Reklama

BOŻENA SZTAJNER

Zakończyło się spotkanie prawie 100 egzorcystów

2012-11-22 13:31

im, awo,radioniepokalanow.pl / Niepokalanów / KAI

W Niepokalanowie zakończyło się dziś kilkudniowe spotkanie egzorcystów z całego kraju. Przybyło ich prawie stu. Ostatniego dnia Mszę św. sprawował arcybiskup-senior Stanisław Nowak z Częstochowy.

W homilii mówił o trudnym powołaniu, jakim jest egzorcyzmowanie. Zaznaczył, że do tej posługi w sposób szczególny posłani są kapłani, wypędzanie złych duchów jest bowiem wielką władzą kapłańską. Księża egzorcyści działają w imię Jezusa Chrystusa, uwalniając od złych duchów mocą Jego imienia.

– Egzorcyści mają powody do radości, widząc ile dobra czynią w życiu ludzi uwolnionych od Złego, lecz często też maja powody do płaczu, patrząc na świat, na zniszczenie człowieczeństwa, niszczenie piękna duchowego – mówił abp Nowak. – Widzą rozpaczających, cierpiących opętanych. Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy z tego, że są tacy, którzy zawierają pakt ze Złym – ubolewał.

Reklama

Arcybiskup zwrócił też uwagę, że w Polsce, gdzie 93 proc. Osób deklaruje się jako katolicy, aż 26 proc. Wierzy w reinkarnację. – W coś, co jest tak bardzo przeciwne naszej kulturze i tradycji – dziwił się, dodając, że taka „choroba wiary” dotyka Europę i świat. – A gdy człowiek przestaje wierzyć w Boga, jest w stanie uwierzyć we wszystko – powiedział.

Przez 4 dni egzorcyści dzielili się swoim doświadczeniem, mówiąc też o trudnościach, jakich doświadczają w swojej pracy.

– Przyjeżdżamy tu głownie po to, by się dzielić doświadczeniami – mówi ks. Antoni Zieliński z Koszalina, który zwrócił uwagę, że te osobiste spotkania egzorcystów są największą wartością. – Gdyby celem było tylko pogłębienie wiedzy, wystarczyłoby rozesłać wszystkim opracowanie – zaznaczył.

Jednym z głównych tematów spotkania było przypomnienie dokumentów kościelnych na temat szatana, okultyzmu i posługi uwalniania. Omówiono też problem chorób psychicznych, z jakimi spotyka się w swojej pracy egzorcysta.

– Ważne jest, by znać techniki terapeutyczne, gdyż zdarza się, że osoby niekompetentne, np. "świeccy egzorcyści", zamiast pomagać, szkodzą – podkreśla ks. Zieliński.

W czasie spotkania zwracano uwagę, że w posłudze egzorcysty bardzo ważna jest kwestia wiary w zbawczą moc Pana Jezusa, który uwalnia, uzdrawia, napełnia nowym życiem.

Zaprezentowano też miesięcznik "Egzorcysta", który zadebiutował na rynku wydawniczym we wrześniu br.

W ostatnich 15 latach znacznie wzrosła liczba egzorcystów w Polsce - z czterech do stu dwudziestu. Wzrost liczby egzorcystów tłumaczy się oddolną potrzebą społeczną i bezradnością tradycyjnych środków pomocy związanych z psychologią i psychiatrią. Egzorcyzm jest „liturgią Kościoła”. Została ona w 1999 r. opracowana przez watykańską Kongregację ds. Kultu i Dyscypliny Sakramentów w specjalnej księdze – Rytuale.

Rytuał zawiera formułę modlitw, tekstów biblijnych a także samą formułę egzorcyzmu. W ścisłym znaczeniu jest on modlitwą skierowaną do Boga z prośbą o uwolnienie od złego ducha oraz w drugiej części – formułą imperatywną, w której egzorcysta w imieniu Jezusa Chrystusa zwraca się do złego ducha i nakazuje mu odstąpienie od nękanego człowieka.

Tagi:
egzorcyzmy egzorcysta

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Modlitewna obrona Jasnej Góry

Modlitewna obrona Jasnej Góry

Katechezy z Janem Pawłem II

Katechezy z Janem Pawłem II

Bezdomni pod opieką

Bezdomni pod opieką

Przegląd prasy 13 czerwca

Przegląd prasy 13 czerwca

Przegląd nr 24/2019

Przegląd nr 24/2019

Idziemy z Jezusem?

Idziemy z Jezusem?

Nowy rektor toruńskiego seminarium

Nowy rektor toruńskiego seminarium

Marsz równości nie zakłócił pielgrzymki

Marsz równości nie zakłócił pielgrzymki

Przeciwnicy II Marszu Równości „Częstochowa tęczy nie chowa!”

Przeciwnicy II Marszu Równości „Częstochowa tęczy nie chowa!”

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem