Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowa: odbyła się konferencja numizmatyczna dedykowana bł. Janowi Pawłowi II

WWW.JP2MUZEUM.PL

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Numizmatyczne wyzwania XXI wieku” - to temat I Konferencji Numizmatycznej, która odbyła się 27 października w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowskie. - Naszą konferencję dedykujemy Janowi Pawłowi II, który przez cały swój pontyfikat pokazał nam wszystkim jak bardzo ważne jest to, by kultura i wiara wzajemnie się przenikały – powiedział „Niedzieli” Krzysztof Witkowski twórca i dyrektor Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowskie.

W konferencji wzięli udział kolekcjonerzy, muzealnicy, wybitne osobistości związane z numizmatyką i medalierstwem m. in. Bernard Marek Adamowicz - właściciel kolekcji medali z Janem Pawłem II, Wojciech Grabowski - kolekcjoner, mgr Tomasz Bylicki - starszy kustosz Muzeum Historycznego Warszawy, Wojciech Kobyliński - autor publikacji "Jan Paweł II na monetach i medalach świata", mgr Bohdan Kowalczyk - Prezes Łódzkiej Federacji Kolekcjonerów, mgr Barbara Kozarska Orzeszek - Dyrektor Muzeum Medalierskiego we Wrocławiu, Ewa Olszewska Borys – medalierka oraz przedstawiciele Jasnej Góry - ojciec płk Jan Golonka oraz podprzeor ojciec Sebastian Matecki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na początku spotkania Krzysztof Witkowski podkreślił, że samo muzeum, jak również konferencje numizmatyczne „stanowią fundament dla utworzenia Centrum Wiedzy Kolekcjonerskiej”.

Następnie prelegenci podjęli takie tematy jak: Czy pasje numizmatyków to dobry sposób na tworzenie prywatnych muzeów?, Jan Paweł II w sztuce medalierskiej, Mikołaj Kopernik w monetach i medalach, wystawa: ryzyko, szansa, wyzwanie oraz Integracja pasjonatów - rywalizacja czy współtworzenie przyszłości i jak budować własną kolekcję.

Na relacje między kolekcjonerstwem a muzeami zwrócił uwagę Jacek Strzałkowski – b. pracownik naukowy PAN Instytutu Sztuki – Bez kolekcjonerstwa muzea nie mogłyby istnieć. Zbiory to pamięć o przeszłości, to utrwalenie ducha narodowego- mówił Jacek Strzałkowski.

Reklama

Prelegent przybliżył również historię kolekcjonerstwa i medalierstwa od czasów antycznych. Zwrócił uwagę na duże znaczenie kolekcji królewskich . Jego zdaniem „dziewiętnasty wiek był drugim apogeum rozwoju muzealnictwa”.

Natomiast Ewa Olszewska-Borys – wiceprezes Międzynarodowej Federacji Medalierstwa na Polskę, autorka medalu Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie zwróciła uwagę na to, że „każdy medal musi mieć treść i wyraz, a nie jedynie formę” – Medal jest czymś w formie monumentu. Medal coś nam upamiętnia, coś komunikuje- mówiła Ewa Olszewska-Borys.

Wiceprezes Międzynarodowej Federacji Medalierstwa na Polskę podkreśliła, że „postać Jana Pawła II była wyzwaniem”.

Tomasz Bylicki - Starszy Kustosz Muzeum Historycznego Warszawy zaznaczył, że „osobista pasja jest motorem każdej kolekcji”- Kolekcjonerstwo łączy osobę kolekcjonera bardzo duchowo z eksponatem- mówił Tomasz Bylicki.

O swojej pasji zbierania monet i medali dotyczących postaci Mikołaja Kopernika opowiedział uczestnikom konferencji Orest Paszkowycz – kolekcjoner, właściciel największej kolekcji monet i medali z Mikołajem Kopernikiem – Moja kolekcja liczy ponad 10 tys. eksponatów i ta pasja trwa już 40 lat- opowiadał Orest Paszkowycz.

Również Bernard Marek Adamowicz – kolekcjoner medali z Janem Pawłem II odpowiedział na pytanie czym jest wystawa kolekcjonerska. Podkreślił, że z jednej strony jest to ryzyko, ale również szansa i wyzwanie dla następnych pokoleń.

Natomiast Bohdan Kowalczyk - Prezes Łódzkiej Federacji Kolekcjonerów w swoim referacie podkreślił jak ważna jest w kolekcjonerstwie jest „integracja pasjonatów”.

„Nieczęsto można w jednym miejscu spotkać tyle osób związanych z numizmatyką i medalierstwem” - zauważył w rozmowie z „Niedzielą” Krzysztof Witkowski gospodarz konferencji.

W programie konferencji znalazły się również: zwiedzanie Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II oraz mini giełda kolekcjonerska. Uczestnicy konferencji mogli wysłuchać piosenek m. in. Edyty Geppert w wykonaniu Karoliny Kamińskiej.

Podziel się:

Oceń:

2012-10-29 08:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

„Jak dobrze mieć sąsiada”

Więcej ...

Niewiarygodne, ale prawdziwe

2024-04-23 12:03

Niedziela Ogólnopolska 17/2024, str. 71

św. Tomas z Celano

wikimedia.pl

św. Tomas z Celano

Dla Boga nie ma nic niemożliwego. Dowodzą tego najbardziej osobliwe cuda dokonane za wstawiennictwem świętych.

Więcej ...

XV Jubileuszowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka rozstrzygnięty

2024-04-24 13:04

Szymon Ratajczyk/ mat. prasowy

XV Jubileuszowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka rozstrzygnięty. Laura Królak z I Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu z nagrodą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bóg pragnie naszego zbawienia

Wiara

Bóg pragnie naszego zbawienia

Droga nawrócenia św. Augustyna

Święci i błogosławieni

Droga nawrócenia św. Augustyna

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i...

Kościół

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i...

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Wiadomości

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...