Reklama

Bożena Sztajner/Niedziela

Kongres Trzeźwości: ogromne koszty społeczne nadużywania alkoholu

2017-09-22 16:44

tk / Warszawa

Koszty społeczne nadużywania alkoholu wynoszą w Polsce ok. 45 mld zł rocznie – podkreślił dziś podczas Narodowego Kongresu Trzeźwości w Warszawie prof. Bohdan Woronowicz. Specjalista terapii uzależnień wyraził też ogromne zaniepokojenie wobec "patologicznego wręcz korzystania młodzieży z nowych technologii".

Rozpoczęte wczoraj spotkanie odbywa się pod hasłem "Ku trzeźwości Narodu. Odpowiedzialność rodziny, Kościoła, państwa i samorządu". W Kongresie biorą udział eksperci ds. uzależnień, parlamentarzyści, duchowni i propagatorzy abstynencji. Obrady toczą się na kampusie Uniwersytetu kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Prof. Woronowicz przypomniał dziś, że rocznie Polacy wydają na alkohol około 10 mld zł. Problemy społeczne wynikające z nadużywania alkoholu generują zaś ogromne koszty społeczne. Chodzi to m.in. o leczeni, zasiłki dla osób z problemem alkoholowym, uszkodzenia mienia, interwencje policji, procesy sądowe czy absencje w pracy. W roku 2011 całościowe koszty te wyniosły w Polsce około 45 mld zł.

Roczne dochody państwa ze sprzedaży alkoholu wynoszą 16-18 mld zł rocznie, w tym z tytułu podatku akcyzowego – 10 mld zł, zaznaczył prof. Woronowicz który jest jednym z fundatorów Fundacji Biuro Służby Krajowej Anonimowych Alkoholików. Z danych wynika więc, że polskie społeczeństwo ponosi ponad dwukrotnie wyższe koszty z tytułu picia i uzależnienia od alkoholu w porównaniu z dochodami ze sprzedaży wyrobów alkoholowych

Reklama

"Obraz będzie pełny jeśli dodamy do tego poważne straty wynikające z używania narkotyków, nadużywania leków czy palenia tytoniu oraz następstwa uzależnień behawioralnych" – powiedział prof. Woronowicz.

W tym kontekście ekspert z niepokojem wskazał na nabierające dziś wśród młodzieży uzależnienie od nowych technologii oceniając, że nosi ono obecnie cechy epidemii. Chodzi o przywiązanie do takich urządzeń jak komputer, smartfon, tablet, z czym wiąże się uzależnienie od gier czy mediów społecznościowych.

"Uzależnienie 'wciskają' człowieka w świat iluzji, fałszywych wartości czy pozornych więzi, odbierając mu wolność, ograniczając jego zdolność do podejmowania dojrzałych i odpowiedzialnych decyzji" – mówił prof. Woronowicz.

Ekspert wskazywał, że uzależnienia idą w parze z brakiem zadowolenia z otaczającej rzeczywistości oraz z zaburzonymi relacjami: z sobą samym i z otoczeniem. Dotykają szczególnie tych osób, które nie czują się spełnione, docenione, cierpią z powodu braku sukcesów, życiowej satysfakcji lub nie mają subiektywnego poczucia szczęścia.

Zwrócił uwagę na znaczenie duchowości w życiu człowieka podkreślając, że człowiek duchowy jest wolny, potrafi zając dojrzałą postawę wobec różnych wyzwań. Taka osoba, tłumaczył, wolność znajduje w sobie a nie w otoczeniu jak to jest u uzależnionych.

Człowiek charakteryzujący się życiem duchowym jest zdecydowanie bardziej skłonny do sprzeciw wobec zła, reaguje na krzywdę i niesprawiedliwość a poza tym cechuje go tolerancja i szacunek wobec innych - mówił ekspert.. Ponadto osoby uzależnione nie potrafią doszukiwać się sensu życia, obce jest im poczucie harmonii, a więc tego, jest się częścią tego świata.

Z kolei bp Tadeusz Bronakowski przypomniał podczas dzisiejszych obrad, że bez współpracy rodziny, państwa i samorządu nie poradzimy sobie z problemem trzeźwości. "Bądźmy apostołami ambasadorami trzeźwości to znaczy godności i prawdziwej wolności" – zaapelował przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości.

O znaczeniu ojca w rodzinie i budowaniu właściwej atmosfery przeciwstawiającej się zagrożeniu uzależnień mówiła prof. Maria Ryś UKSW. Apelowała o to, by ojcowie znajdowali czas dla swoich dzieci ale przestrzegała przed rodzinna nadopiekuńczością. "Rodzice, którzy nie stawiają granic powodują, że to dzieci narzucają reguły" - mówiła profesor. Podkreślała, że rodzie musza stawiać "sensowne wymagania" bowiem w przeciwnym razie dziecko może wyrosnąć na egoistę lub nawet egotyka.

Natomiast prof. Marcin Wojnar w wykładzie o szkodach zdrowotnych z powodu nadużywania alkoholu poinformował, że alkohol pośredni lub bezpośredni związek z około 100 zjawiskami chorobowymi.

Rozpoczęty wczoraj Narodowy Kongres Trzeźwości obraduje pod hasłem "Ku trzeźwości Narodu. Odpowiedzialność rodziny, Kościoła, państwa i samorządu". W wydarzeniu biorą udział eksperci ds. uzależnień, parlamentarzyści, duchowni i propagatorzy abstynencji.

W sobotę, w ostatnim dniu kongresu zostanie omówiona rola rodziny i Kościoła w promowaniu trzeźwości Polaków. Mowa będzie m.in. o profilaktyce życia rodziców, rodzinie jako szkole trzeźwości, czy niebezpiecznych skutkach picia alkoholu przez kobiety, zwłaszcza w ciąży, w tym o zagrożeniu płodowym zespołem alkoholowym (FAS).

W niedzielę 24 września w kościołach w całej Polsce odprawione zostaną uroczyste liturgie w intencji trzeźwości. O godz. 9.00 w Bazylice Św. Krzyża w Warszawie odprawiona zostanie, transmitowana przez Polskie Radio Msza św. z homilią bp Tadeusza Bronakowskiego, przewodniczącego Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości.

Przy grobie Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego w stołecznej katedrze św. Jana Chrzciciela złożone zostaną na ołtarzu, jako wotum, postanowienia kongresowe. Mszy św. dziękczynnej za Narodowy Kongres Trzeźwości przewodniczyć będzie w stołecznej archikatedrze metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Tagi:
trzeźwość kongres alkoholizm

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

„Nadzieja. Zwycięstwo”

„Nadzieja. Zwycięstwo”

Bracia 24h

Bracia 24h

Nauka jest dla ciebie!

Nauka jest dla ciebie!

Noc czuwania

Noc czuwania

Komentarz dnia

Komentarz dnia

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Pielgrzymka parafialnych zespołów Caritas do Trzebnicy

Pielgrzymka parafialnych zespołów Caritas do Trzebnicy

Jubileusz małżeństw w Wilkszynie

Jubileusz małżeństw w Wilkszynie

Częstochowa: Jubileusz 50-lecia parafii św. Wojciecha BM

Częstochowa: Jubileusz 50-lecia parafii św. Wojciecha BM

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem