Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowa: klerycy z Kielc zostali mistrzami Polski w tenisie stołowym

I miejsce drużynowe

Kl. Sebastian Kosecki

I miejsce drużynowe

Drużyna seminarzystów z Kielc, w składzie: Ireneusz Kamiński, Grzegorz Chlewicki, Tomasz Pytlarz zdobyła w środę Mistrzostwo Polski w seminaryjnych zawodach tenisa stołowego. 20. edycja turnieju obyła się w hali sportowej seminarium częstochowskiego w dniach 27-29 listopada.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rozgrywki o tytuł Mistrza Polski odbywały się w dwóch konkurencjach: drużynowej i indywidualnej. W wydarzeniu wzięło udział 20 drużyn m.in. z Białegostoku, Częstochowy, Sosnowca, Poznania i Kalisza. W sumie w mistrzostwach wzięło udział 65 zawodników.

W turnieju drużynowym na II miejscu znalazło się seminarium z Częstochowy (w składzie: Michał Pazera, Zbigniew Wojtysek, Maciej Szwej, Paweł Wilk), natomiast na III miejscu uplasowało się seminarium z Krakowa (w składzie:

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Damian Dadak, Wojciech Kamiński, Kamil Niesytko, Kuba Łabuz).

Zobacz zdjęcia: Klerycy z Kielc zostali mistrzami Polski w tenisie stołowym

W turnieju indywidualnym I miejsce zajął Marek Dziwak (Arcybiskupie Seminarium Duchowne w Poznaniu), II miejsce Grzegorz Chlewicki (Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Kieleckiej), natomiast III miejsce Robert Borzyszkowski (Wyższe Seminarium Duchowne Redemptorystów - Misjonarzy w Tuchowie).

Patronat honorowy nad mistrzostwami objął abp Wacław Depo. Podczas spotkania z uczestnikami mistrzostw metropolita częstochowski podkreślił, że jako ludzie na drodze powołania, seminarzyści powinni służyć całemu człowiekowi, który jest jednością duszy i ciała. - Życie nasze podobne jest do zmagań sportowych. Liczy się miara człowieka – mówił abp Depo.

- Wychowywanie przez sport do dobrej i zdrowej rywalizacji jest w duchu św. Pawła apostoła, który mówił, żeby nas charakteryzowała pokora, czyli prawda o sobie. Chodzi o integralność wychowania człowieka, żeby duch i ciało były w pewnej równowadze. – dodał metropolita częstochowski.

W ramach mistrzostw, 28 listopada w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II odbył się wspólny wieczór uwielbienia wraz z grupą 77FM Formacja z mocą.

W związku z XX Jubileuszowymi Mistrzostwami Polski Wyższych Seminariów Duchownych i Zakonnych w Tenisie Stołowym, które odbyły się w hali sportowej Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie w dniach 27-29 listopada ukazał się „Duchowy GPS sportowca”, wydany w Wydawnictwie Archidiecezji Częstochowskiej „Regina Poloniae”.

Reklama

.

Redaktorem książki jest ks. dr hab. Arkadiusz Olczyk wykładowca teologii moralnej oraz były reprezentant Seminarium Częstochowskiego w kleryckich rozgrywkach piłki siatkowej i nożnej w Krakowie.

Książka zawiera m. in. fragmenty z przemówień papieży: św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka do sportowców i ludzi sportu.

Bardzo ważną częścią książki jak podkreśla to ks. Arkadiusz Olczyk jest konferencja duchowa o miejscu Maryi Matki w życiu sportowca oraz sylwetki patronów sportowców: św. Pawła apostoła narodów, św. Jana Bosko i św. Jana Pawła II.

Z publikacji dowiadujemy się, że św. Paweł uznawany jest przez świat sportowy jako patron sportu olimpijskiego. Bowiem podczas podróży apostolskich zetknął się osobiście z ideą greckich igrzysk olimpijskich . W jego listach apostolskich znajdujemy liczne metafory sportowe służące interpretacji zbawienia. Natomiast św. Jan Bosko włączył sport w system wychowawczy młodzieży. Z kolei św. Jan Paweł II sam uprawiał aktywnie sport, m. in. grał na bramce w meczach piłkarskich, uczestniczył w spływach kajakowych z młodzieżą, a jako papież wspinał się po górach i jeździł na nartach.

Ponadto publikacja zawiera dekalog sportowca, cytaty biblijne. Książka jest pomyślana również jako modlitewnik sportowca i zawiera modlitwy m. in. za chorych sportowców, o pokój na arenach sportowych, modlitwy przed treningiem i po treningu, modlitwę za drużynę, modlitwę trenera, sędziego, kibica, a także modlitwę za zmarłych sportowców.

W książce zebrane są także sentencje znanych postaci literatury, nauki, polityki, Kościoła dotyczące zmagań sportowych oraz świadectwa wiary sportowców m. in. Agnieszki Radwańskiej, Tomasza Adamka, Marka Citko, Anity Włodarczyk, Kamila Stocha, Marcina Gortata i Czesława Langa.

Reklama

W książce jej czytelnicy znajdą również sportowe zagadki i humor ze świata sportu

Pierwsze Mistrzostwa Polski WSD w tenisie stołowym zorganizowano w 1999 r. z inicjatywy ks. dr. Jana Wątroby, ówczesnego rektora częstochowskiego seminarium oraz kleryków działających w Klubie Uczelnianym Akademickiego Związku Sportowego WSD Częstochowa.

Początkowo rywalizowano w auli Wyższej Szkoły Pedagogicznej, jednak już IV Mistrzostwa w 2002 r. odbyły się w nowo oddanej do użytku hali sportowej przy Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej.

Klub Uczelniany Akademickiego Związku Sportowego Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej został powołany w 1998 roku. Częstochowskie Wyższe Seminarium Duchowne jest pierwszą Uczelnią duchowną w Polsce, przy której powstał Klub Uczelniany AZS.

Podziel się:

Oceń:

2017-11-29 16:09

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wołanie o głębię serc

Thomas Reimer/Fotolia.com

Więcej ...

Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego

2024-04-25 11:34

Karol Porwich/Niedziela

Zabawkarstwo drewniane ośrodka Łączna-Ostojów, oklejanka kurpiowska z Puszczy Białej, tradycja wykonywania palm wielkanocnych Kurpiów Puszczy Zielonej, Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę oraz pokłony feretronów podczas pielgrzymek na Kalwarię Wejherowską to nowe wpisy na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Tworzona od 2013 roku lista liczy już 93 pozycje. Kolejnym wpisem do Krajowego rejestru dobrych praktyk w ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego został natomiast konkurs „Palma Kurpiowska” w Łysych.

Więcej ...

List pasterski z okazji jubileuszu diecezji lubuskiej

2024-04-25 16:00
bp Tadeusz Lityński

Karolina Krasowska

bp Tadeusz Lityński

Bp Tadeusz Lityński skierował do diecezjan list pasterski z okazji jubileuszu 900-lecia utworzenia diecezji lubuskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Wiadomości

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim