Reklama

Twitter.com/abpMichalik

Odszedł człowiek, który budował samoświadomość katolików w Polsce

2017-10-16 17:57

mag / Warszawa / KAI

Odszedł człowiek który przez prawie pół wieku budował samoświadomość katolików w naszym kraju – powiedział abp Henryk Hoser SAC, wspominając postać śp. ks. prof. dr hab. Witolda Zdaniewicza SAC, założyciela Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Polsce. Pallotyn zmarł 14 października w wieku 89 lat po długiej i ciężkiej chorobie. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 18 października o godz. 11.00 w Ołtarzewie.

Wspominając postać współbrata, abp Hoser powiedział, że ks. Zdaniewicz był człowiekiem niezwykle skromnym, konsekwentnym, którego cechowała rzetelna praca naukowa. - On nie znał emerytury. Mimo zaawansowanego wieku wciąż żył sprawami bieżącymi promując różnego rodzaju inicjatywy związane z socjologią religii, których owoce były cenną wskazówką przy rozwiązywaniu różnego rodzaju problemów związanych ze stanem religijności w naszym kraju – powiedział abp Hoser.

Przypomniał, że zmarły pallotyn był promotorem prowadzenie badań religijności i Kościoła. - Tworząc Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego zainicjował systematyczne badania praktyk religijnych Polaków (tzw. dominicantes i communicantes). Były one prowadzone już w czasach komunistycznych, które nie były dla Kościoła łatwe, dając obraz dokonujących się przemian – powiedział duchowny.

Podkreślił, że aktywność naukowa i społeczna śp. ks. Zdaniewicza SAC była bardzo mocno wpisana w charyzmat Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego. - Swoje zaangażowanie w dziedzinie socjologii religii traktował on jako odkrywanie prawdy o Kościele, jego dynamice, wzroście i różnego rodzaju przejawach życia, które umiał obiektywizować. Był tym samym niejako "kustoszem Kościoła" od strony instrumentu jakim jest socjologia religii – powiedział abp Hoser.

Reklama

Nawiązując do swoich osobistych kontaktów ze zmarłym, wspominał, że jako dziesięciolatek służył do Mszy św. prymicyjnej śp. ks. Zdaniewicza. – Żaden z nas nie przypuszczał wówczas, że będzie nas łączył wspólny charyzmat. Jego życie było dla mnie w pracy misyjnej inspiracją i pewnego rodzaju drogowskazem ukazującym, jak w sposób harmonijny można łączyć kapłaństwo z zaangażowaniem społecznym – powiedział hierarcha. Przyznał, że łączyła go ze zmarłym współbratem głęboka więź synowsko-ojcowska. - Zawsze liczyłem się z jego zdaniem, zaś on szanował moje – wspomina abp Hoser.

Ks. Witold Zdaniewicz urodził się 11 grudnia 1928 r. Święcenia kapłańskie przyjął 29 czerwca 1952 w Ołtarzewie z rąk bp. Wacława Majewskiego. Był wieloletnim wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym w Ołtarzewie oraz na UKSW. Za zasługi dla statystyki został odznaczony przez GUS i Ministerstwo Edukacji Narodowej Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Tagi:
śmierć

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Plany wobec Częstochowy

Plany wobec Częstochowy

Katechezy z Janem Pawłem II

Katechezy z Janem Pawłem II

„NIEDZIELA

„NIEDZIELA" JUTRA

Niedziela nr 38/ 2019

Niedziela nr 38/ 2019

Spotkanie z

Spotkanie z "Niedzielą"

Święty Krzyż

Święty Krzyż

Święto we wspólnocie domu

Święto we wspólnocie domu

,,Wyrok

,,Wyrok" - komiks o płk. Jerzym Woźniaku

Wystawa na jubileusz duchaczek

Wystawa na jubileusz duchaczek

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem