Reklama

Episkopat.pl

Włochy: kard. Menichelli przeszedł na emeryturę

2017-07-14 12:44

st (KAI) / Watykan / KAI

Ojciec Święty przyjął rezygnację z kierowania włoską archidiecezją Ancona-Osimo złożoną przez 76-letniego kard. Edoardo Menichellego i mianował jego następcą 62-letniego bpa Angelo Spinę, dotychczasowego ordynariusza diecezji Sulmona-Valva w Abruzji.

Kard. Edoardo Menichelli po święceniach przyjętych w 1965 roku pracował w duszpasterstwie, a następnie od 1968 do 1991 roku w Najwyższym Trybunale Sygnatury Apostolskiej w Rzymie, a w latach 1992-94 w Kongregacji dla Kościołów Wschodnich, będąc sekretarzem jej ówczesnego prefekta, kard. Achille Silvestriniego. 10 czerwca 1994 papież Jan Paweł II mianował go ordynariuszem archidiecezji Chieti-Vasto. Sakry biskupiej udzielił mu 9 lipca 1994 właśnie kardynał Achille Silvestrini.

8 stycznia 2004 został arcybiskupem Ancona-Osimo. 14 lutego 2015 r. został przez papieża Franciszka włączony do Kolegium Kardynalskiego.

Reklama

W październiku 2015 z bezpośredniej nominacji uczestniczył w XIV Sesji Zwyczajnej Synodu Biskupów o rodzinie, gdzie przewodniczył jednemu z kręgów języka włoskiego. Jest m.in. członkiem Kongregacji dla Kościołów Wschodnich.

Jego następca abp Angelo Spina urodził się 13 listopada 1954 roku w regionie Abruzja-Molise. Święcenia kapłańskie dla archidiecezji Campobasso-Boiano przyjął 5 stycznia 1980 roku. Większość swej posługi poświęcił duszpasterstwu, a zwłaszcza duszpasterstwu rodzin. 3 kwietnia 2007 Benedykt XVI mianował go biskupem diecezji Sulmona-Valva, zaś sakrę przyjął 9 czerwca tego samego roku.

Tagi:
emerytura

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Temat numeru 43/2019

w perspektywie nieba • koniec czy nowy początek?

Jan Paweł II zawsze był z nami

Jan Paweł II zawsze był z nami

Misja specjalna Kościoła

Misja specjalna Kościoła

„Nadzieja. Zwycięstwo”

„Nadzieja. Zwycięstwo”

Z innej perspektywy

Z innej perspektywy

Wzajemne wsparcie

Wzajemne wsparcie

Noc czuwania

Noc czuwania

Dziekan Roty Rzymskiej w Częstochowie

Dziekan Roty Rzymskiej w Częstochowie

Prelekcja nt. Cudu Eucharystycznego w Legnicy.

Prelekcja nt. Cudu Eucharystycznego w Legnicy.

Rekolekcje z o. Jamesem Manjackalem w Krośnie Odrzańskim.

Rekolekcje z o. Jamesem Manjackalem w Krośnie Odrzańskim.

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem