Polska

21 nowych diakonów archidiecezji krakowskiej

Adam Bujak/BPAK

Święcenia diakonatu na Wawelu, 2017 r.

W uroczystość św. Stanisława BM, arcybiskup Marek Jędraszewski udzielił święceń diakonatu 21 alumnom z Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. To pierwsze święcenia, których abp Jędraszewski udzielił jako metropolita krakowski.

- Bogactwo Kościoła dostrzegane w najbardziej odtrąconych i biednych to skarb Kościoła, któremu mamy służyć, nad którym zwłaszcza diakoni powinni pochylać się z racji swojego miejsca w Kościele. Służba diakonów to wejście w tajemnicę tej miłości, którą żyje Kościół – mówił abp Marek Jędraszewski podczas homilii wygłoszonej w trakcie obrzędu święceń diakonatu w Katedrze na Wawelu.

Arcybiskup przypomniał kandydatom na diakonów trzy najważniejsze zadania, jakie powierza im Kościół, aby ich służba była pełna, wierna, i wypływająca z serca. Jako pierwsze z nich, arcybiskup wymienił obowiązek modlitwy za Kościół – Modlitwy wyrażającej się w codziennej modlitwie brewiarzowej, poprzez którą łączycie się z Ojcem Świętym, biskupami, prezbiterami i całym ludem Bożym, w jednym, wspólnym wysławianiu Boga za miłość, którą nam ukazał w Swym Synu Jezusie Chrystusie. Będziecie to głosić, modląc się i otwierając się przy tym na działanie Ducha Świętego, który jest źródłem tej chwały, jaką nieustanie Kościół oddaje Swemu Panu – mówił.

Reklama

Kolejnym wymienionym zadaniem, jest przestrzeganie posłuszeństwa i czci wobec biskupa i jego następców, które prowadzi do jedności Kościoła - Jedność z biskupem, jedność serca sprawia, że Kościół może cieszyć się jednością, o którą prosił Chrystus swojego Ojca modląc się z Apostołami podczas Ostatniej Wieczerzy. Chodzi o tę jedność, która równocześnie jest znakiem dla świata, że święty, katolicki i apostolski Kościół jest rzeczywiście sakramentem obecności Chrystusa pośród nas – mówił abp Jędraszewski.

Arcybiskup przypomniał także o świętym zobowiązaniu, jakim jest gotowość do przyjęcia celibatu. - Zwłaszcza dzisiaj w obecnym świecie, celibat jawi się jako szczególny znak sprzeciwu wobec tego, co proponuje i do czego zachęca współczesna kultura. A tymczasem życie w czystości, która jest najpiękniejszym wyrazem miłości osobistej do Chrystusa i Jego Kościoła, sprawia, że celibat dzisiaj jest jeszcze bardziej szczególnym wyzwaniem dla świata, ale jednocześnie pokazującym, że można, że należy tak żyć, że to jest miarą człowieczeństwa, a na pewno znakiem świętości Kościoła, który swoją moc czerpie nie z siebie i opiera nie na słabościach ludzkich, ale otwiera się na przepotężne działanie Ducha Świętego – mówił.

Abp Jędraszewski zwrócił uwagę, że posługa diakona nierozerwalnie wiąże się z głoszeniem Ewangelii, nie tylko poprzez czytanie świętych słów, lecz także poprzez własne świadectwo życia, wiary i miłości, potwierdzające prawdziwość słów Ewangelii. Arcybiskup przypomniał także, że diakon jest równocześnie sługą Ołtarza, który biorąc w swoje ręce Ciało i Krew Chrystusa staje się jednocześnie świadkiem Miłości Chrystusa - To świadek, od którego wymaga się niezwykłej pokory, tej, której przykład i najbardziej przejmującą lekcję dał Jezus Chrystus podczas Ostatniej Wieczerzy klękając przed swoimi uczniami i obmywając im nogi. Nie może być uczestnictwa w najświętszych tajemnicach Eucharystii bez tego wewnętrznego uniżenia się i pokory jak najbardziej autentycznej – mówił.

Reklama

Podczas uroczystości, święcenia diakonatu z rąk abp Marka Jędraszewskiego przyjęło 21 kandydatów z Archidiecezji Krakowskiej: Bartłomiej Bachleda-Szeliga (Zakopane, parafia Najświętszej Rodziny), Grzegorz Banowski (Osieczany, parafia św. Wojciecha), Piotr Cempel (Kraków-Bieńczyce, ), Marcin Filar (Rabka-Zdrój, parafia św. Marii Magdaleny), Bartłomiej Grociak (Kasinka Mała, parafia Nawiedzenia NMP), Michał Hans (Tokarnia, parafia Matki Bożej Śnieżnej), Patryk Jagos (Kraków, parafia św. Jana Chrzciciela), Adam Janowiak (Lipnica Wielka, parafia św. Łukasza Ewangelisty), Karol Kolczak (Sucha Beskidzka, parafia Nawiedzenia NMP), Mateusz Kozik (Bodzanów, parafia św. Piotra i Pawła), Dawid Kuna (Kraków-Mistrzejowice, parafia św. Maksymiliana Kolbe), Michał Mąka (Skomielna Czarna, parafia Nawiedzenia NMP), Michał Mleczek (Kraków-Podgórze, parafia św. Józefa), Dariusz Nawara (Olszówka, parafia św. Jana Chrzciciela) Dariusz Pietrzak (Podwilk, parafia św. Marcina), Krzysztof Sasuła (Maków Podhalański, parafia Przemienienia Pańskiego), Bartłomiej Skwarek (Jordanów, parafia Przenajświętszej Trójcy), Michał Tucznio (Kraków, parafia św. Brata Alberta), Bartłomiej Wajda (Kraków-Witkowice, parafia św. Marii Magdaleny), Szymon Wykupil (Świątniki Górne, parafia św. Stanisława BM), Mateusz Wyrobkiewicz (Libiąż, parafia Przemienienia Pańskiego).

W tym samym czasie w konkatedrze pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu, bp Roman Pindel udzielił święceń sześciu pozostałym alumnom Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, pochodzącym z diecezji bielsko-żywieckiej.

Święcenia diakonatu przyjmują z rąk biskupa klerycy będący na piątym roku formacji w seminarium duchownym. Wśród zadań powierzanych diakonowi są służba kapłanom i wiernym, m.in. asystowanie w czasie funkcji liturgicznych, udzielanie chrztu, rozdawanie Komunii świętej, czytanie Ewangelii, przewodniczenie nabożeństwom (lecz nie Eucharystii), sprawowanie sakramentaliów, tam, gdzie nie ma kapłana - asystowanie i błogosławienie małżeństwa w imieniu Kościoła na podstawie delegacji biskupa lub proboszcza, prowadzenie pogrzebu, zajmowanie się w imieniu Kościoła dziełami miłosierdzia i administracją oraz akcją społecznej pomocy. Po udzielonych święceniach, diakoni są kierowani do pracy w parafiach Archidiecezji Krakowskiej, gdzie przez następny rok formacji uczą w szkołach oraz podejmują obowiązki duszpasterskie. Po roku posługi w parafiach archidiecezji krakowskiej, diakoni uczestniczą w rekolekcjach, po których przyjmują święcenia prezbiteriatu (kapłańskie).

2017-05-08 18:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Apel abp. Jędraszewskiego do wiernych archidiecezji krakowskiej o wzięcie udziału w wyborach prezydenckich

2020-07-07 17:43

Bożena Sztajner/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski w opublikowanym dziś na stronach archidiecezji krakowskiej Apelu o wzięcie udziału w wyborach prezydenckich prosi o opowiedzenie się za kandydatem, „którego polityczny program jest bliski nauce społecznej Kościoła ze względu na obronę fundamentalnej wartości życia oraz tradycyjnie pojmowaną instytucję małżeństwa i rodziny, a także troskę o zagwarantowanie rodzicom prawa do wychowywanie ich dzieci”.

Więcej ...

III Kongres Młodzieży Polonijnej rozpocznie cykl spotkań online

2020-07-14 08:02

Adobe.Stock

Tegoroczny Kongres Młodzieży Polonijnej będzie pierwszym Kongresem online i rozpocznie cykl wirtualnych spotkań, podczas których młodzi będą mogli poznać siebie nawzajem, pogłębić relacje i chrześcijańską formację - powiedział delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Wiesław Lechowicz w zaproszeniu na III Kongres Młodzieży Polonijnej. Zaplanowane na 1 sierpnia spotkanie będzie miało formę wirtualną w związku z panującą pandemią.

Więcej ...

Droga do Boga. Wakacyjne oazy

2020-07-15 06:41

Paweł Wysoki

Z uczestnikami I turnusu rekolekcji spotkał się bp Adam Bab

Ruch Światło - Życie Archidiecezji Lubelskiej przygotował wakacyjne oazy dla młodzieży.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł ks. Bronisław Piasecki, osobisty sekretarz Prymasa...

Kościół

Zmarł ks. Bronisław Piasecki, osobisty sekretarz Prymasa...

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Prezydent na Jasnej Górze

Polska

Prezydent na Jasnej Górze

USA: Trump pogratulował Andrzejowi Dudzie reelekcji

Wiadomości

USA: Trump pogratulował Andrzejowi Dudzie reelekcji

Już jest w dobrych rękach. Śp. ks. Wojciech Szlachetka

Niedziela Lubelska

Już jest w dobrych rękach. Śp. ks. Wojciech Szlachetka

To jest CUD!

Kościół

To jest CUD!

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Bp Ignacy Dec: Katolik powinien głosować na kandydata...

Kościół

Bp Ignacy Dec: Katolik powinien głosować na kandydata...

Siedem

Komentarze

Siedem "grzechów" głównych kampanii Trzaskowskiego