Reklama

BOŻENA SZTAJNER

Zakończyło się spotkanie prawie 100 egzorcystów

2012-11-22 13:31

im, awo,radioniepokalanow.pl / Niepokalanów / KAI

W Niepokalanowie zakończyło się dziś kilkudniowe spotkanie egzorcystów z całego kraju. Przybyło ich prawie stu. Ostatniego dnia Mszę św. sprawował arcybiskup-senior Stanisław Nowak z Częstochowy.

W homilii mówił o trudnym powołaniu, jakim jest egzorcyzmowanie. Zaznaczył, że do tej posługi w sposób szczególny posłani są kapłani, wypędzanie złych duchów jest bowiem wielką władzą kapłańską. Księża egzorcyści działają w imię Jezusa Chrystusa, uwalniając od złych duchów mocą Jego imienia.

– Egzorcyści mają powody do radości, widząc ile dobra czynią w życiu ludzi uwolnionych od Złego, lecz często też maja powody do płaczu, patrząc na świat, na zniszczenie człowieczeństwa, niszczenie piękna duchowego – mówił abp Nowak. – Widzą rozpaczających, cierpiących opętanych. Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy z tego, że są tacy, którzy zawierają pakt ze Złym – ubolewał.

Reklama

Arcybiskup zwrócił też uwagę, że w Polsce, gdzie 93 proc. Osób deklaruje się jako katolicy, aż 26 proc. Wierzy w reinkarnację. – W coś, co jest tak bardzo przeciwne naszej kulturze i tradycji – dziwił się, dodając, że taka „choroba wiary” dotyka Europę i świat. – A gdy człowiek przestaje wierzyć w Boga, jest w stanie uwierzyć we wszystko – powiedział.

Przez 4 dni egzorcyści dzielili się swoim doświadczeniem, mówiąc też o trudnościach, jakich doświadczają w swojej pracy.

– Przyjeżdżamy tu głownie po to, by się dzielić doświadczeniami – mówi ks. Antoni Zieliński z Koszalina, który zwrócił uwagę, że te osobiste spotkania egzorcystów są największą wartością. – Gdyby celem było tylko pogłębienie wiedzy, wystarczyłoby rozesłać wszystkim opracowanie – zaznaczył.

Jednym z głównych tematów spotkania było przypomnienie dokumentów kościelnych na temat szatana, okultyzmu i posługi uwalniania. Omówiono też problem chorób psychicznych, z jakimi spotyka się w swojej pracy egzorcysta.

– Ważne jest, by znać techniki terapeutyczne, gdyż zdarza się, że osoby niekompetentne, np. "świeccy egzorcyści", zamiast pomagać, szkodzą – podkreśla ks. Zieliński.

W czasie spotkania zwracano uwagę, że w posłudze egzorcysty bardzo ważna jest kwestia wiary w zbawczą moc Pana Jezusa, który uwalnia, uzdrawia, napełnia nowym życiem.

Zaprezentowano też miesięcznik "Egzorcysta", który zadebiutował na rynku wydawniczym we wrześniu br.

W ostatnich 15 latach znacznie wzrosła liczba egzorcystów w Polsce - z czterech do stu dwudziestu. Wzrost liczby egzorcystów tłumaczy się oddolną potrzebą społeczną i bezradnością tradycyjnych środków pomocy związanych z psychologią i psychiatrią. Egzorcyzm jest „liturgią Kościoła”. Została ona w 1999 r. opracowana przez watykańską Kongregację ds. Kultu i Dyscypliny Sakramentów w specjalnej księdze – Rytuale.

Rytuał zawiera formułę modlitw, tekstów biblijnych a także samą formułę egzorcyzmu. W ścisłym znaczeniu jest on modlitwą skierowaną do Boga z prośbą o uwolnienie od złego ducha oraz w drugiej części – formułą imperatywną, w której egzorcysta w imieniu Jezusa Chrystusa zwraca się do złego ducha i nakazuje mu odstąpienie od nękanego człowieka.

Tagi:
egzorcyzmy egzorcysta

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Nauka jest dla ciebie!

Nauka jest dla ciebie!

Proobronni

Proobronni

Rycerze Kolumba w obronie rodziny

Rycerze Kolumba w obronie rodziny

Katechezy z Janem Pawłem II

Katechezy z Janem Pawłem II

Komentarz dnia

Komentarz dnia

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Obchody 25-lecia istnienia Centralnej Szkoły Państwowej Szkoły Pożarnej

Obchody 25-lecia istnienia Centralnej Szkoły Państwowej Szkoły Pożarnej

Odpust ku czci św. Jadwigi na wrocławskim Kozanowie

Odpust ku czci św. Jadwigi na wrocławskim Kozanowie

Bp Przybylski w DA Emaus: Twoja wiara może cię uzdrowić

Bp Przybylski w DA Emaus: Twoja wiara może cię uzdrowić

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem