Reklama

Watykan

Kard. Parolin: podróż do Moskwy była pożyteczna i konstruktywna

2017-08-25 14:13

www.catholic.by

kard. Pietro Parolin

Pożyteczną, interesującą i konstruktywną nazwał swoją niedawną podróż do Moskwy watykański sekretarz stanu, kard. Pietro Parolin. W wywiadzie dla mediów podlegających Sekretariatowi ds. Komunikacji ujawnił on, że złożył już z niej sprawozdaniem papieżowi Franciszkowi.

„Papież wyraził zadowolenie z moich wrażeń i z pozytywnych rezultatów, o których mu mówiłem”, powiedział kard. Parolin. Dodał, że „papieżowi, jak podkreślił i przy tej sposobności, bardzo zależy na wszystkich możliwych okazjach do dialogu i bardzo zadowolony jest, gdy czyni się kroki naprzód w tym kierunku”.

Kardynał sekretarz stanu przekazał Franciszkowi pozdrowienia „od wszystkich stron, z jakimi się spotkał, od miłości i bliskości społeczności katolickiej, po pełne szacunku pozdrowienia od władz”. „Pamiętam, że prezydent Putin podkreślił żywe wspomnienie, jakie zachował ze swoich spotkań z papieżem Franciszkiem w 2013 i 2015 roku. Oraz braterskie pozdrowienie od patriarchy Cyryla”.

„Bilans tej podróży jest zasadniczo pozytywny”, stwierdził kard. Parolin, mówiąc, że zarówno spotkania z władzami cywilnymi – prezydentem Władimirem Putinem i ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem, jak następnie z kierownictwem Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, to jest z patriarchą Cyrylem i metropolitą Hilarionem „cechowała serdeczna atmosfera, klimat słuchania, klimat szacunku. Były to spotkania znaczące i konstruktywne”.

Reklama

Dodał, że podczas spotkań z władzami poruszono „temat zwrotu niektórych kościołów, skonfiskowanych w czasie reżimu komunistycznego i niezwróconych do tej pory mimo potrzeby wspólnoty katolickiej posiadania odpowiednich miejsc kultu”.

Kardynał sekretarz stanu odniósł w Moskwie wrażenie, że „ich strona, jak i naturalnie nasza nie chce wyczerpać potencjału tej nowej fazy, jaka się otworzyła, współpraca zaś może oczywiście obejmować rozmaite płaszczyzny: od współpracy kulturalnej i akademickiej po humanitarną”.

Co więcej, dodał kard. Parolin, „kładziono szczególny nacisk na ten punkt, że oba Kościoły w obliczu licznych sytuacji konfliktu, jakie występują na świeci mogłyby rzeczywiście prowadzić liczące się i skuteczne dzieło humanitarne”.

Mowa była również „z całą szczerością o tematach trudnych w relacjach obu Kościołów, starano się jednak nadać temu sens raczej pozytywny, to znaczy poszukiwania wspólnych dróg, by starać się znaleźć rozwiązanie dla tych problemów”.

Na zakończenie rozmowy z watykańskimi mediami kard. Parolin oświadczył, że ze względu na rolę, jaką odgrywa we wspólnocie międzynarodowej, „Rosja jest szczególnie odpowiedzialna za pokój”, a jej przywódcy muszą starać się „przedłożyć nadrzędny interes pokoju nad wszystkie inne interesy”.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

CBOS: wzrost pozytywnych ocen działalności Kościoła

2019-09-04 12:32

BPJG

Od lipca zwiększył się odsetek badanych pozytywnie oceniających działalność Kościoła rzymskokatolickiego (wzrost o 4 punkty procentowe, do 52%) - podaje Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS).

Więcej ...

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za obronę małżeństwa i rodziny

2020-01-15 09:13

CŻiR

Prof. Ewa Budzyńska podczas zajęć o rodzinie przywołała badania naukowe mówiące o negatywnych skutkach wychowywania dzieci przez pary jednopłciowe. Między innymi za tę wypowiedź grozi jej kara dyscyplinarnej nagany.

Więcej ...

Podnieś rękę, Boże Dziecię, błogosław Ojczyznę miłą

2020-01-20 20:42

stevepb/pixabay.com

Podzielenie się opłatkiem oraz Wieczór wspólnego śpiewania kolęd tradycyjnych i ocalonych od zapomnienia kolęd patriotycznych: legionowych, harcerskich, partyzanckich, kresowych, kolęd Orląt Lwowskich i Powstańców Warszawskich, kolęd z niemieckich i sowieckich łagrów, z komunistycznych więzień, kolęd stanu wojennego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Kościół

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Wielka Brytania: upadło pięć klinik aborcyjnych

Wiadomości

Wielka Brytania: upadło pięć klinik aborcyjnych

Nieprzyzwoita nagość okraszona świętością

Niedziela Rzeszowska

Nieprzyzwoita nagość okraszona świętością

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Świat

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Wiadomości

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Katolicy i Orkiestra

Katolicy i Orkiestra

Kard. Sarah odpiera zarzuty i wydał oświadczenie

Kościół

Kard. Sarah odpiera zarzuty i wydał oświadczenie

Ostatnie pożegnanie ks. Przemysława Wesołowskiego w...

Niedziela Częstochowska

Ostatnie pożegnanie ks. Przemysława Wesołowskiego w...