Reklama

Watykan

Kard. Nycz po obradach Kongregacji ds. Duchowieństwa

Stelmasiak Artur

Kard. Kazimierz Nycz w dniach 30 maja – 1 czerwca uczestniczył w zebraniu plenarnym watykańskiej Kongregacji ds. Duchowieństwa, której jest członkiem od 2010 roku. Wśród dyskutowanych tematów znalazły się m.in. recepcja wydanego w grudniu 2016 r. dokumentu o formacji księży oraz przygotowanie instrukcji nt. tworzenia regionów pastoralnych, czyli łączenia parafii z powodu braku księży.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kardynałowie podzielili się swoimi doświadczeniami nt. formacji do kapłaństwa i tzw. formacji permanentnej księży w związku z wydanym 8 grudnia 2016 r. przez Kongregację ds. Duchowieństwa dokumentem pt. „Dar powołania do kapłaństwa. Ratio fundamentalis institutionis sacerdotalis”. Poprzednie wskazania nt. kształcenia i formacji księży wydano bowiem w 1970 r., z poprawkami naniesionymi w 1985 r.

– Niektórzy są zdania, że potrzebne są jeszcze analogiczne instrukcje na poziomie krajowym, gdyż tak różna jest sytuacja w różnych regionach świata, zwłaszcza jeśli chodzi o formację intelektualną przyszłych księży: od studium domesticum po studia formalne na wydziałach teologicznych i uniwersytetach – mówił kard. Nycz po powrocie z Rzymu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W Kongregacji ds. Duchowieństwa przygotowywana jest także instrukcja dla całego Kościoła na temat sposobu tworzenia tzw. regionów pastoralnych czyli łączenia parafii z powodu braku księży. Rozważane są różne modele tego łączenia np. pozostawienia dotychczasowych parafii – przy czym jeden proboszcz obsługiwałby kilka parafii, lub połączenia kilku parafii w jedną i mianowania proboszcza, lub też mianowania dla kilku-kilkunastu parafii osobnego proboszcza ds. katechetycznych, innego ds. posługi charytatywnej itp.

Zdaniem kard. Nycza problem ten może również w przyszłości dotyczyć Polski, gdyż w latach 70., 80. i 90. gdy było święconych bardzo wielu księży, gdzieniegdzie zwyciężyła tendencja do tworzenia małych parafii, liczących poniżej 1000 osób.

Podczas posiedzenia kardynałowie dyskutowali również nad poszerzeniem możliwości inkardynowania księży. Obecnie każdy kapłan musi przynależeć albo do diecezji, instytutu życia konsekrowanego lub prałatury personalnej. Kwestia nowych możliwości jest – jak powiedział metropolita warszawski – w bardzo wstępnej fazie.

Na zebraniach plenarnych watykańskiej kongregacji powraca też temat dzielenia się powołaniami kapłańskimi, ale – jak podkreślił kard. Nycz – trzeba pamiętać, że niesie on ze sobą również problemy pastoralne. Inny jest bowiem styl duszpasterstwa w parafiach niemieckich czy francuskich, a inny przyjeżdżających tam z posługą księży z Indii, Filipin czy Wietnamu. – To nie zmienia faktu, że trzeba się umieć dzielić, tylko trzeba to robić roztropnie – zaznaczył metropolita warszawski.

Reklama

Posiedzenia członków Kongregacji ds. Duchowieństwa odbywają się co dwa lata. Kard. Nycz jest jej członkiem od 2010 roku.

Obecnie na czele kongregacji stoi prefekt: kard. Beniamino Stella.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2017-06-02 16:59

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jesienna Ogólnopolska Kongregacja Duszpasterstwa Powołań

Bożena Sztajner/Niedziela

Przygotowania przed Synodem o Młodzieży oraz nowe „Ratio Fundamentalis” – to główne tematy rozpoczynającej się 20 października na Jasnej Górze Jesiennej Ogólnopolskiej Kongregacji Duszpasterstwa Powołań.

Więcej ...

Ojciec Pio tajemnice Męki Pańskiej nie tylko kontemplował, ale jej ślady nosił na ciele

2024-03-28 23:15
O. Pio

Wydawnictwo Serafin

O. Pio

Mistycy wynagrodzenia za grzechy są powołani do wzięcia w milczeniu grzechów i cierpienia świata na siebie, w zjednoczeniu z Jezusem z Getsemani. Rzeczywiście, Ojciec Pio tajemnice Męki Pańskiej nie tylko kontemplował i boleśnie przeżywał, ale jej ślady nosił na własnym ciele, aby w zjednoczeniu ze swoim Boskim Mistrzem współdziałać w wynagradzaniu za ludzkie grzechy. Jako czciciel Męki Pańskiej chciał, aby i inni korzystali z jego dobrodziejstwa.

Więcej ...

Za mały mój rozum na tę Tajemnicę, milknę, by kontemplować

2024-03-29 06:20

Adobe. Stock

W czasie Wielkiego Postu warto zatroszczyć się o szczególny czas z Panem Bogiem. Rozważania, które proponujemy na ten okres pomogą Ci znaleźć chwilę na refleksję w codziennym zabieganiu. To doskonała inspiracja i pomoc w przeżywaniu szczególnego czasu przechodzenia razem z Chrystusem ze śmierci do życia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Dziś Wielki Piątek - patrzymy na krzyż

Kościół

Dziś Wielki Piątek - patrzymy na krzyż

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...