Tak jak trzysta lat temu, w głównych uroczystościach koronacyjnych na Jasnej Górze wezmą udział przedstawiciele wszystkich stanów. - Będzie to zewnętrzny znak narodowej jedności - powiedział Generał Zakonu Paulinów. O. Arnold Chrapkowski zaprasza dziś wszystkich do radosnego świętowania. Zachęca, by włączenie się w inicjatywę „Żywa korona Maryi” trwale zmieniało nasze życie i stanowiło „powszechną” mobilizację.
Przełożony generalny Zakonu Paulinów przypomina, że w 1717 r. dzień koronacji jasnogórskiego Obrazu był momentem jedności narodu a wszystkie stany miały w tym swój udział. - Dziś także o to chodzi, byśmy pomimo różnic, często pozornych, potrafili wznieść się ponad to co małe, różnić się mądrze, cieszyć się odzyskaną wolnością i tym byśmy tę wolność umieli dobrze zagospodarować - podkreśla o. Arnold Chrapkowski. Przypomina, że Jasna Góra jest tym miejscem na mapie Polski, które zawsze jednoczyło naród.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Pauliński generał zauważa, że w głównych uroczystościach jubileuszowych swą obecność zapowiedzieli przedstawiciele najwyższych władz państwowych z prezydentem RP i Prezesem Rady Ministrów, reprezentant Stolicy Apostolskiej w osobie nuncjusza, biskupi, duchowieństwo, wierni świeccy. - Tworzymy jedną rodzinę i oby ten zewnętrzny znak jedności, przekładał się na wewnętrzny znak jedności w każdym z nas – powiedział o. Chrapkowski.
Reklama
- 26 sierpnia to dzień szczególny w życiu Jasnej Góry - zauważa o. Marian Waligóra. Przeor częstochowskiego klasztoru podkreśla, że uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej zawsze jest sposobnością do wyrażenia wdzięczności Maryi za Jej obecność w dziejach naszego Narodu i Kościoła oraz wielkim błaganiem w intencjach naszej Ojczyzny. - Tegoroczne święto nieprzypadkowo łączymy z głównymi uroczystościami jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu, bo chcemy właśnie wtedy szczególnie podziękować za ten wielki dar Maryi Królowej - wyjaśnia przeor.
Przypomina, że koronacja z 1717 r. była wydarzeniem bezprecedensowym w historii Kościoła, Polski i Jasnej Góry, bo to „sam papież ofiarował korony dla Maryi, zgodę na koronację wyraziła kapituła watykańska, a nałożenie koron po raz pierwszy miało miejsce poza Italią”.
- To wydarzenie przypomniało nam o roli Matki Bożej w życiu naszego Narodu. Tak było 300 lat temu i tak jest dzisiaj. Przypominamy sobie, że królowanie Maryi to nie jest przypadkowy tytuł, który Ona otrzymuje od nas, Polaków - powiedział o. Waligóra.
Najważniejszym punktem obchodów jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, będzie dziś Msza św. dziękczynna celebrowana na szczycie o godz. 11.00 pod przewodnictwem abp Salvatore Pennacchio, nuncjusza apostolskiego w Polsce. Kazanie wygłosi abp Wojciech Polak, Prymas Polski.
Jasnogórski przeor podkreśla, że Msza św. będzie przede wszystkim dziękczynieniem za królowanie Maryi w naszym narodzie, ale i wielkim błaganiem za naszą Ojczyznę. - Pielgrzymi przynoszą tu całą Polskę, to czym żyjemy, przynosimy tu też nasze życie społeczne i prosimy o jedność, zgodę, o pokój w naszej Ojczyźnie - powiedział o. Marian Waligóra.
- Niech ten dzień będzie dniem jedności wszystkich Polaków w domu Matki, która jest naszą Królową - zachęca przeor Jasnej Góry.