Reklama

Świat

Japonia: jedyna córka cesarza Akihito została najwyższą kapłanką w sanktuarium sintoistycznym

Kioto, dawna stolica Japonii. Jedna z buddyjskich świątyń
w kompleksie Kiyomizu-dera

Ks. Ryszard Koper

Kioto, dawna stolica Japonii. Jedna z buddyjskich świątyń w kompleksie Kiyomizu-dera

Sayako Kuroda – jedyna córka cesarza Japonii Akihito – została najwyższą kapłanką w sanktuarium sintoistycznym Ise. Jest to najważniejsza świątynia narodowej religii Japończyków. 48-letnia kobieta zastąpiła na tym stanowisku inną członkinię rodziny cesarskiej, 86-letnią Atsuko Ikedę, najstarszą siostrę władcy, która pełniła swój urząd 29 lat, do chwili, gdy rodzina poprosiła ją o ustąpienie.

Do zadań nowej arcykapłanki należeć będzie przede wszystkim odwiedzanie sanktuarium w roli przedstawicielki monarchy przy okazji świąt, z których najważniejsze jest Kanname-sai, obchodzone co roku w październiku. Przez cały ten miesiąc w świątyni zbiera się ofiary dla bogini słońca – Amaterasu Omikami, od której ma się wywodzić rodzina cesarska.

Kuroda pełniła już rolę specjalnej kapłanki w latach 2012-13, gdy pomagała sędziwej Ikedzie w czasie obrzędu Shikinen Sengu. Jest to odbywająca się co 20 lat uroczystość przeniesienia wizerunku bogini w nowe miejsce. W tym celu rozbiera się stare budynki świątynne i na ich miejsce są wznoszone nowe. Arcykapłanka prowadzi wówczas kapłanów do najświętszego miejsca sintoizmu. Od zakończenia II wojny światowej te najwyższe stanowiska w hierarchii sanktuarium pełnią członkowie rodziny cesarskiej.

Reklama

Sayako Kuroda urodziła się 18 kwietnia 1969 jako ostatnie z trojga dzieci cesarza Akihito i cesarzowej Michiko i jedyna córka. W 1973 rozpoczęła naukę w szkołach Gakushūin, obejmujących przedszkole, szkoły podstawowe i średnie oraz Uniwersytet, który ukończyła w 1992 (Wydział Języka i Literatury Japońskiej). W tym samym roku rozpoczęła badania ornitologiczne w Instytucie Yamashina w Abiko w prefekturze Chiba, gdzie pracuje dotychczas. W latach 1998-2005 badała ptaki żyjące w ogrodach Pałacu Cesarskiego w Tokio i pałacu Akasaka. Sayako została pierwszą księżniczką japońską, która otrzymała wynagrodzenie za wykonaną pracę. 15 listopada 2005 poślubiła projektanta wnętrz Yoshikiego Kurodę, który nie miał żadnych związków z rodziną cesarką, przez co straciła zarówno tytuł, jak i przynależność do rodziny cesarskiej. Od tamtego czasu raz tylko – w kwietniu 2008 cesarz odwiedził rodzinę Kurodów w ich posiadłości.

Sanktuarium Ise znajduje się w prefekturze Mie na wyspie Honsiu. Jest uważane na najświętsze miejsce sintoizmu i składają się na nie 123 mniejsze sanktuaria. Obecne budynki, postawione w 2013, są 62. konstrukcją, następne zostaną zbudowane w 2033. Dostępu do całego tego obszaru strzeże najwyższa kapłanka. Do miejsca, w którym przechowywane jest Święte Zwierciadło, przedstawiające Amaterasu, nie wolno wchodzić osobom świeckim ani turystom, którzy mogą oglądać jedynie dachy budynków centralnych, ukrytych za trzema wysokimi ogrodzeniami z drewna.

Sintoizm (lub szintoizm), czyli „droga bogów [lub bóstw]", jest tradycyjną religią Japończyków, opartą na tamtejszej mitologii i odznaczającą się wielobóstwem (politeizmem) oraz wielką różnorodnością przejawów i kultów. Religia ta nie ma wspólnego kanonu, jednej organizacji ani świętych ksiąg. Do zakończenia II wojny światowej była ona podstawą agresywnej i szowinistycznej postawy władz japońskich a obok dominacji armii w życiu politycznym i panowania potężnych koncernów w gospodarce, sintoizm był jednym z filarów japońskiego militaryzmu aż do klęski Japonii w II wojnie światowej. Swoją funkcję utracił po wojnie, gdy cesarz oficjalnie uznał, że nie pochodzi od bóstw sintoistycznych.

2017-07-09 19:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Japonia: przewodniczący episkopatu dziękuje papieżowi za gotowość przyjazdu

cegoh/pixabay.com

Jestem wdzięczny papieżowi za to, że przyjedzie do Japonii, w której jest niewielu chrześcijan w porównaniu z innymi krajami - oświadczył przewodniczący Konferencji Katolickich Biskupów Japonii (CBCJ) abp Mistuaki Takami. Zapewnił, że cały tamtejszy Kościół będzie ciężko pracował, aby papieska wizyta „była znacząca”.

Więcej ...

Benedykt XVI stanowczo potępia ideę „małżeństwa homoseksualnego”

2021-09-15 10:51

Grzegorz Gałązka

„Koncepcja «małżeństwa homoseksualnego» stoi w sprzeczności ze wszystkimi następującymi po sobie kulturami ludzkości, a zatem oznacza rewolucję kulturową, która przeciwstawia się całej tradycji ludzkości, aż po dzień dzisiejszy” – stwierdza papież-senior we wcześniej nie publikowanym artykule, zawarty w tomie „La Vera Europa Identità e Missione (Prawdziwa Europa, tożsamość i misja), który ukaże się jutro we włoskich księgarniach.

Więcej ...

Bilans podróży do Budapesztu: znak nadziei i odrodzenia po pandemii

2021-09-16 19:55

Vatican News

Papieska podróż, a w szczególności wspólna modlitwa na zakończenie Kongresu Eucharystycznego, była dla nas Węgrów znakiem nadziei i odrodzenia. Tak zakończoną wczoraj podróż apostolską na Węgry i Słowację komentuje sekretarz generalny węgierskiego episkopatu. Podkreśla on, że cytując po węgiersku pierwsze słowa hymnu narodowego, Ojciec Święty przywołał tysiącletnie chrześcijańskie korzenie tego kraju i zachęcił do rozwoju tego dziedzictwa jako daru braterstwa dla świata.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę

Franciszek do dziennikarzy o aborcji jako morderstwie,...

Franciszek

Franciszek do dziennikarzy o aborcji jako morderstwie,...

Benedykt XVI stanowczo potępia ideę „małżeństwa...

Kościół

Benedykt XVI stanowczo potępia ideę „małżeństwa...

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Wiara

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Jak uciekałam z World Trade Center

Wiadomości

Jak uciekałam z World Trade Center

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Wiara

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Wiadomości

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Tutaj Matka Boża mówiła po polsku

Sanktuaria

Tutaj Matka Boża mówiła po polsku