Reklama

Niedziela Świdnicka

Poświęcenie kościoła św. Wojciecha w Wałbrzychu

Ryszard Wyszyński

„Oto jest dzień, który dał nam Pan,weselmy się i radujmy się w nim!”- to słowa religijnej pieśni którą rozpoczęła się 7 maja uroczystość poświęcenia kościoła pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika przy ulicy Topolowej na Piaskowej Górze.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sprawowanej z tej okazji uroczystej Eucharystii przewodniczył i poświęcenia świątyni dokonał ordynariusz Diecezji Świdnickiej ks. biskup Ignacy Dec. W koncelebrze uczestniczyli: ks. infułat Józef Strugarek, ks. Stanisław Wójcik – proboszcz parafii, ks. prał. Marek Babuśka– pierwszy proboszcz, który był u zarania parafii i budował jej podstawy, dziś proboszcz parafii i kustosz bazyliki strzegomskiej pw. św. App. Piotra i Pawła oraz kilkunastu kapłanów przybyłych aż z trzech dolnośląskich diecezji i górnośląskiej; księża z parafii na Piaskowej Górze i dzielnic sąsiednich oraz dziekani ze wszystkich wałbrzyskich dekanatów.

Zobacz zdjęcia: Uroczystości w Wałbrzychu

W historycznym dla parafii, miasta i dzielnicy Wałbrzycha wydarzeniu - uczestniczyły poczty sztandarowe – parafii, kombatantów, górników, Szkoły Podstawowej nr 15 na Piaskowej Górze, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, a wśród nich prezydent Roman Szełemej, przewodnicząca RM Maria Romańska, senator RP Wiesław Kilian, posłowie Katarzyna Mrzygłocka, Agnieszka Kołacz Leszczyńska, wicewojewoda Kamil Zieliński, przedstawiciele NSZZ „Solidarność” - wiceprzewodniczący Komisji Krajowej - Jerzy Langer oraz członek prezydium Zarządu Regionu - Radosław Mechliński, radna miasta Wałbrzycha Renata Wierzbicka. Poświęcenie kościoła miało miejsce w dwudziestym roku od ogłoszenia aktu erekcyjnego o ustanowieniu parafii pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika, który podpisał ówczesny Biskup Legnicki Tadeusz Rybak - 15 maja 1997 roku. Parafii - powstałej z wydzielenia części terytorium dotychczasowej parafii Niepokalanego Poczęcia NMP.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na słowa pieśni, którą rozpoczęto uroczystość zwrócił uwagę ks. biskup I. Dec witając oficjalnych gości oraz parafian, którym gratulował obecności i uczestnictwa w tak doniosłym i przełomowym dla historii tej wciąż młodej parafii - wydarzeniu. - To słowa radości, które śpiewamy z okazji Świąt Wielkanocnych, które zapowiadały zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa – mówił o pieśni, która spłynęła na wiernych podczas tej Eucharystii - ale odnosimy je też do innych ważnych dni w naszym życiu. I dzisiaj jest taki ważny dzień – wielkie wydarzenie – mówił biskup ordynariusz, dzień, w którym oddajemy Panu Bogu tę przepiękną świątynię. Jest to zarazem czwarty poświęcany nowy kościół, wybudowany po II wojnie światowej w Wałbrzychu – po dwóch kościołach na Podzamczu i trzecim na Nowym Mieście - podkreślił. Do konsekracji przygotowywane są też dwa kolejne na Gaju św. o. Maksymiliana Kolbego i Białym Kamieniu -św. Rodziny. - O poświęcanym kościele św. Wojciecha BiM mówił, że jest to też, z czego wszyscy, jako wierni Kościoła mamo prawo być dumni,10 świątynia konsekrowana w, niedługiej, 13. letniej historii diecezji świdnickiej.

Reklama

W wygłoszonym kazaniu ks. biskup ordynariusz tłumaczył dogłębnie znaczenie słowa świątynia w rozumieniu duchowym i materialnym. W pierwszym znaczeniu najważniejszą - duchową świątynią – jest dla nas Jezus Chrystus - nasz Zbawca w trzech osobach boskich, dalej - taką świątynią jest też każdy z nas - od dnia przyjęcia chrztu świętego, a także – jest nią też Wspólnota Kościoła.- Dlatego mamy w naszym sercu, w naszym wnętrzu, w naszej duszy - nosić przyjaźń do Pana Boga i dbajmy o to, aby nasze serca i dusze były czystymi i wiernymi świątyniami dla Pana Boga - zachęcał wiernych.

A gdy mamy na myśli świątynie materialne - z kamienia i cegły, które zdobią nasze miasta i wioski - to musimy pamiętać, że ich losy mogą być nawet bardzo tragiczne, jak np. świątyni Jerozolimskiej, która została zburzona przez Rzymian w 70. roku, ale – co ważne jest dla nas - jej miejsce zajęły później - świątynie chrześcijańskie na całym świecie liczone w tysiącach(...). - Ubolewamy, że dziś niektóre katolickie kościoły w Europie, jak w Holandii, czy Francji są rozbierane i burzone. Nie bójmy się jednak, gdy nas oni straszą,że i przyjdzie na nas czas, bo my patrzymy w Niebo i mówimy - nie! Nie wolno świątyń rozbierać! MY - je budujemy z radością serc- po to, by oddawać Panu Bogu chwałę na Ziemi! - podkreślał ks. biskup. Kościoły – to miejsca, w których zbieramy się na głoszenie Słowa Bożego, tu wysłuchujemy kazań. W nich są udzielane i przyjmowane wszystkie Sakramenty święte. Tutaj jest sprawowana Eucharystia i w tym miejscu dziękujemy Bogu Wszechmogącemu i tutaj zanosimy najczęściej do niego nasze prośby – wymieniał zalety i znaczenie świątyni materialnej – jako domu jednoczącego wspólnotę parafialną - ksiądz biskup ordynariusz, w podsumowaniu kazania.

Reklama

Po homilii kontynuowane były poszczególne etapy uroczystego aktu święceń kościoła. Poświęcony został stół ołtarza poprzez namaszczenie go olejem świętym. Następnie ksiądz biskup ordynariusz poświecił ściany kościoła w czterech miejscach na narożnikach świątyni, czyniąc na nich świętym olejem znak krzyża. Kolejnym obrzędem była ceremonia spalenia kadzidła na ołtarzu, okadzenia ołtarza, kościoła i ludu bożego. Potem uroczyście oświetlono ołtarz świecami – symbolem światłości Chrystusa i okryto obrusem. Do ołtarza przyniesiono dary i odprawiono Eucharystię. Na koniec biskup ordynariusz dokonał uroczystego poświęcenia kamiennej tablicy we wnętrzu kościoła – z wyrytym na niej napisem stwierdzającym 7 maja 2017 roku nastąpił akt poświęcenia kościoła pw. Świętego Wojciecha B i M, w 20. rocznicę powstania parafii i dwudziestolecie budowy kościoła rozpoczętej przez pierwszego proboszcza Marka Babuśkę i dokończonej przez proboszcza ks. Stanisława Wójcika, przy wsparciu parafian w czasie sprawowania urzędu przez ordynariusza Diecezji Świdnickiej bpa Ignacego Deca.

W kolejnej części uroczystości był przemówienia ks. Stanisław Wójcik przedstawiał podziękował parafianom oraz wszystkim osobom, które pracowały przy budowie świątyni i przyczyniły się do jej powstania udzielając pomocy finansowej, nieodpłatnej pracy, modlitewnego wsparcia. Podziękował też z serca ks. Markowi Babuście – pierwszemu proboszczowi za wysiłek włożony w powstanie parafii i wybudowanie kościoła. Do tych słów do dołączyły się długo niekończące się oklaski parafian. Następnie Pierścienie Biskupa Diecezji Świdnickiej z rekomendacji ks. proboszcza - w dowodzie wdzięczności za troskę o kościół i świadczoną społecznie pracę na rzecz świątyni i parafii - z rąk ks. biskupa ordynariusza otrzymały parafianki: Anna Krawczyk, Honorata Mazurek, Urszula Plajstek, Halina Wenzel oraz Renata Wierzbicka. (Zasłużeni parafianie te same wyróżnienia otrzymali w latach poprzednich, w czasach budowy kościoła). Pod koniec uroczystości główny gospodarz diecezji poprosił o zabranie głosu ks. Marka Babuśkę - pierwszego proboszcza prafii, który z wielki wzruszeniem wspominał pierwsze miesiące i lata jej tworzenia, powstawania projektów architektonicznych budowy świątyni i jej powstawania w trudnych pod wieloma aspektami czasach, kiedy wyzwaniem był trud uzbierania funduszy na kościół ale też zakup materiałów budowlanych, które w tamtym czasie były trudno dostępne. Na zakończenie w świątyni uroczyście podziękowano kwiatami Księdzu biskupowi za poświecenie kościoła i przewodniczenie Eucharystii a także obecnemu proboszczowi ks. St. Wójcikowi i pierwszemu proboszczowi parafii ks. prał. Markowi Babuśce. Bukiety wręczali: Urszula Plajstek, Stanisław Budka, Teresa Kasperowicz i Stanisława Grzebna.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2017-05-15 09:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dom Matki – Piersna

Figura Matki Bożej z Piersnej

Waldemar Hass

Figura Matki Bożej z Piersnej

Więcej ...

Pogrzeb bez Mszy św. w czasie Triduum Paschalnego

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

Nie wolno celebrować żadnej Mszy świętej żałobnej w Wielki Czwartek - przypomina liturgista ks. Tomasz Herc. Każdego roku pojawiają się pytania i wątpliwości dotyczące sprawowania obrzędów pogrzebowych w czasie Triduum Paschalnego i oktawie Wielkanocy.

Więcej ...

Abp Galbas do kapłanów: biskup nie jest dozorcą księdza, ani jego strażnikiem

2024-03-28 13:23

Episkopat News/Facebook

Biskup nie jest dozorcą księdza, ani jego strażnikiem. Jeśli ksiądz prowadzi podwójne życie, jakąkolwiek postać miałoby ono mieć, powinien to jak najszybciej przerwać - powiedział abp Adrian Galbas do kapłanów. Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. Krzyżma w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Podczas liturgii błogosławił oleje chorych i katechumenów oraz poświęca krzyżmo.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Kościół

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Kościół

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...