Reklama

Polska

Bp Libera do rolników: czas już na świętą niedzielę

Joanna Sobczyk-Pająk

Czas już na świętą niedzielę, bo łamiąc Boże przykazania nikt się nie dorobi i nie będzie cieszyć się Bożym błogosławieństwem – apelował bp Piotr Libera 27 sierpnia podczas dożynek diecezji płockiej, województwa mazowieckiego i Ziemi Przasnyskiej w Sierakowie koło Przasnysza. Poświęcił też wieńce i chleby dożynkowe przygotowane na święto plonów przez parafie diecezji płockiej oraz mazowieckie powiaty. W czasie dożynek zebrano 8 tysięcy zł dla ofiar sierpniowych nawałnic.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas Eucharystii bp Piotr Libera powiedział, że dożynki są „poruszającą uroczystością dziękczynienia Bogu i ludziom za żniwny trud, za zebrane do ostatniego kłosa plony, za chleb, który będzie wzmacniał siły”.

Zaznaczył, że trzeba tego dnia szczególnie pamiętać, iż na Ziemi Przasnyskiej zawsze „orano z wiarą, siano z nadzieją i zbierano z miłością”. A „orać z wiarą”, to znaczy „od Boga wszystko zaczynać i z Bogiem kończyć”. Stary polski język z niezwykłą intuicją nazwał to wsiewane jesienią lub wiosną, a potem zbierane latem ziarno: pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa - „zbożem”, a więc „z Bożego wzięte”, „Bożą mocą pomnożone”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Hierarcha głosił też, że zachodnia Europa jest dziś słaba wobec islamskiego terroryzmu, ponieważ utraciła fundament wiary i żyje w duchowej pustce. A przecież gdy wielcy katolicy: Schuman, De Gasperi, Adenauer tworzyli Unię Europejską, to robili to po to, aby obywatelom Europy było łatwiej żyć, a nie po to, żeby „nakazywać zdejmowanie krzyży w miejscach publicznych, propagować aborcję, ideologię gender, wspierać małżeństwa gejowskie, zastępować lekcje religii bezbarwną etyką, uważać chrześcijaństwo za przebrzmiałe, a ateizm, bezbożność za coś nowoczesnego”.

Bp Libera zaprzeczył też zarzutowi, że „Polska się izoluje” – wręcz przeciwnie, powinna nadal być sobą, wsłuchując się w pamiętne słowa Pana Jezusa: „Ty jesteś Piotr - Skała, i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą”; powinna trzymać się miejsca, jakie dał jej rzymski i polski papież św. Jan Paweł II oraz pamiętać o swej pięknej tradycji jagiellońskiej.

Pasterz Kościoła płockiego podkreślił, że nadzieja i błogosławieństwo zawsze się ze sobą w polskiej duszy łączą. Dlatego „siać z nadzieją” oznacza prosić Pana Boga we wszystkim o błogosławieństwo, razem z „Solidarnością” wołać, żeby niedziela stała się na nowo święta, bo „czas już na świętą niedzielę”, a łamiąc Boże przykazania nikt się nie dorobi i nie będzie cieszyć się Bożym błogosławieństwem.

Reklama

„Jeśli pracujesz na stanowisku, nie wynoś się, nie wykorzystuj go dla prywaty, ale by dawać innym dobrobyt - bo to jest miłosierdzie! Jeśli uprawiasz i sprzedajesz innym zboże, ziemniaki, warzywa czy owoce, to pamiętaj, żebyś uprawiał je tak, jak dla swoich, zdrowo i ekologicznie – bo to jest miłość i miłosierdzie! Jeśli pracujesz u kogoś, pracuj jak na swoim - bo to jest miłosierdzie! Jeśli uczysz dzieci innych, kochaj je jak swoje – bo to jest miłosierdzie!” – wołał w Przasnyszu bp Libera.

W czasie Eucharystii w procesji z darami kosze z chlebem, owocami, warzywami i kwiatami niosły delegacje z siedmiu dekanatów diecezji płockiej oraz miejscowych firm przetwórczych. Eucharystię uświetnił muzycznie Chór Parafialny z Bogatego, Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP z Bogatego i Zespół „Pasja” z Miejskiego Domu Kultury w Przasnyszu.

Ponadto w czasie Eucharystii zebrano 8 tys. zł na pomoc ofiarom sierpniowych nawałnic. Trafią one do poszkodowanych za pośrednictwem Caritas Polska.

W czasie dożynek bp Libera poświęcił także okazałe wieńce i bochny chleba z diecezji płockiej i Mazowsza, będące wyrazem dziękczynienia Bogu za otrzymane dary. Każda z delegacji dożynkowych otrzymała pamiątkową statuetkę.

Starostami dożynek było małżeństwo Marioli i Arkadiusza Wieczorków z miejscowości Klewki, w parafii św. Stanisława Kostki w Przasnyszu. Prowadzą oni gospodarstwo o areale 600 ha, uprawiają głównie buraki cukrowe i rzepak, posiadają plantacje nasienne zbóż i traw oraz plantację ekologiczną. Poza tym hodują też bydło mięsne.

Starostowie posiadają również firmę, która sprowadza maszyny rolnicze ze Skandynawii na rynek polski oraz zajmuje się międzynarodowym transportem drogowym. Pan Arkadiusz jest członkiem koła myśliwskiego „Bażant 190”, natomiast pani Mariola angażuje się społecznie na rzecz Szkoły Podstawowej nr 2 w Przasnyszu (małżeństwo posiada trzech synów: Bartosza, Marcina i Gabriela).

Reklama

Obrzęd dożynkowy na scenie zaprezentowały trzy zespoły: Zespół Ludowy „Krasne” z Krasnego, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Młode Kurpie” z Jednorożca oraz Kurpiowski Zespół Folklorystyczny „Kalina” z Zarąb. Odbyło się też tradycyjne dzielenie się chlebem.

W programie dożynek znalazło się też m.in. wręczenie odznaczeń państwowych i branżowych, podsumowanie konkursów dożynkowych, wręczenie pucharów dla najlepszych rolników powiatu przasnyskiego oraz najlepszych absolwentów szkół powiatu i gminy Przasnysz, występ laureatów konkursu „Sołtysiada 2017” oraz występ Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego.

Imprezami towarzyszącymi dożynkom były m.in. Przasnyskie Spotkania Lotnicze, wystawa płodów rolnych i sprzętu rolniczego, wystawa i kiermasz sztuki ludowej, prezentacja firm związanych z rolnictwem, stoiska samorządów i instytucji pracujących dla rolnictwa, stoiska z produktami tradycyjnymi, regionalnymi i lokalnymi.

Tegoroczne dożynki diecezjalne odbyły się razem z dożynkami województwa mazowieckiego i Ziemi Przasnyskiej. Ze strony diecezji płockiej głównym organizatorem wydarzenia był ks. Krzysztof Biernat, diecezjalny duszpasterz rolników.

W uroczystości dożynkowej uczestniczyło licznie duchowieństwo z dziekanem przasnyskim ks. prał. Andrzejem Maciejewskim, delegacje z dekanatów w diecezji płockiej, poczty sztandarowe. Był obecny marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, starosta przasnyski Zenon Szczepankowski, wójt gminy Przasnysz Grażyna Wróblewska, parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych i oświatowych.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2017-08-27 20:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dożynki Archidiecezji w Jaśliskach

W sanktuarium Matki Bożej Królowej Nieba i Ziemi w Jaśliskach świętowano archidiecezjalne dożynki z udziałem abp. Adama Szala.

Więcej ...

Bp Milewski do młodych: nie zmarnujcie bierzmowania

2024-04-18 19:23

Karol Porwich/Niedziela

- Bardzo zależy mi na tym, żebyście nie zmarnowali bierzmowania. Zachowajcie w sobie prawdę i otwartość na dary Ducha Świętego, na Boga i drugiego człowieka - powiedział bp Mirosław Milewski w Nasielsku w diecezji płockiej. Dokonał wizytacji parafii pw. św. Katarzyny i udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

Więcej ...

Szczęśliwa, która uwierzyła

2024-04-18 21:04

Materiały organizatorów

W ramach przygotowań do synodu odbędzie się diecezjalny dzień skupienia dla kobiet. Będzie to czas spotkania i odkrywania siebie, swoich życiowych zadań i miejsca w Kościele.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy przylgnąłem sercem do Jezusa dość mocno?

Wiara

Czy przylgnąłem sercem do Jezusa dość mocno?

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Kościół

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous