Reklama

Episkopat.pl

Włochy: kard. Menichelli przeszedł na emeryturę

2017-07-14 12:44

st (KAI) / Watykan / KAI

Ojciec Święty przyjął rezygnację z kierowania włoską archidiecezją Ancona-Osimo złożoną przez 76-letniego kard. Edoardo Menichellego i mianował jego następcą 62-letniego bpa Angelo Spinę, dotychczasowego ordynariusza diecezji Sulmona-Valva w Abruzji.

Kard. Edoardo Menichelli po święceniach przyjętych w 1965 roku pracował w duszpasterstwie, a następnie od 1968 do 1991 roku w Najwyższym Trybunale Sygnatury Apostolskiej w Rzymie, a w latach 1992-94 w Kongregacji dla Kościołów Wschodnich, będąc sekretarzem jej ówczesnego prefekta, kard. Achille Silvestriniego. 10 czerwca 1994 papież Jan Paweł II mianował go ordynariuszem archidiecezji Chieti-Vasto. Sakry biskupiej udzielił mu 9 lipca 1994 właśnie kardynał Achille Silvestrini.

8 stycznia 2004 został arcybiskupem Ancona-Osimo. 14 lutego 2015 r. został przez papieża Franciszka włączony do Kolegium Kardynalskiego.

Reklama

W październiku 2015 z bezpośredniej nominacji uczestniczył w XIV Sesji Zwyczajnej Synodu Biskupów o rodzinie, gdzie przewodniczył jednemu z kręgów języka włoskiego. Jest m.in. członkiem Kongregacji dla Kościołów Wschodnich.

Jego następca abp Angelo Spina urodził się 13 listopada 1954 roku w regionie Abruzja-Molise. Święcenia kapłańskie dla archidiecezji Campobasso-Boiano przyjął 5 stycznia 1980 roku. Większość swej posługi poświęcił duszpasterstwu, a zwłaszcza duszpasterstwu rodzin. 3 kwietnia 2007 Benedykt XVI mianował go biskupem diecezji Sulmona-Valva, zaś sakrę przyjął 9 czerwca tego samego roku.

Tagi:
emerytura

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Bezdomni pod opieką

Bezdomni pod opieką

Wieczernik Ducha

Wieczernik Ducha

Parkrun Częstochowa

Parkrun Częstochowa

Przegląd prasy 13 czerwca

Przegląd prasy 13 czerwca

Przegląd nr 24/2019

Przegląd nr 24/2019

Idziemy z Jezusem?

Idziemy z Jezusem?

Mali szachiści rywalizowali w auli „Niedzieli”

Mali szachiści rywalizowali w auli „Niedzieli”

Jurajska Padwa odnowiona

Jurajska Padwa odnowiona

VIII Pielgrzymka Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Częstochowskiej

VIII Pielgrzymka Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Częstochowskiej

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem