Reklama

Niedziela Częstochowska

Bp Długosz do diakonów: Musicie realizować miłość, która płynie od Chrystusa

Bożena Sztajner/Niedziela

"Musicie realizować miłość, która płynie od Chrystusa. Musicie realizować miłość dzięki, której człowiek jest wszystkim dla wszystkich” – powiedział bp senior Antoni Długosz, który 27 maja w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie udzielił święceń diakonatu dziewięciu klerykom Wyższego Seminarium Duchownego archidiecezji częstochowskiej.

Mszę św. z bp. Antonim Długoszem koncelebrowali m. in. przełożeni z Wyższego Seminarium Duchownego, na czele z rektorem ks. dr Grzegorzem Szumerą oraz księża proboszczowie z rodzinnych parafii diakonów. W archikatedrze zgromadziły się rodziny i przyjaciele nowych diakonów, kapłani, siostry zakonne, klerycy i wierni parafii, z których pochodzą nowi diakoni.

„Wydarzenia zbawcze dokonują się w życiu każdego Kościoła partykularnego. Dzisiaj miejscem takiego wydarzenia staje się nasza archikatedra” – mówił na początku Mszy św. bp Długosz.

Zobacz zdjęcia: Święceń diakonatu w Częstochowie

Podczas święceń nowi diakoni wypowiedzieli swoje przyrzeczenia, zobowiązali się do celibatu, do posłuszeństwa biskupowi i jego następcom, do wiernego głoszenia Słowa Bożego i posługi sakramentalnej.

Reklama

W homilii bp Długosz przypomniał, że „miłosierdzie to szczególny charyzmat posługi diakońskiej” - Ich zadaniem jest to, aby byli przedłużeniem rąk, oczu i serca Jezusa miłosiernego – mówił bp Długosz.

Bp Długosz wskazał rodziny jako szczególne wspólnoty wzrostu powołań do kapłaństwa - Po narodzinach dziecka rodzice pytają kim ty dziecko w przyszłości będziesz. Każdy człowiek ma swój jakiś charyzmat, marzenie – mówił bp Długosz.

Biskup senior podziękował rodzicom za „ich kapłaństwo domowego Kościoła”, za to, że „byli pierwszymi katechetami i świadkami wiary”.

Reklama

Natomiast zwracając się każdego z diakonów osobno bp Długosz wskazał na ich osobisty charyzmat i zainteresowania i dodał: „Odkrywając tajemnicę swojego życia wybraliście drogę do kapłaństwa. W seminarium dokonała się w was przemiana związana z powołaniem do kapłaństwa”.

„W czasie pobytu w seminarium Chrystus ciągle stawiał pytanie czy mnie kochasz? Musicie realizować miłość, która płynie od Chrystusa. Musicie realizować miłość dzięki, której człowiek jest wszystkim dla wszystkich. Macie głosić słowo Boże i nieść pomoc ludziom w potrzebie” – kontynuował biskup senior.

Biskup przypomniał słowa św. Jana Pawła II,, że „drogą Kościoła jest człowiek” - Wszystko co przeżywa człowiek musi być bliskie Kościołowi. Trzeba, abyście byli potrzebni ludziom i żyli problemami szczególnie dzieci i młodzieży – wołał biskup i podkreślił: „Musimy troszczyć się o dzieci i młodzież, bo inaczej przegramy batalię o obecność Chrystusa w ludzkich sercach i w życiu człowieka”.

Na zakończenie bp Długosz przypomniał nowym diakonom, aby „z otwartością poświęcili się Bogu i ludziom, by nieść prawdę o Jezusie pełnym miłosierdzia”.

Przed końcowym błogosławieństwem diakoni dziękując za dar święceń podkreślili: „W Kościele częstochowskim wzrastamy i w Nim pragniemy służyć”.

Przed święceniami diakoni odbyli rekolekcje w Domu Rekolekcyjnym Święta Puszcza w Olsztynie k. Częstochowy. Rekolekcje przeprowadził ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie ks. dr Remigiusz Lota.

Nowi diakoni archidiecezji częstochowskiej jako patrona swojego rocznika wybrali św. Jana XXIII, i jako hasło słowa: „Człowiek nigdy nie jest tak wielki jak wtedy, gdy klęczy” z „Dziennika duszy” św. Jana XXIII.

Św. Jan XXIII (Angelo Giuseppe Roncalli) urodził się 25 listopada 1881 r. w miejscowości Brusico, na terenie Sotto il Monte, w prowincji Bergamo, w ubogiej rodzinie Battisty Roncallego i Marianny Mazzoli. W latach 1892-95 był alumnem Małego Seminarium w Bergamo, a następnie alumnem Wyższego Seminarium Duchownego w Bergamo. W tym okresie rozpoczyna pisanie „Dziennika duszy” - zapisków duchowych, notatek z rekolekcji, zapisków bieżących prowadzonych niemal do ostatnich dni swojego życia.

Kolejne lata drogi do kapłaństwa kleryk Roncalli spędził w Wyższym Seminarium w Rzymie. 10 sierpnia 1904 r. w kościele Santa Maria in Monte Santo przy Piazza del Popolo otrzymał święcenia kapłańskie z rąk bp. Giuseppe Ceppetellego - tytularnego patriarchy Konstantynopola, prowikariusza Rzymu. Ważnym okresem w życiu ks. Roncallego były lata 1905-14, kiedy pełnił on funkcję osobistego sekretarza bp. Radiniego Tedeschiego w Bergamo. Ks. Roncalli, będąc sekretarzem biskupa, zainaugurował w 1906 r. wydawanie pisma diecezjalnego „La Vita Diocesana” (Życie Diecezjalne).

Istotnym etapem życia dla przyszłego papieża był czas jego pracy dyplomatycznej i służby dla Stolicy Apostolskiej (1925-53). W 1925 r. papież Pius XI mianował ks. Roncallego wizytatorem apostolskim w Bułgarii, podnosząc go do godności biskupiej. Święcenia biskupie ks. Roncalli przyjął 19 marca tego samego roku, a jako motto swojej posługi biskupiej obrał słowa: „Obedientia et pax” (Posłuszeństwo i pokój). Swoją misję w Bułgarii bp Roncalli pełnił do 1934 r. Następnie, w latach 1935-44, był przedstawicielem Stolicy Apostolskiej w Turcji i Grecji, a z woli papieża Piusa XII - w latach 1945-52 był nuncjuszem apostolskim we Francji. Nowym etapem życia biskupa, a od 12 stycznia 1953 r. kardynała Roncallego, był okres jego posługi duszpasterskiej w Wenecji.

28 października 1958 r. kard. Roncalli został wybrany na Stolicę św. Piotra. Przyjął imię Jan XXIII. Pontyfikat Jana XXIII był stosunkowo krótki - trwał do 3 czerwca 1963 r.

W dniu 22 czerwca 1962 r. papież Jan XXIII na prośbę biskupa Zdzisława Golińskiego, drugiego ordynariusza diecezji częstochowskiej, nadał katedrze Świętej Rodziny tytuł bazyliki mniejszej. Uroczyste ogłoszenie brewe papieskiego nastąpiło 13 stycznia 1963 r.

Jan XXIII, zanim został wybrany na Stolicę św. Piotra, kilka razy odwiedził Polskę. Ale szczególnie cenił sobie swoje pielgrzymowanie do Częstochowy, na Jasną Górę. Otóż 17 sierpnia 1929 r., będąc jeszcze wizytatorem apostolskim w Bułgarii, odwiedził Jasną Górę. W jasnogórskiej księdze pamiątkowej napisał: „Fiat pax in virtute tua, Regina Poloniae et abundantia in turribus tuis” (Niech będzie pokój w mocy Twojej, Królowo Polski, i obfitość w wieżycach Twoich). W swoich spotkaniach i rozmowach z Prymasem Tysiąclecia powracał do Matki Bożej Jasnogórskiej. To na prośbę Jana XXIII, wypowiedzianą 4 listopada 1958 r. do kard. Wyszyńskiego, od 6 listopada 1958 r. rozpoczęto odprawianie codziennych Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze w intencji papieża. Na uwagę zasługuje fakt, że ostatnia notatka w „Dzienniku duszy”, zapisana krótko przed śmiercią, 20 maja 1963 r., dotyczy audiencji udzielonej kard. Wyszyńskiemu. Warto też podkreślić, że umierający Papież w czerwcu 1963 r. polecił ustawić przy swoim łóżku obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Jan XXII został beatyfikowany przez Jana Pawła II 3 września 2000 r., a kanonizowany przez papieża Franciszka 27 kwietnia 2014 r.

Świecenia diakonatu przyjęli:

Dk. Mariusz Bednarek – Częstochowa, parafia św. Floriana
Dk. Rafał Białas – Wierzchlas, parafia św. Mikołaja
Dk. Wojciech Biś – Częstochowa, parafia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej
Dk. Kamil Cieśla – Toporów, parafia św. Franciszka z Asyżu
Dk. Bartosz Kasprzak – Szynkielów, parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
Dk. Kamil Kidawski – Myszków, parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
Dk. Damian Magiera – Staromieście, parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (diecezja kielecka)
Dk. Adam Młynarczyk – Częstochowa, parafia św. Antoniego
Dk. Rafał Środa – Pątnów, parafia św. Jana Apostoła i Ewangelisty

2017-05-27 13:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kongres o kapłaństwie diecezjalnym w Hiszpanii

Bożena Sztajner/ Niedziela

„Kapłan diecezjalny w XXI w. w świetle nauczania św. Jana z Avili”. Pod takim hasłem w andaluzyjskiej miejscowości Baeza odbył się kongres, w którym udział wzięło duchowieństwo z 23 hiszpańskich diecezji.

Więcej ...

Włochy: Czternastu zakonników-misjonarzy zmarło w klasztorze w Parmie

2020-03-26 16:51

PAP

Czternastu zakonników ksawerianów zmarło ostatnio w klasztorze w Parmie, na północy Włoch, gdzie szerzy się koronawirus. Przypuszcza, że to nim zostali zakażeni misjonarze, którzy wcześniej przebywali na różnych kontynentach i byli narażeni na różne choroby.

Więcej ...

Biskup przekazał szpitalowi zakaźnemu poświęcone krzyże

2020-03-28 19:28

Archiwum redakcji

Biskup ordynariusz Diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej Bp Tadeusz Lityński przekazał jednoimiennemu szpitalowi zakaźnemu poświęcone krzyże.

Więcej ...

Reklama

#ODKUPIENI

Projekt Niedzieli na Wielki Post

#ODKUPIENI

Najpopularniejsze

Alan Ames: nie bójcie się wirusa! Bóg się wami opiekuje

Duchowość

Alan Ames: nie bójcie się wirusa! Bóg się wami opiekuje

Bez Eucharystii

Niedziela Wrocławska

Bez Eucharystii

Rzym: nie żyje dziennikarz Marek Lehnert

Rzym: nie żyje dziennikarz Marek Lehnert

Watykan potwierdza – 2 nowe przypadki koronawirusa

Kościół

Watykan potwierdza – 2 nowe przypadki koronawirusa

Dąbrowa Górnicza: Profanacja w Sanktuarium Matki Bożej...

Polska

Dąbrowa Górnicza: Profanacja w Sanktuarium Matki Bożej...

Kapłan zmarł po tym jak oddał respirator młodszemu...

Kościół

Kapłan zmarł po tym jak oddał respirator młodszemu...

Przewodniczący Episkopatu prosi by 25 marca biły dzwony...

Kościół

Przewodniczący Episkopatu prosi by 25 marca biły dzwony...

Pielęgniarka z Małopolski: jest coś, czego boję się...

Niedziela Małopolska

Pielęgniarka z Małopolski: jest coś, czego boję się...

Nie żyje ks. Piotr Pawlukiewicz

Niedziela w Warszawie

Nie żyje ks. Piotr Pawlukiewicz