Reklama

Polska

Odszedł człowiek, który budował samoświadomość katolików w Polsce

Twitter.com/abpMichalik

Odszedł człowiek który przez prawie pół wieku budował samoświadomość katolików w naszym kraju – powiedział abp Henryk Hoser SAC, wspominając postać śp. ks. prof. dr hab. Witolda Zdaniewicza SAC, założyciela Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Polsce. Pallotyn zmarł 14 października w wieku 89 lat po długiej i ciężkiej chorobie. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 18 października o godz. 11.00 w Ołtarzewie.

Wspominając postać współbrata, abp Hoser powiedział, że ks. Zdaniewicz był człowiekiem niezwykle skromnym, konsekwentnym, którego cechowała rzetelna praca naukowa. - On nie znał emerytury. Mimo zaawansowanego wieku wciąż żył sprawami bieżącymi promując różnego rodzaju inicjatywy związane z socjologią religii, których owoce były cenną wskazówką przy rozwiązywaniu różnego rodzaju problemów związanych ze stanem religijności w naszym kraju – powiedział abp Hoser.

Przypomniał, że zmarły pallotyn był promotorem prowadzenie badań religijności i Kościoła. - Tworząc Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego zainicjował systematyczne badania praktyk religijnych Polaków (tzw. dominicantes i communicantes). Były one prowadzone już w czasach komunistycznych, które nie były dla Kościoła łatwe, dając obraz dokonujących się przemian – powiedział duchowny.

Podkreślił, że aktywność naukowa i społeczna śp. ks. Zdaniewicza SAC była bardzo mocno wpisana w charyzmat Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego. - Swoje zaangażowanie w dziedzinie socjologii religii traktował on jako odkrywanie prawdy o Kościele, jego dynamice, wzroście i różnego rodzaju przejawach życia, które umiał obiektywizować. Był tym samym niejako "kustoszem Kościoła" od strony instrumentu jakim jest socjologia religii – powiedział abp Hoser.

Reklama

Nawiązując do swoich osobistych kontaktów ze zmarłym, wspominał, że jako dziesięciolatek służył do Mszy św. prymicyjnej śp. ks. Zdaniewicza. – Żaden z nas nie przypuszczał wówczas, że będzie nas łączył wspólny charyzmat. Jego życie było dla mnie w pracy misyjnej inspiracją i pewnego rodzaju drogowskazem ukazującym, jak w sposób harmonijny można łączyć kapłaństwo z zaangażowaniem społecznym – powiedział hierarcha. Przyznał, że łączyła go ze zmarłym współbratem głęboka więź synowsko-ojcowska. - Zawsze liczyłem się z jego zdaniem, zaś on szanował moje – wspomina abp Hoser.

Ks. Witold Zdaniewicz urodził się 11 grudnia 1928 r. Święcenia kapłańskie przyjął 29 czerwca 1952 w Ołtarzewie z rąk bp. Wacława Majewskiego. Był wieloletnim wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym w Ołtarzewie oraz na UKSW. Za zasługi dla statystyki został odznaczony przez GUS i Ministerstwo Edukacji Narodowej Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

2017-10-16 17:57

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zmarł wybitny polski reżyser, twórca m.in. seriali „Wojna domowa” i „Czterdziestolatek”

2020-02-16 12:26

youtube.com

Jerzy Gruza, reżyser i scenarzysta filmowy, telewizyjny i teatralny, aktor, twórca m.in. seriali „Wojna domowa” i „Czterdziestolatek” zmarł w niedzielę w nocy w Warszawie - poinformowało PAP Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Jerzy Gruza miał 87 lat.

Więcej ...

Wielki Post 2020: Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów

2020-02-24 14:35

Magdalena Pijewska/Niedziela

Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów (DDAK) to inicjatywa, której zadaniem jest propagowanie idei modlitwy za kapłanów i zrzeszanie ludzi pragnących wspierać kapłanów w ich posłudze, przede wszystkim poprzez modlitwę i udział we Mszy Świętej w ich intencji.

Więcej ...

Ordynariat Polowy włącza się w obchody dnia modlitwy i pokuty za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich

2020-02-25 15:28

Cezary Piwowarski/ pl.wikipedia.org

W najbliższy piątek w związku z przeżywanym w Kościele dniem modlitwy i pokuty za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich biskup polowy WP Józef Guzdek odprawi o godz. 18.00 w katedrze polowej Mszę św. przebłagalną w intencji ofiar. Eucharystię poprzedzi nabożeństwo drogi krzyżowej w intencji zadośćuczynienia za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich jakie w przeszłości były udziałem duchownych. Po Mszy św. odbędzie się także nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Franciszek na Wielki Post: pojednajmy się z Bogiem

Franciszek

Franciszek na Wielki Post: pojednajmy się z Bogiem

Znamy hasło jubileuszowej Pieszej Pielgrzymki na Jasną...

Niedziela Wrocławska

Znamy hasło jubileuszowej Pieszej Pielgrzymki na Jasną...

Znikające dzieci. Nastoletnia depresja

Wiadomości

Znikające dzieci. Nastoletnia depresja

Adoracja Najświętszego Sakramentu przed Wielkim Postem

Jasna Góra

Adoracja Najświętszego Sakramentu przed Wielkim Postem

Kraków: Nowe fakty dotyczące matki Jana Pawła II

Kościół

Kraków: Nowe fakty dotyczące matki Jana Pawła II

Abp Lenga otrzymał zakaz publicznego sprawowania liturgii...

Kościół

Abp Lenga otrzymał zakaz publicznego sprawowania liturgii...

Abby Johnson: przeraża mnie, że mamy całą masę...

Kościół

Abby Johnson: przeraża mnie, że mamy całą masę...

Chirurg plastyczny zbadał Całun Turyński

Kościół

Chirurg plastyczny zbadał Całun Turyński

Watykan: Polak nuncjuszem w ojczyźnie papieża

Kościół

Watykan: Polak nuncjuszem w ojczyźnie papieża