Reklama

Polska

Częstochowa: w „Niedzieli” odbyła się promocja najnowszej książki abp. Wacława Depo

Marian Sztajner

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zobacz fotogalerię ze spotkania

„Blask wiary w Chrystusie” - to tytuł najnowszej książki abp. Wacław Depo, metropolity częstochowskiego i przewodniczącego Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP. Publikacja, wydana przez wydawnictwo Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, została zaprezentowana 19 listopada w auli Redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

W spotkaniu, obok Autora książki, wzięli udział m. in. abp senior Stanisław Nowak, bp Jan Wątroba, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej, przedstawiciele Jasnej Góry na czele z o. Józefem Płatkiem i o. Zachariaszem Jabłońskim, przedstawiciele środowiska akademickiego i naukowego Częstochowy, przedstawiciele Parlamentu RP.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Blask wiary towarzyszy nam dzisiaj, gdy ludzie poszukują blasku, przy którym czują się pewni - mówił na początku spotkania ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny „Niedzieli”.

Ks. Skubiś wyraził również radość, że najnowsza książka abp. Depo „wpisuje się w Rok Wiary”.

Natomiast ks. Krzysztof Guzowski z Katedry Personalizmu Chrześcijańskiego KUL-u w recenzji książki, którą odczytał ks. Włodzimierz Kowalik, zauważył, że „wiara jest codziennym wysiłkiem rozumu, woli i serca człowieka wierzącego, by być jak najbliżej Boga i by jak najdoskonalej naśladować Chrystusa”. – Chrystus i Jego życie jest księgą wiary - napisał ks. Guzowski.

„Wiara oznacza coś konkretnego. Chodzi o stosunek do Jezusa Chrystusa jako Wcielonego Syna Bożego” - podkreślił ks. Guzowski.

Również ks. Jarosław Grabowski, teolog, ekumenista, zwrócił uwagę na niektóre aspekty publikacji abp. Wacława Depo, a mianowicie na to, że „wiara jest spotkaniem z osobowym Bogiem w Chrystusie”, a także na to, że „odkrywanie prawdy jest darem dla każdego pod warunkiem, że człowiek ma szacunek do prawdy”. – Tematyka prawdy stanowi klamrę, która spina całość publikacji - zauważył ks. Grabowski.

Reklama

- Książka jest zbiorem mojego zmagania z prawdą i prezentacją tej prawdy, którą przedkładam innym - mówił abp Depo.

Wyjaśniając, dlaczego sięga również do poezji, abp Depo, przypominając słowa Benedykta XVI, podkreślił, że „kto nie jest otwarty na poezję i tajemnicę, ten jest zamknięty na tajemnicę chrześcijaństwa”.

Odpowiadając na pytanie o przekaz prawd wiary, abp Depo podkreślił, że „otwartość dla każdego z nas jest darem Ducha Świętego na zgłębianie prawdy”.

„Dzisiaj jest czas na właściwą i odważną apologetykę wiary” - mówił Metropolita Częstochowski.

- Potrzebny jest nam powiew Ducha Świętego dla doprowadzenia do całej prawdy o Jezusie i że ta prawda nie może być przekazana inaczej jak przez przekonanie o grzechu. A zatem chodzi o doprowadzenie do prawdy o Jezusie Odkupicielu - kontynuował abp Depo, odpowiadając na kolejne pytania uczestników spotkania.

Odpowiadając na pytanie ks. Skubisia o znaczenie mariologii w refleksji teologicznej, abp Depo podkreślił, że „maryjność jest najpewniejszą drogą ku Chrystusowi” - A zatem przez Maryję do Jezusa i przez Jezusa do Maryi. Kapłaństwo musi być tajemnicą życia, mojego istnienia ku Chrystusowi - mówił Metropolita Częstochowski.

Podczas spotkania, które prowadził aktor Marian Florek, odbył się występ artystyczny w wykonaniu: Katarzyny Suskiej-Zagórskej (mezzosopran), solistki Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie i Macieja Zagórskiego - fortepian.

Książka abp. Wacława Depo składa się z 6 części, których zawartość stanowi 29 artykułów i wykładów z kilku ostatnich lat. Tytuły i treści poszczególnych części mają wymiar chrystocentryczny, który mówi nam o tym, że „to Chrystus objawia, kim jest Bóg i kim jest człowiek”.

Abp Depo, jako dogmatyk, opiera się także na teologii Josepha Ratzingera - Benedykta XVI. W swojej refleksji naukowej i pasterskiej Ksiądz Arcybiskup, obok nauczania bł. Jana Pawła II i Benedykta XVI, sięga również do ogromnego dorobku teologicznego ks. prof. Czesława S. Bartnika, promotora jego pracy doktorskiej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Metropolita Częstochowski sięga również do bogactwa polskiej poezji, zwłaszcza Cypriana Kamila Norwida, ks. Jana Twardowskiego i Romana Brandstaettera. Dostrzeganie Chrystusa w codziennym życiu Kościoła i w życiu osobistym stanowi sedno teologii abp. Wacława Depo.

Reklama

W rozdziale zatytułowanym „Kościół zanurzony w Chrystusa” abp Depo przybliża m. in. „wczoraj i dziś” polskiej teologii dogmatycznej XX wieku.

Ważną część publikacji stanowi mariologia. Autor pokazuje m. in. Apel Jasnogórski jako modlitwę zawierzenia, sięga do bogatej myśli Jana Pawła II i pokazuje jego wkład w tworzeniu mariologii polskiej i teologii dziejów. Abp Depo wskazuje również na Maryję i Jej obecność we współczesnym etosie narodu.

W swojej publikacji Metropolita Częstochowski sięga również do tematyki kapłaństwa, ukazując szczególnie „kapłana jako sługę Chrystusa”.

Książkę zamyka rozdział poświęcony wyzwaniom, wobec których staje dzisiaj Kościół. Abp Depo dużo miejsca poświęca problematyce środków społecznego przekazu, zwłaszcza społeczeństwu informacyjnemu. Przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP podkreśla, że „prawda jest źródłem i kryterium informacji”.

Autor podejmuje również temat „wychowania do społeczeństwa informacyjnego” . Abp Depo stara się również odpowiedzieć na pytanie, jaki człowiek kształtuje się w społeczeństwie informacyjnym? - Pod wpływem nowych środków społecznego przekazu kształtuje się nowy rodzaj człowieka – pisze abp Depo.

Metropolita Częstochowski stawia również pytania o nadzieję, o Kościół w dzisiejszych czasach.

Abp Wacław Depo urodził się 27 września 1953 r. w Szydłowcu koło Radomia. Święcenia kapłańskie przyjął 3 czerwca 1978 r. z rąk sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego. Skierowany na studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1984 r. doktorat z teologii dogmatycznej na temat: „Chrystus kerygmatyczny w nauce Martina Kählera”. Stopnie naukowe zdobywał pod kierunkiem ks. prof. dr. hab. Czesława S. Bartnika. W latach 2000-2006 pracował jako adiunkt w Katedrze Personalizmu Chrześcijańskiego UKSW w Warszawie. Jest autorem licznych publikacji naukowych i pastoralnych, takich jak: „Ewangelia pielgrzymująca” (2008), „Dotknąć Chrystusa” (2008), „Na ścieżkach Prawdy” (2008), „Raduj się twoją wiarą...” (2009), „Misja i odpowiedzialność” (2010), „Chrystus kerygmatyczny w nauce Martina Kählera (1835 –1912)” (2010), „Istnienie ukierunkowane na Chrystusa” (2011)

Podziel się:

Oceń:

2012-11-19 20:11

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

O aktach bezpieki w auli „Niedzieli”

Grzegorz Gadacz

Więcej ...

Papież: wynegocjowany pokój lepszy niż niekończąca się wojna

2024-04-25 07:41
Papież Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Papież Franciszek

W wywiadzie dla amerykańskiej stacji telewizyjnej CBS Franciszek wezwał do zaprzestania wojen na Ukrainie, w Strefie Gazy i na całym świecie. Przypomniał, że w Kościele jest miejsce dla każdego: jeśli ksiądz w parafii nie wydaje się przyjazny, poszukaj gdzie indziej, zawsze jest miejsce, nie uciekaj od Kościoła, jest wspaniały - stwierdził Ojciec Święty.

Więcej ...

Lubojna. Wieczór z dobrą muzyką

2024-04-25 14:06

Marcin Gawęda

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubojnie zaprasza na koncert organowy z okazji rocznicy poświęcenia organów piszczałkowych w świątyni parafialnej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Kościół

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...