Reklama

www.catholic.by
kard. Pietro Parolin

Kard. Parolin: podróż do Moskwy była pożyteczna i konstruktywna

2017-08-25 14:13

sal (KAI Rzym) / Watykan / KAI

Pożyteczną, interesującą i konstruktywną nazwał swoją niedawną podróż do Moskwy watykański sekretarz stanu, kard. Pietro Parolin. W wywiadzie dla mediów podlegających Sekretariatowi ds. Komunikacji ujawnił on, że złożył już z niej sprawozdaniem papieżowi Franciszkowi.

„Papież wyraził zadowolenie z moich wrażeń i z pozytywnych rezultatów, o których mu mówiłem”, powiedział kard. Parolin. Dodał, że „papieżowi, jak podkreślił i przy tej sposobności, bardzo zależy na wszystkich możliwych okazjach do dialogu i bardzo zadowolony jest, gdy czyni się kroki naprzód w tym kierunku”.

Kardynał sekretarz stanu przekazał Franciszkowi pozdrowienia „od wszystkich stron, z jakimi się spotkał, od miłości i bliskości społeczności katolickiej, po pełne szacunku pozdrowienia od władz”. „Pamiętam, że prezydent Putin podkreślił żywe wspomnienie, jakie zachował ze swoich spotkań z papieżem Franciszkiem w 2013 i 2015 roku. Oraz braterskie pozdrowienie od patriarchy Cyryla”.

„Bilans tej podróży jest zasadniczo pozytywny”, stwierdził kard. Parolin, mówiąc, że zarówno spotkania z władzami cywilnymi – prezydentem Władimirem Putinem i ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem, jak następnie z kierownictwem Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, to jest z patriarchą Cyrylem i metropolitą Hilarionem „cechowała serdeczna atmosfera, klimat słuchania, klimat szacunku. Były to spotkania znaczące i konstruktywne”.

Reklama

Dodał, że podczas spotkań z władzami poruszono „temat zwrotu niektórych kościołów, skonfiskowanych w czasie reżimu komunistycznego i niezwróconych do tej pory mimo potrzeby wspólnoty katolickiej posiadania odpowiednich miejsc kultu”.

Kardynał sekretarz stanu odniósł w Moskwie wrażenie, że „ich strona, jak i naturalnie nasza nie chce wyczerpać potencjału tej nowej fazy, jaka się otworzyła, współpraca zaś może oczywiście obejmować rozmaite płaszczyzny: od współpracy kulturalnej i akademickiej po humanitarną”.

Co więcej, dodał kard. Parolin, „kładziono szczególny nacisk na ten punkt, że oba Kościoły w obliczu licznych sytuacji konfliktu, jakie występują na świeci mogłyby rzeczywiście prowadzić liczące się i skuteczne dzieło humanitarne”.

Mowa była również „z całą szczerością o tematach trudnych w relacjach obu Kościołów, starano się jednak nadać temu sens raczej pozytywny, to znaczy poszukiwania wspólnych dróg, by starać się znaleźć rozwiązanie dla tych problemów”.

Na zakończenie rozmowy z watykańskimi mediami kard. Parolin oświadczył, że ze względu na rolę, jaką odgrywa we wspólnocie międzynarodowej, „Rosja jest szczególnie odpowiedzialna za pokój”, a jej przywódcy muszą starać się „przedłożyć nadrzędny interes pokoju nad wszystkie inne interesy”.

Tagi:
opinie

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Cierpliwe adwentowe czekanie

Cierpliwe adwentowe czekanie

Maryja i Jan Chrzciciel- bohaterowie Adwentu

Maryja i Jan Chrzciciel- bohaterowie Adwentu

Budować na skale

Budować na skale

Nauka i wiara

Nauka i wiara

Czas łaski

Czas łaski

Jasna Góra - Skarbiec Kultury

Jasna Góra - Skarbiec Kultury

Czas łaski - ostatnie spotkanie z cyklu

Czas łaski - ostatnie spotkanie z cyklu "Wieczorów Maryjnych"

Konferencja

Konferencja "Unia dla gospodarki-jak zostać przedsiębiorcą"

Częstochowa. Trwa II Konferencja Maryjna

Częstochowa. Trwa II Konferencja Maryjna

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem