Reklama

Wiara

Brazylia: beatyfikacja ks. Jana Schiavo – misjonarza

BostonCatholic / Foter / CC BY-ND

W sobotę 28 października w mieście Caxias do Sul w stanie Rio Grande do Sul w południowo-wschodniej Brazylii prefekt Kongrregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato ogłosi błogosławionym ks. Jana Schiavo – włoskiego kapłana, który ponad połowę swego życia spędził jako misjonarz na południu Brazylii. Żył w XX wieku, odznaczał się wielką gorliwością duszpasterską i założył żeńskie zgromadzenie zakonne sióstr murialdinek św. Józefa.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Poniżej podajemy krótki życiorys nowego błogosławionego.

Jan (Giovanni) Schiavo urodził się 8 lipca 1903 w miejscowości Sant'Urbano na przedmieściach Montecchio Maggiore (prowincja Vicenza w północno-wschodnich Włoszech) jako pierwszy z 9 dzieci ubogiej, ale pobożnej rodziny. Rodzice własnym przykładem przekazali swemu potomstwu nie tylko żywą wiarę i głębokie wartości chrześcijańskie, ale także m.in. wrażliwość na ludzką biedę. W wieku 4 lat chłopiec zachorował na heinemedinę i zapalenie opon mózgowych, co niemal przypłacił życiem, ale nagle w sposób niewytłumaczalny wyzdrowiał, co uznano za cud.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po ukończeniu szkoły podstawowej w rodzinnym miasteczku poszedł do szkoły średniej w Montecchio Maggiore, oddalonym 12 km od Sant'Urbano. Ale przed wyruszeniem w drogę codziennie służył do mszy w miejscowym kościółku, którego proboszcz, znając trudną sytuację wielodzietnej rodziny, dawał mu trochę pieniędzy za pomoc w parafii.

Dość wcześnie poczuł w sobie powołanie kapłańskie i idąc za jego głosem wstąpił w 1918 do Zgromadzenia św. Józefa, założonego w 1873 przez św. Leonarda Murialdo (1828-1900), zwanych potocznie józefinami lub murialdynami (od założyciela - św. Leonarda Murialdo). 10 lipca 1927, w 2 dni po swych 24. urodzinach, przyjął w Vicenzy święcenia kapłańskie. Pracował duszpastersko w Modenie, Oderzo i w Montecchio Maggiore. Był pełen zapału i gorliwości, ale posługa na miejscu nie wystarczała mu, toteż zapragnął wyjechać na misje.

Po załatwieniu niezbędnych formalności 5 września 1931 przybył do Jaguarão na południu Brazylii, która odtąd miała się stać jego drugą ojczyzną. Potem pracował duszpastersko w kilku innych miejscowościach – najdłużej w Caxias do Sul. Wiele uwagi poświęcał najbiedniejszym, zwłaszcza dzieciom, zakładając dla nich wiele dzieł społecznych. 19 marca 1941 – w dniu św. Józefa – otworzył w Fazenda Souza seminarium duchowne swego zgromadzenia, zapoczątkowując w ten sposób jego obecność w Brazylii. W 1947 na podarowanej mu działce w Caxias do Sul założył pierwsze, znaczące dzieło społeczne w tym mieście dla chłopców z ulicy. W latach 1946-66 był pierwszym przełożonym nowo powstałej prowincji murialdynów w Brazylii.

Reklama

Troska o ubogich pobudziła go do jeszcze jednego dzieła – 9 maja 1954 ks. Schiavo utworzył wspólnotę, będącą żeńskim odpowiednikiem jego zgromadzenia zakonnego. Tak narodziły się siostry murialdynki od św. Józefa, których był nie tylko organizatorem, ale także ojcem duchowym.

Intensywna działalność duszpasterska i administracyjna podkopała jego, i tak słabe zdrowie i w listopadzie 1966 ks. Jan trafił do szpitala i po dwóch miesiącach choroby zmarł w Caxias do Sul w opinii świętości 27 stycznia 1967, w wieku 63 lat. Pozostawił po sobie pamięć gorliwego, pobożnego kapłana, gotowego zawsze do pełnienia woli Bożej, poświęcającego szczególnie wiele uwagi Eucharystii i trosce o biednych.

Podziel się:

Oceń:

2017-10-28 08:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież zatwierdził sześć nowych dekretów beatyfikacyjnych

Adobe Stock

Podczas audiencji 23 lutego dla prefekta Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro Franciszek upoważnił ten urząd do promulgowania sześciu dekretów beatyfikacyjnych, dotyczących tyluż sług Bożych. Są wśród nich cztery kobiety i dwóch mężczyzn: z Włoch – cztery osoby oraz po jednej z Brazylii i Hiszpanii.

Więcej ...

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół przyjaznych osobom LGBTQ+

2024-04-24 13:58

PAP/Rafał Guz

„Bednarska" - I społeczne liceum ogólnokształcące im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie zostało najwyżej ocenione w najnowszym rankingu szkół przyjaznych osobom LGBTQ+. Ranking przedstawiła Fundacja "GrowSpace" w siedzibie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Więcej ...

Ghana: nie ma kościoła, w którym nie byłoby obrazu Bożego Miłosierdzia

2024-04-24 13:21

Karol Porwich/Niedziela

Jan Paweł II odbył pielgrzymkę do Ghany, jako pierwszą na Czarny Ląd, do tej pory ludzie wspominają tę wizytę - mówi w rozmowie z Radiem Watykańskim - Vatican News abp Henryk Jagodziński. Hierarcha został 16 kwietnia mianowany przez Papieża Franciszka nuncjuszem apostolskim w Republice Południowej Afryki i Lesotho. Dotychczas był papieskim przedstawicielem w Ghanie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bóg pragnie naszego zbawienia

Wiara

Bóg pragnie naszego zbawienia

Droga nawrócenia św. Augustyna

Święci i błogosławieni

Droga nawrócenia św. Augustyna

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Wiadomości

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

Wiara

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...