Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków: cykl nabożeństw fatimskich w sanktuariach maryjnych archidiecezji krakowskiej

2017-05-10 16:57

Mazur/episkopat.pl

W ramach obchodów 100-lecia objawień maryjnych w Fatimie, w sześciu sanktuariach maryjnych archidiecezji krakowskiej, od maja do października, odbywać się będą nabożeństwa fatimskie z udziałem biskupów. Pierwsze z nich zaplanowano na 13 maja w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Trzebini.

Podczas nabożeństw fatimskich, które sprawowane będą co miesiąc po kolei w kilku sanktuariach maryjnych archidiecezji krakowskiej, wierni, pod przewodnictwem jednego z biskupów krakowskich, rozważą wybrane fragmenty orędzia Matki Bożej. W każdym z miejsc zaplanowano modlitwy w konkretnych intencjach, które są nawiązaniem do Aktu zawierzania świata Niepokalanemu Sercu Maryi, złożonego przez Jana Pawła II, w łączności duchowej ze wszystkimi biskupami, na Placu św. Piotra w Watykanie 25 marca 1984 roku.

„Pamiętamy, że Ojcu Świętemu bardzo zależało na tym, by jak najwierniej spełnić prośbę Pani Fatimskiej i powierzyć świat Jej Niepokalanemu Sercu. Treść tego aktu jest nawiązaniem do konkretnych problemów, z którymi borykali się w tamtym czasie ludzie. Jan Paweł II, wymieniając te zjawiska, jak gdyby potwierdzał prawdziwość objawień fatimskich, w których Maryja je zapowiedziała” - tłumaczy bp Damian Muskus OFM. „Dziś, gdy wracamy do Jej orędzia i do słów papieskiej modlitwy, uderza nas aktualność tego przesłania. Owszem, problemy się zmieniają, ludzkość mierzy się dziś z nowymi wyzwaniami, wobec których jest czasem bezradna, ale ich źródło jest jedno: to odwrócenie się od Boga i wprowadzenie w życie społeczne i osobiste języka przemocy w miejsce języka Ewangelii” - zauważa biskup.

Cykl pielgrzymowania do miejsc kultu maryjnego w archidiecezji rozpocznie się 13 maja od Trzebini. Tego dnia w tamtejszym sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej obchodzone będzie uroczyście 20-lecie sanktuarium oraz koronacji otaczanej kultem figury Matki Bożej. Pod przewodnictwem bp. Damiana Muskusa wierni modlić się będą o nawrócenie grzeszników i przezwyciężenie zła w ludzkich sercach i społeczeństwach.

Reklama

Miesiąc później, w nowohuckiej Arce Pana, odbędą się modlitwy w intencji chrześcijan cierpiących za wiarę, ofiar wojen i terroru oraz o nawrócenie ich prześladowców. W lipcu wierni spotkają się w Sanktuarium Matki Bożej Gaździny Podhala w Ludźmierzu, gdzie będą się modlić o Boże miłosierdzie dla świata i ocalenie przed skutkami zła, które zamykają drogę ku przyszłości.

Sierpniowe modlitwy połączone zostały z uroczystością Matki Bożej Kalwaryjskiej i rozpoczęciem tygodniowych obchodów odpustu Wniebowzięcia NMP w Kalwarii Zebrzydowskiej. Pielgrzymi, którzy się tam zgromadzą, będą modlili się do Niepokalanego Serca Maryi o przemianę sumień i umiejętność rozpoznawania dobra i zła. Modlitwa o pokój na świecie i sprawiedliwość w życiu społecznym, narodowym i międzynarodowym odbędzie się 13 września w Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki i Królowej Rodzin w Makowie Podhalańskim.

Fatimskie pielgrzymowanie wiernych archidiecezji krakowskiej zakończy się w październiku w zakopiańskim Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach zawierzeniem świata, ludzkości i Ojczyzny Matce Chrystusa.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa ekumeniczna u łódzkich mariawitów

2020-01-23 08:37

ks. Paweł Kłys

ks. Semko Koroza, pastor Kościoła Ewangelicko – Reformowanego i przewodniczący łódzkiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej

W kolejnym dniu łódzkich modlitw o jedność chrześcijan, duchowni i wierni kościołów chrześcijańskich spotkali się na Mszy świętej celebrowanej w Kościele Starokatolickim Mariawitów pw. św. Franciszka z Asyżu w Łodzi.

Więcej ...

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus"?

Niedziela łowicka 6/2003

Piotr Drzewiecki

Więcej ...

Częstochowa: Obronić marzenia

2020-01-25 21:28

Beata Pieczykura/Niedziela

- Te spotkania tutaj wynikają z pragnienia odkrywania, że to, co najważniejsze i podstawowe, to pragnienie miłości. To pragnienie można realizować w służbie Kościołowi i w małżeństwie – powiedział ks. Andrzej Partika, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Częstochowie, podczas kolejnego spotkania w ramach Duszpasterstwa Osób Stanu Wolnego, które odbyło się 25 stycznia w parafii Miłosierdzia Bożego w Częstochowie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trump na Marszu dla Życia: każde dziecko jest bezcennym i...

Rodzina

Trump na Marszu dla Życia: każde dziecko jest bezcennym i...

Komunikat gliwickiej Kurii nt. Marcina Zielińskiego

Polska

Komunikat gliwickiej Kurii nt. Marcina Zielińskiego

Watykan: Nowy dziekan Kolegium Kardynalskiego

Watykan

Watykan: Nowy dziekan Kolegium Kardynalskiego

Polscy duchowni wspierają inicjatywę ogłoszenia św....

Polska

Polscy duchowni wspierają inicjatywę ogłoszenia św....

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Kościół

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Kościół

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

Kościół

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Wiadomości

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...