Reklama

Polska

Abp Gądecki do patriarchy Józefa: ufam, że wysiłek wspólnoty międzynarodowej doprowadzi do zakończenia konfliktu w Syrii

Episkopat.pl

Ufam, że wysiłek wspólnoty międzynarodowej doprowadzi wkrótce do zakończenia konfliktu w Syrii, do odbudowy zniszczonego kraju i powrotu uchodźców do domu, którym – jako Kościół katolicki w Polsce będziemy nadal pomagać – napisał metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w liście do abp. Josepha Absiego, nowo wybranego antiocheńskiego patriarchy Kościoła melchickiego.

Abp Gądecki zapewnia patriarchę o duchowym i materialnym wsparciu żyjących na terenach objętych wojną. „Już kilkakrotnie organizowaliśmy we wszystkich parafiach i domach zakonnych w Polsce dni modlitwy i pomocy dla Syrii, w czasie których Polacy okazywali swoje wielkie serce i hojność, odpowiadając wielkodusznie na nasz apel. W trudnych doświadczeniach bólu i śmierci, rozpadu rodzin i więzów społecznych, niepowetowanych strat materialnych spowodowanych przez wojnę, chcemy zapewnić jeszcze raz, że nie jesteście sami” – napisał przewodniczący KEP.

Metropolita poznański podkreśla, że z radością przyjął informację o wyborze patriarchy Józefa, który potwierdził papież Franciszek. „W imieniu wiernych i pasterzy Kościoła katolickiego w Polsce składam Waszej Błogosławioności serdeczne życzenia, prosząc Boga, aby błogosławił i umocnił Wasze patriarsze posługiwanie, zwłaszcza wśród umęczonych wojną i niepokojem wiernych w Syrii i Libanie” – wskazał abp Gądecki.

Reklama

„Jako wikariusz patriarchalny archidiecezji damasceńskiej zdobył Wasza Błogosławioność bogate doświadczenie u boku swego wielkiego poprzednika Grzegorza III Lahama, na którego zaproszenie mogłem gościć w Damaszku w zeszłym roku, łącząc się w modlitwie i przekazując wsparcie Kościoła katolickiego w Polsce ofiarom wojny w Syrii” – dodał.

Abp Gądecki wyraził także podziękowanie Grzegorzowi III Lahamowi, „niezłomnemu orędownikowi pokoju i pojednania”. „Ufam, że nadchodzący czas stworzy dla niego wiele okazji, aby przez modlitwę i ofiarę służyć Chrystusowi w umiłowanym Kościele melchickim” – podkreślił przewodniczący KEP.

Patriarcha Youssef urodził się 20 czerwca 1946 w Damaszku. Święcenia kapłańskie przyjął 6 maja 1973 jako członek Towarzystwa Misyjnego św. Pawła (SMSP). Ma za sobą studia z zakresu filozofii i teologii w wyższym seminarium duchownym św. Pawła w Harissie (Liban), na Uniwersytecie Libańskim, w Instytucie św. Pawła w Harissie i na Uniwersytecie Ducha Świętego w mieście Kaslik (Liban). Później na niektórych z tych uczelni wykładał filozofię, język grecki i muzykologię.

Reklama

W latach 1999-2001 był przełożonym generalnym swego zgromadzenia, do czasu, gdy Synod Biskupów jego Kościoła mianował go 22 czerwca 2001 arcybiskupem tytularnym Tarsu melchitów i biskupem pomocniczym patriarchatu (sakry udzielił mu 2 września tegoż roku patriarcha Grzegorz III Laham, którego obecnie zastąpił na tym stanowisku).

W 2007 abp Absi został wikariuszem patriarszym archidiecezji melchickiej Damaszku. Od 2001 stoi na czele Caritas Syrii i w tym charakterze – wraz ze swymi współpracownikami – zrealizował ponad 40 różnych programów w Damaszku, Aleppo i Hasake. Mając wykształcenie muzyczne ułożył wiele nowych pieśni religijnych dla czołowych piosenkarzy i zespołów muzycznych w swoim kraju.

Synod Biskupów melchickich, zwołany w celu wybrania nowego patriarchy, zebrał się 19 czerwca w mieście Ain Traz koło Bejrutu z udziałem 29 z 33 biskupów mających prawa wyborcze. Właściwe obrady poprzedził dzień skupienia z naukami, głoszonymi przez emerytowanego arcybiskupa Bejrutu i Dżbeil – Josepha Kallasa.

Kościół greckomelchicki lub po prostu melchicki jest arabskojęzycznym wschodnim Kościołem katolickim. Powstał on na początku XVIII wieku, gdy część prawosławnych z patriarchatów Antiochii, Aleksandrii i Jerozolimy uznała władzę papieża, zachowując jednocześnie swą liturgię i całą tradycję. Rangę patriarchatu ma od 1724. Obecnie liczbę jego członków ocenia się na nieco ponad milion, głównie w krajach bliskowschodnich: Syrii (w Damaszku jest siedziba patriarchy), Libanie, Ziemi Świętej, Egipcie i Iraku, a także na emigracji, spowodowanej głównie prześladowaniami w krajach ojczystych: w Ameryce Południowej i Północnej.

2017-06-23 16:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Broglio: syryjscy uchodźcy potrzebują naszej pomocy

Bp Broglio

Vatican News

Bp Broglio

„Wzywam wszystkich uczestników konfliktu do dialogu w sprawie pokoju. Bez szczerej debaty działania wojskowe spowodują zaostrzenie przemocy, niestabilności i głodu w tym regionie” – powiedział amerykański biskup polowy.

Więcej ...

5 lat temu papież Franciszek przyleciał do Polski

episkopat.pl

Samolot włoskich linii lotniczych „Alitalia” A321 z papieżem Franciszkiem na pokładzie wylądował o godz. 15.50 na Międzynarodowym Lotnisku im. św. Jana Pawła II w Krakowie-Balicach. Na Ojca Świętego czekali już m.in. prezydent RP z małżonką, kard. Stanisław Dziwisz oraz liczni wierni.

Więcej ...

Nawałnice nad Polską. IMGW wydaje pomarańczowe alerty

2021-07-28 16:22

Adobe.Stock

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Cud krwi św. Pantaleona w Madrycie

Kościół

Cud krwi św. Pantaleona w Madrycie

Św. Szarbel – przybytek, w którym Bóg objawia się...

Wiara

Św. Szarbel – przybytek, w którym Bóg objawia się...

Wiadomości

"Rzeczpospolita": Paszport dla wybranych

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Polska

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

Kościół

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Święci i błogosławieni

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania