Reklama

Magdalena Pijewska

Jasna Góra: pierwsza po święceniach biskupich Msza św. bp. Andrzeja Przybylskiego

2017-06-25 15:17

mir, Radio Jasna Góra / Częstochowa

Swoją służbę Kościołowi zawierzył Bogu przez Maryję Jasnogórską bp Andrzej Przybylski. Nowy biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej sprawował dziś na Jasnej Górze pierwszą po święceniach biskupich Mszę świętą.

Witając bp. Przybylskiego, przeor o. Marian Waligóra wyraził radość i podziękowanie za skierowanie pierwszych kroków nowo wyświęconego biskupa właśnie na Jasną Górę, by „pod spojrzeniem Najświętszej Dziewicy Maryi Królowej Polski” rozpoczął swoją ważną posługę dla Kościoła.

W homilii bp Przybylski przekonywał, ze odwaga to nie jest całkowity brak lęku, ale poprzez wiarę jest napełnianiem się mocą Chrystusa. – Wiara nie jest dla tchórzy, ale odwaga to nie jest całkowity brak lęku. Odwaga to jest takie coś, że czasem się boję, czasem mi się wydaje, ze coś mnie przekracza, ze jest ponad moje zdolności i siły, ale jeśli to jest wola Boża, to Bóg we mnie i przeze mnie da radę, bo On jest tą mocą”.

Nowo wyświęcony biskup podkreślił, że Jasna Góra jest dla niego wyjątkowym miejscem, gdzie zrodziło się nie tylko jego powołanie, ale i nawrócenie. – Maryja nie tylko pozwoliła mi, tu w Częstochowie, odkrywać powołanie do kapłaństwa, ale tu Maryja pozwoliła mi odkryć najpierw Pana Boga, taką żywą wiarę. I tym chcę się przede wszystkim podzielić, że to jest najpewniejsza i najbezpieczniejsza droga do Jezusa – przez Maryję – podkreślił bp Przybylski.

Reklama

Na zakończenie modlitwy generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski wręczył bp. Przybylskiemu kopię obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.

Bp Andrzej Przybylski jest dziewiątym biskupem pomocniczym w dziejach Kościoła częstochowskiego, dewizą jego posługi są słowa: „In Christo” (W Chrystusie), pochodzące z listów św. Pawła apostoła. W jego herbie na niebieskim tle widnieje serce - symbol Najświętszego Serca Jezusowego, w które wpisane są symbole maryjne: litera M oraz dwa promienie nawiązujące do ran na twarzy Matki Bożej z Jasnogórskiego Obrazu.

Nowy biskup ma 52 lata. Pełnił m.in. funkcję diecezjalnego duszpasterza młodzieży i asystenta diecezjalnego KSM, następnie diecezjalnego duszpasterza akademickiego. Stworzył Personalną Parafię Akademicką pw. św. Ireneusza, której był pierwszym proboszczem. Pracował w Instytucie Pedagogiki Akademii Jana Długosza w Częstochowie oraz jako wykładowca w Seminarium Częstochowskim i Instytucie Teologicznym. W 2008r. ks. Przybylski został mianowany rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej. W 2015 r. został proboszczem parafii św. apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu.

Jako jeden z pierwszych kapłanów w Polsce prowadził swój kapłański blog. Biskup Andrzej Przybylski przez wiele lat współpracował także z rozgłośnią Radia Jasna Góra.

Tagi:
Jasna Góra bp Andrzej Przybylski

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

37. Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy

37. Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy

Homilia abp Adama Szala do Ludzi Pracy

Homilia abp Adama Szala do Ludzi Pracy

Kazanie abp Depo podczas Pielgrzymki Tygodnika

Kazanie abp Depo podczas Pielgrzymki Tygodnika "Niedziela" na Jasną Górę

Święty Krzyż

Święty Krzyż

Zawód z misją

Zawód z misją

Niedziela nr 37/ 2019

Niedziela nr 37/ 2019

Uroczyste przekazanie i poświęcenie dzwonu „Pamięć i Przestroga” w Wieluniu

Uroczyste przekazanie i poświęcenie dzwonu „Pamięć i Przestroga” w...

Misjonarz Afryki

Misjonarz Afryki

135 lat łódzkiej parafii prawosławnej

135 lat łódzkiej parafii prawosławnej

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem