Reklama

Edukacja

Rektor UPJPII w Krakowie: chrześcijaństwo nie jest mitem ani ideologią

HannahJoe7/pixabay.com

Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny – napisał rektor UPJPII w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak w liście, który jest czytany w drugim dniu świąt Bożego Narodzenia w kościołach archidiecezji krakowskiej. „Chrześcijaństwo przyniosło światu coś całkowicie nowego, pokazując, że dzieje świata mają kierunek i sens, że historia jest historią zbawienia” - podkreśla duchowny.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nawiązując do przekazanego w Ewangelii św. Łukasza opisu narodzenia Jezusa, rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie zwrócił uwagę na to, że historia zbawienia jest mocno osadzona w ramach w ramach konkretnych wydarzeń dziejów świata.

„Jeśli ktoś by myślał, że Stwórca stroni od czegoś tak zwyczajnego jak ludzka historia, to w tym opisie widzi Boga, który wybiera konkretny czas, miejsce i osoby, aby zamieszkać pośród ludzi” - przekonuje ks. Zyzak. Podkreśla on, że chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny. „Chrześcijaństwo przyniosło światu coś całkowicie nowego, pokazując, że dzieje świata mają kierunek i sens, że historia jest historią zbawienia” - dodaje.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kapłan przypomina, że mijający rok był wyjątkowym czasem, w którym przeplatały się rocznice ważnych wydarzeń, które miały wpływ na dzieje Kościoła i świata: stulecie objawień fatimskich, 300-lecie koronacji jasnogórskiego wizerunku Matki Bożej, 600-lecie prymasostwa w Polsce. Niektóre z jubileuszy wprost wiązały się z papieskim uniwersytetem w Krakowie, a najważniejszym z nich było 20-lecie kanonizacji św. Jadwigi Królowej, założycielki Wydziału Teologicznego w Krakowie oraz 250 lat od kanonizacji św. Jana z Kęt. „We wszystkich wspomnianych jubileuszach niczym w zwierciadle odbijają się zmienne losy Kościoła i świata, pokazując, jak na zło czynione przez ludzi i na zagrożenia z nim związane odpowiada Boża opatrzność oraz wstawiennictwo Matki Bożej i świętych” - zaznacza rektor krakowskiej uczelni.

Rektor Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie podkreśla w swoim liście, że społeczność akademicka tej uczelni prowadzi w świetle wiary badania nad dziejami na wydziałach teologicznych w Krakowie i Tarnowie, filozoficznym, nauk społecznych, prawa kanonicznego, a szczególnie historii i dziedzictwa kulturowego. Ten ostatni, niedawno obchodzący swoje trzydziestopięciolecie, od początku specjalizował się w badaniach nad historią Kościoła. „Dziś na wydziale można studiować historię, turystykę historyczną, historię sztuki, ochronę dóbr kultury, muzykę kościelną oraz archiwistykę i zarządzanie dokumentacją” - wymienia duchowny, zapraszając do studiowania pasjonatów historii.

Reklama

„Każdy człowiek, świadomie lub nieświadomie, współtworzy historię i jej rozumienie. Każdy jest też odpowiedzialny za sposób wykorzystania czasu, który jest mu dany” - podkreśla rektor i przypomina słowa papieża Franciszka, który przestrzegał przed częstą chorobą naszych czasów, polegającą na utracie pamięci minionych wydarzeń. Na koniec życzył wszystkim, by z Bożą pomocą zapisywali jak najpiękniejsze karty historii osobistej, Kościoła i Narodu.

Tradycyjnie już składka zbierana w kościołach archidiecezji krakowskiej w drugim dniu świąt Bożego Narodzenia przeznaczona jest na działalność i rozwój Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

Podziel się:

Oceń:

2017-12-26 13:05

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Biskupi CCEE o św. Marcinie

Święty Marcin z Tours był nie tylko jednym z założycieli monastycyzmu zachodniego, ale także należy do tego grona ludzi, którzy są fundamentem kultury i cywilizacji europejskiej.

Więcej ...

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Więcej ...

Franciszek: cnoty teologalne pozwalają nam działać jako dzieci Boże

2024-04-24 10:07

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

O znaczeniu cnót teologalnych: wiary, nadziei i miłości w życiu moralnym chrześcijanina mówił dziś Ojciec Święty podczas audiencji ogólnej. Zaznaczył, że pozwalają nam one działać jako dzieci Boże.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i...

Kościół

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego

Słowo abp. Adriana Galbasa SAC do diecezjan w związku z...

Kościół

Słowo abp. Adriana Galbasa SAC do diecezjan w związku z...

Bóg pragnie naszego zbawienia

Wiara

Bóg pragnie naszego zbawienia

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć