Reklama

Przemysław Groński

Goście ze Wschodu na odpuście w Krzeszówku

2017-08-08 21:13

Ks. Marian Kopko

W niedzielę 6 sierpnia, w Święto Przemienia Pańskiego, w Krzeszówku w kościele filialnym należącym do parafii Krzeszów odbyła się uroczystość odpustowa ku czci św. Wawrzyńca (10.08). Mszy św. odpustowej przewodniczył ks. dyrektor Robert Ryndak ze Zgromadzenia Księży Michalitów z Miejsca Piastowego w archidiecezji przemyskiej.

Przy ołtarzu stanęli kapłani również: ks. kanonik Czesław Barczewski, proboszcz z Leszczyńca, ks. kanonik Jerzy Jerka i ks. Andrzej Bakun – rezydenci z Krzeszowa oraz proboszcz parafii ks. Marian Kopko. W konfesjonale pomocą duszpasterską służył ks. Jarosław Górecki – wikariusz parafii.

Przemysław Groński

Na odpust w Krzeszówku przybyła 50-osobowa grupa dzieci i młodzieży z Białorusi, z Lidy i Grodna. Modliliśmy się wspólnie o pokój dla Ukrainy i pokój dla świata. Pomysłodawcą tej kolejnej wizyty naszych rodaków ze Wschodu był radny Sejmiku Dolnego Śląska Julian Golak, rodem z Nowej Rudy.

Tradycyjnie, na zakończenie odpustu ku czci św. Wawrzyńca państwo Zuzanna i Jan Bocheńscy wraz z synem Radosławem przygotowali dla wszystkich uczestników agapę w ich oberży „Wrzosowisko”. Nie zabrakło tam pysznego chleba ze smalcem i ogórkiem oraz wspaniałego bigosu, który tradycyjnie przyrządził pan Jan. Podczas tego spotkania pięknym śpiewem urzekła nas pani Danuta Gołdon-Legler, wokalistka z teatru w Wałbrzychu.

Reklama

Przemysław Groński

Pierwsza wzmianka o kościele p.w. Św. Wawrzyńca w Krzeszówku pochodzi z 1362 roku. Obecny kościół został wzniesiony po pożarze istniejącej świątyni w latach 1588 – 1595. Natomiast koło 1728 roku zostały z Krzeszowa przeniesione elementy cennego wyposażenia. To min. barokowy ołtarz główny, który wykonał w 1701 r. Georg Schrötter. W centrum umieszczona jest późnogotycka figura Madonny z Dzieciątkiem, a nad nią obraz „Męczeństwo św. Wawrzyńca”. Ołtarze boczne wykonano w warsztacie G. Schröttera w 1686 r. W świątyni możemy też podziwiać obraz Georga Wilhelma Neunhertza: „Matka Boska błogosławiąca cystersów”. Zaś w kaplicy nad zakrystią znajduje się malowidło ścienne „Pokłon Trzech Króli” z XVI w. Obok kościoła znajduje się barokowa plebania z 1733 r.

Foto Przemysław Groński

Tagi:
odpust

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Misja specjalna Kościoła

Misja specjalna Kościoła

„Nadzieja. Zwycięstwo”

„Nadzieja. Zwycięstwo”

Bracia 24h

Bracia 24h

Wzajemne wsparcie

Wzajemne wsparcie

Noc czuwania

Noc czuwania

Komentarz dnia

Komentarz dnia

Prelekcja nt. Cudu Eucharystycznego w Legnicy.

Prelekcja nt. Cudu Eucharystycznego w Legnicy.

Rekolekcje z o. Jamesem Manjackalem w Krośnie Odrzańskim.

Rekolekcje z o. Jamesem Manjackalem w Krośnie Odrzańskim.

X Międzynarodowy Festiwal Chóralnej Pieśni Maryjnej

X Międzynarodowy Festiwal Chóralnej Pieśni Maryjnej

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem