Reklama

Watykan

Watykan: anglikanie zadowoleni z ekumenicznego przyspieszenia Franciszka

Paweł Kula

Papież przyjął dziś na audiencji przedstawiciela Wspólnoty Anglikańskiej przy Stolicy Apostolskiej abp. Davida Moxona, który kończy swoją misję w Watykanie i powraca do rodzimej diecezji w Nowej Zelandii. Uważa on, że minione cztery lata były czasem ogromnego przyspieszenia w stosunkach ekumenicznych między dwiema wspólnotami a ekumeniczny bilans obecnego pontyfikatu jest bardzo pozytywny.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zdaniem abp. Moxona dotyczy to przede wszystkim praktycznej współpracy na polu ewangelizacji i działalności charytatywnej. Ale papież Franciszek wysyła też pozytywne sygnały w sprawach doktrynalnych. Przykładem tego ma być powołanie komisji badającej charakter posługi tzw. diakonis w Kościele pierwotnym. Wbrew jednoznacznym deklaracjom Ojca Świętego przedstawiciel anglikanów w Watykanie uważa ten gest za otwarcie na kapłaństwo kobiet.

„Osobowość papieża, jego teologia, eklezjologia i misjologia mają ogromne znaczenie i przejawiają się w jego otwarciu, gościnności i poszukiwaniu jak najszerszego wspólnego mianownika dla wszystkich chrześcijan" - oświadczył abp Moxon. Jednocześnie zaznaczył, że postęp we wzajemnych kontaktach jest też zasługą prymasa Kościoła anglikańskiego, abp. Justina Welby’ego, jego osobowości i misji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"Obaj są świadomi, że posiadamy ogromy skarb, który jest jednak przechowywany w kruchych naczyniach. I choć czasami miewamy ze sobą ogromne trudności, to jednak Duch Boży daje nam, mimo wszystko, łaskę współpracy, aby je stopniowo przezwyciężać” – powiedział Radiu Watykańskiemu dotychczasowy stały przedstawiciel Wspólnoty Anglikańskiej przy Stolicy Apostolskiej.

Reklama

Abp David Noxon jest jedną z najwybitniejszych postaci anglikanizmu w Nowej Zelandii. Urodził się 6 września 1951 w Palmerston North na południu Wyspy Północnej. W 1979 został ordynowany na pastora anglikańskiego dla diecezji Waiapua a 13 sierpnia 1993 wyświęcono go na biskupa diecezji Hamilton. W 2006 został arcybiskupem diecezji nowozelandzkich, czyli głową Kościoła anglikańskiego w tym kraju, a w 2 lata później - prymasem tamtejszego Kościoła.

4 grudnia 2012 został mianowany stałym przedstawicielem arcybiskupa Canterbury przy Stolicy Apostolskiej i dyrektorem Ośrodka Anglikańskiego w Rzymie, w związku z czym ustąpił z urzędu prymasa Nowej Zelandii. Obecnie, po zakończeniu kadencji, wróci do swego kraju, a jego następca będzie anglikański prymas Burundi abp Bernard Ntahoturi, który swój urząd obejmie w październiku br.

Abp Moxon jest żonaty z Tureiti - kobietą pochodzenia maoryskiego; oboje mają czworo dorosłych już dzieci, z których wszystkie noszą imiona maoryskie.

Podziel się:

Oceń:

2017-06-16 19:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Katolicki biskup z Anglii o dopuszczaniu anglikanów do Komunii

pl.wikipedia.org

Pomimo trudności, dialog katolicko-anglikański trwa nadal, a nawet się pogłębia - uważa metropolita Birmingham Bernard Longley, katolicki współprzewodniczący Międzynarodowej Komisji Anglikańsko-Rzymskokatolickiej (ARCIC). Arcybiskup przewiduje rozszerzenie możliwości przystępowania anglikanów do Komunii w Kościele katolickim.

Więcej ...

Ks. Halík na zgromadzeniu COMECE: Putin realizuje strategię Hitlera

2024-04-19 17:11
Ks. Tomas Halík

wikipedia/autor nieznany na licencji Creative Commons

Ks. Tomas Halík

Prezydent Rosji Władimir Putin realizuje strategię Hitlera, a zachodnie iluzje, że dotrzyma umów, pójdzie na kompromisy i może być uważany za partnera w negocjacjach dyplomatycznych, są równie niebezpieczne jak naiwność Zachodu u progu II wojny światowej - powiedział na kończącym się dziś w Łomży wiosennym zgromadzeniu plenarnym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) ks. prof. Tomáš Halík. Wskazał, że „miłość nieprzyjaciół w przypadku agresora - jak czytamy w encyklice «Fratelli tutti» - oznacza uniemożliwienie mu czynienia zła, czyli wytrącenie mu broni z ręki, powstrzymanie go. Obawiam się, że jest to jedyna realistyczna droga do pokoju na Ukrainie”, stwierdził przewodniczący Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej.

Więcej ...

Konkurs biblijny dla szkół podstawowych [Zaproszenie]

2024-04-19 17:46

Karol Porwich/Niedziela

Szkoła Podstawowa nr 158 im Jana Kilińskiego w Warszawie zaprasza do udziału w VII Międzyszkolnym Konkursie Biblijnym pod tytułem „Z Biblią na co dzień”. Konkurs ma zasięg ogólnopolski i dotyczy treści związanych z czterema Ewangeliami. W ubiegłym roku wzięło w nim udział ok 150 uczestników z 27 szkół.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous