Reklama

Niedziela Częstochowska

Uroczystości pogrzebowe Stanisława Jerzego Krawczyka pierwszego prezesa Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej

2017-08-02 20:17

-

„Kościół potrzebuje gorliwych apostołów świeckich, takich jak zmarły Stanisław Jerzy Krawczyk” – mówił w homilii abp senior Stanisław Nowak, który 2 sierpnia w kościele pw. św. Jakuba apostoła w Częstochowie przewodniczył Mszy św. pogrzebowej, zmarłego 28 lipca, w wieku 88 lat Stanisława Jerzego Krawczyka, radnego miasta Częstochowy i pierwszego prezesa Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej.

Na Mszy św. zgromadzili się m. in. rodzina zmarłego, przedstawiciele Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej, Unii Laikatu Katolickiego, redakcji tygodnika katolickiego „Niedziela”.

W homilii abp Nowak podkreślił, że „śmierć jest smutna, a nawet bolesna. Jednak patrzymy na to wydarzenie w perspektywie wiary”.

„Śmierć jest jakimś zranieniem. Jest też jakimś rozerwaniem więzi rodzinnych, wspólnotowych, społecznych, także więzi parafialnych” – kontynuował abp Nowak i dodał: „Potrzebujemy obecności Jezusa, który towarzyszy nam w smutku tak jak uczniom idącym do Emaus. Jezus uczniom pogrążonym w smutku daje się rozpoznać przy łamaniu chleba i przywraca im radość wiary. Wracają do Jerozolimy i stają się świadkami i głosicielami zmartwychwstania Jezusa”.

Reklama

Arcybiskup senior przypomniał, że „jako ludzie wierzący na bolesne i raniące doświadczenie, którym jest śmierć nakładamy jedną najważniejszą Prawdę, którą jest Jezus ukrzyżowany i zwycięski, zmartwychwstały”.

„Jezus chociaż przeszedł przez straszliwą mękę i bolesną samotność, to jednak zwyciężył. Takie jest życie chrześcijańskie” – dodał arcybiskup.

Abp Nowak wskazał na zaangażowanie zmarłego w życiu Kościoła - Z wielkim zaangażowaniem poszerzał dobro w Kościele, był wiernym apostołem świeckim, pomocnikiem kapłanów. Wiedział jak ważna jest rodzina i świętość małżeństwa w dzisiejszych czasach – mówił abp Nowak.

Arcybiskup przypomniał, że „zmarły zaangażował się w tworzenie Akcji Katolickiej jako jej pierwszy prezes w naszej archidiecezji. Jako radca prawny i radny miasta Częstochowy pomagał ludziom, brał na serio ich problemy”.

Arcybiskup wskazał również jak ważne jest apostolstwo świeckich w dzisiejszych trudnych czasach, kiedy ideologia genderyzmu niszczy rodzinę i człowieka.

Swoje słowa do uczestników pogrzebu skierowali również: córka zmarłego, Artur Dąbrowski – prezes Akcji Katolickie Archidiecezji Częstochowskiej oraz Jerzy Guła z Unii Laikatu Katolickiego.

Po Mszy św. ciało zmarłego zostało złożone w grobie na cmentarzu św. Rocha w Częstochowie.

Stanisław Jerzy Krawczyk urodził się 15 listopada 1929 r. Był społecznikiem, zatroskanym o sprawy Ojczyzny i Kościoła. Był radcą prawnym, radnym miasta Częstochowy w latach 1994-2002. Aktywnie działał w Akcji Katolickiej od początku jej wznowienia. W 1993 r. Ojciec Święty Jan Paweł II wezwał biskupów polskich przebywających z wizytą "Ad limina Apostolorum" do reaktywowania Akcji Katolickiej w Polsce. Rozpoczęto prace nad reaktywacją która ostatecznie nastąpiła 3 maja 1995 r. na Jasnej Górze. Tego samego dnia abp Stanisław Nowak powołał Akcję Katolicką w archidiecezji częstochowskiej. Wówczas jej pierwszym asystentem kościelnym został mianowany ks. Ireneusz Skubiś - redaktor naczelny tygodnika katolickiego „Niedziela”, a pierwszym prezesem został wybrany w 1996 r. Jerzy Krawczyk. Funkcję tę pełnił do 1999 r. Kiedy ks. Skubiś zaproponował, aby w studiu radiowym „Niedzieli” odbywały się stałe audycje poświęcone działalności Akcji Katolickiej, Jerzy Krawczyk zaangażował się w współtworzenie. I tak, w każdy czwartek ze studia radiowego „Niedzieli”, na falach katolickiego Radia Fiat nadawana była audycja „Czyn Katolicki na falach eteru”. Warto podkreślił, że właśnie w czasie pierwszej kadencji Zarządu Diecezjalnego zostały zainicjowane różne formy działalności charytatywnej i kulturalno-oświatowej (m. in. biblioteki parafialne i świetlice). W ramach Studium Pastoralnego objęto formacją kilkudziesięciu liderów Akcji Katolickiej. W latach kiedy prezesem Akcji Katolickiej był Jerzy Krawczyk utworzonych zostało ponad 80 parafialnych oddziałów stowarzyszenia.

Zmarły działał również w Ruchu Światło-Życie, był jego animatorem. Jako bliski współpracownik ks. Jana Wilka zaangażował się Kręgu Rodzin Oazowych.

Był także Nadzwyczajnym Szafarzem Eucharystii przy parafii św. Jakuba Ap. w Częstochowie, blisko związany z zakonem ojców Paulinów i klasztorem na Jasnej Górze. Brał czynny udział w przygotowaniu Jasnogórskich Ślubów Narodu oraz obchodów Milenium Chrztu Polski. Kiedy w 1958 r. funkcjonariusze urzędu Bezpieczeństwa napadli na Instytut Prymasowski na Jasnej Górze, Jerzy Krawczyk zaangażował się w jego obronę. Współtworzył również Unię Laikatu katolickiego w Częstochowie.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Akcja i pasja

2020-01-23 11:05

Beata Pieczykura/Niedziela

„Akcja Katolicka jest tam, gdzie jest pasja! Projekt życia, jaki obieramy w AK, musi być konkretny, musi być przejrzysty".

Więcej ...

„Oto Baranek Boży, który gładzi grzech świata” (J 1, 29)

Niedziela sandomierska 14/2007

Więcej ...

Bp Greger: prawda o Auschwitz nie powinna nas dzielić

2020-01-26 20:27

Grzegorz Jakubowski/KPRP

„Prawda o tym, co się wydarzyło za drutami niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau nie powinna nas w żaden sposób dzielić” – podkreślił bp Piotr Greger, który 26 stycznia przewodniczył Mszy św. w intencji ofiar obozu Auschwitz i żyjących byłych więźniów obozu w oświęcimskim Centrum Dialogu i Modlitwy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nawracajcie się

Wiara

Nawracajcie się

„Oto Baranek Boży, który gładzi grzech świata” (J...

„Oto Baranek Boży, który gładzi grzech świata” (J...

Watykan: Nowy dziekan Kolegium Kardynalskiego

Watykan

Watykan: Nowy dziekan Kolegium Kardynalskiego

Trump na Marszu dla Życia: każde dziecko jest bezcennym i...

Rodzina

Trump na Marszu dla Życia: każde dziecko jest bezcennym i...

Komunikat gliwickiej Kurii nt. Marcina Zielińskiego

Polska

Komunikat gliwickiej Kurii nt. Marcina Zielińskiego

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Kościół

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

Kościół

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Kościół

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...