Reklama

Wspólnota LEDNICA 2000/www.flickr.com/photos/episkopatnews

Lednica z elementami jubileuszu 300-lecia koronacji jasnogórskiego Obrazu

2017-06-03 11:29

it / Częstochowa / KAI

Jubileusz 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej świętowany będzie także podczas tegorocznego spotkania lednickiego. Na Lednicę udali się paulini z Jasnej Góry i Wągrowca, którzy mówić będą o roli Maryi w życiu każdego człowieka i w historii polskiego narodu. Symbolicznie wniesione zostaną puste ramy częstochowskiej ikony. To nawiązanie do peregrynacji kopii Obrazu Matki Bożej i czasów, gdy komuniści „aresztowali” wizerunek, a polskie parafie nawiedzały właśnie puste ramy.

Jan Paweł II nazwał Jasną Górę miejscem, w którym zawsze czuliśmy się wolni - przypomniał o. Wojciech Prus, dominikanin, duszpasterz wspólnoty Lednica 2000. Tę wolność zawdzięczamy Królowej Maryi, która w swoje królowanie zechciała nas włączyć. To właśnie chcemy podkreślić nawiązując do jubileuszu - powiedział zakonnik.

Spotkanie Młodych nad Lednicą było w wyjątkowy sposób „omadlane” także na Jasnej Górze. Przez ostanie pół roku raz w miesiącu do Częstochowy przybywali przedstawiciele organizatorów, by zawierzać Maryi to wielkie „wyznanie wiary” młodych. Podczas jednego z Apeli Jasnogórskich o. Wojciech Prus, duszpasterz Wspólnoty LEDNICA 2000 mówił: „wierzymy, że 3 czerwca w Duchu Świętym to Ty, Maryjo, poprowadzisz naszą modlitwę, od zawsze jesteś przecież z Kościołem. Wierzymy, że nawiedzisz Maryjo, Lednickie Pola, i jak Elżbietę wyprowadzisz z ukrycia każdego młodego człowieka, żeby pomóc mu rozumieć i układać tajemnice swojego życia, powtórzysz za papieżem Franciszkiem słowa z Mszy posłania Światowych Dni Młodzieży: Jest w tobie ogromna tęsknota za miłością. Wyruszyłeś w drogę, bo wewnętrzny głos twojego serca podpowiada, że prawdziwą miłość można odkryć jedynie w spotkaniu z Jezusem”.

Jednym ze szczególnych znaków tegorocznego spotkania będzie różaniec, który młodzi otrzymają „jako towarzysza ich drogi”. - Pragniemy, żeby młodzi ludzie, dzięki spotkaniu na Lednicy, dzięki spotkaniu z Chrystusem i wybraniu Go na swojego Pana, wyruszyli w drogę i cali byli: ‘Idź i kochaj’. Wiemy jednak, że droga do innych nie jest łatwa, tak często spada na nas pokusa zniechęcenia, dlatego każdemu z uczestników lednickiego spotkania wręczymy najlepszego towarzysza drogi: różaniec - mówił o. Prus. Podkreślał, że „jest to różaniec od Mamy, podarunek Maryi”.

Reklama

Dominikanin przypomina, że przygotowując tegoroczne spotkanie odnaleziony został list o. Jana Góry, inicjatora Lednicy, do generała Zakonu Paulinów. - Jest to podziękowanie za dar od wspólnoty jasnogórskiej, kopii Cudownego Wizerunku, która jest z nami na Lednicy - powiedział o. Prus. Podkreślił, że list ten pokazuje, iż u początków Lednicy była Maryja Jasnogórska.

Co roku kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej jest uroczyście wnoszona przez paulinów na Pola Lednickie. - W roku maryjnym, roku 300-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej pragniemy przypomnieć, jaką rolę odgrywa Maryja w życiu każdego z nas i w historii naszego narodu. Znakiem obecności Maryi na Polach Lednickich będzie tym razem pusta rama - nawiązująca do peregrynacji ramy obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, po tym, jak władze komunistyczne aresztowały obraz nawiedzenia - powiedział o. Michał Legan, paulin z Jasnej Góry.

Oficjalnie spotkanie rozpocznie się o godz. 17.00. Pierwsza część programu będzie poświęcona właśnie roli Maryi w życiu człowieka i narodu.

Tagi:
Lednica

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Ceremoniarze ze specjalnym poruczeniem

Ceremoniarze ze specjalnym poruczeniem

II Święto Muzyki im. Krzysztofa Pośpiecha

II Święto Muzyki im. Krzysztofa Pośpiecha

Plany wobec Częstochowy

Plany wobec Częstochowy

"Rodzina sanktuarium życia"

Karta Praw Rodziny

Karta Praw Rodziny

Niedziela nr 38/ 2019

Niedziela nr 38/ 2019

Procesja z relikwiami św. Doroty i św. Stanisława

Procesja z relikwiami św. Doroty i św. Stanisława

100-lecie parafii w Pankach

100-lecie parafii w Pankach

Jubileuszowe dziękczynienie

Jubileuszowe dziękczynienie

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem